'Para kaybettik itibar kazandık'

'Para kaybettik itibar kazandık' 'Para kaybettik itibar kazandık'

Zorlu: "O araziye 20 kule de dikebilirdim. Ancak, yeşil alan ayırmayı tercih ettim."


Zorlu Center projesi için Emre Arolat-Murat Tabanlıoğlu'nun tasarımını hayata geçirmeye hazırlanan Zorlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Ben o araziye 4 kule yerine 20 kule de dikebilirdim. Ancak, 50 dönümü yeşil alana ayırmayı tercih ettim. Benim için önemli olan itibar kazanmak. Para kaybetmek çok da sorun değil" dedi.

KARAYOLLARI arazisinde gerçekleştirilecek Zorlu Center projesi için Emre Arolat-Murat Tabanlıoğlu'nun tasarımını hayata geçirmeye hazırlanan Zorlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Ben o araziye 4 kule yerine 20 kule de dikebilirdim. 50 dönümü yeşil alan için kullanmayı tercih ettim. Benim için önemli olan itibar kaznamak. Para kaybetmek çok da önemli değil" dedi.

Tasarım henüz bitmiş değil

Proje için alım taleplerinin şimdiden başladığını dile getiren Zorlu, "Projede yeşil alana büyük yer ayırdık. Zaten şu an tasarım ile ilgili her şey bitmiş de değil. Bazı iyileştirme çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmaların ardından maliyetin tahminimiz olan 1 milyar dolarlık bedeli bile aşması söz konusu olabilir. Taşlar yerine oturunca yılbaşından sonra ciro hedefimizi de belirlemiş oluruz."

50 dönümü yeşil alan

İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 4 proje arasında seçtiği Zorlu Center için 117 firma başvurmuştu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı. Seçilen Arlolat-Tabanlıoğlu projesinin 96 bin metrekarelik inşaat alanında 50 bin metrekarelik yeşil alan öngördüğünü vurgulayan Zorlu "Ben finale kalan tüm projeleri benimsemiştim. Zaten beğenmediğim projeyi gerçekleştiremezdim. Kamusal alan kullanımının maksimum düzeyde olacağı bu projeyi 2011'e kadar tamamlayacağız" dedi.

Zorlu Center ile ilklere imza atarak fark yaratacaklarını vurgulayan Zorlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye globalleşme yolunda gecekondu yapılar ile daha uzun süre gidemez. Bu proje konferans salonları, konser salonu, müze ve kütüphane gibi sosyal ve kültürel yapıları kapsamasının yanı sıra otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansları ile Türkiye'de ilk kez 5 değişik fonksiyonu içinde bulunduracak olan karma kullanım projesi niteliğini taşıyor. Türkiye'de bugüne kadar olmayanı yapacağız."

'Helal olsun' dedirtiriz

Karayolları arazisinin yanısıra eski Deva fabrikasının arazisi ve İzmir'de de projeler konusunda hızlı hareket ettiklerine dikkat çeken Zorlu şöyle devam etti: "Bina yapalım, para kazanalım hesabı ile bir kere para kazanılır. Ama gerisi gelmez. Buna karşın çevre ve kamuya önem veren şirketler takdir edilir. Biz de helal olsun dedirtecek projeler yapacağız. Bu tavrımız sayesinde gayrimenkulde de kendimizi aynı diğer kolarda olduğu gibi tanıtacağız."

Gelenler seçtiği dairenin manzarasını önceden görecek

ZORLU Center projesinin hazırlık çalışmalarından sonra ilginç uygulamalara geçeceklerini ifade eden Ahmet Zorlu, "Her dairenin manzarasını ortaya koyacağız. Bize gelen müşteri bir daire istediği zaman projenin tamamlanması ve evine taşınmasının ardından ne göreceğini bilecek. Bunun için bilr bilgisayar programından yardım alacağız" diye konuştu.

Ben ticaret erbabıyım iyi paraya satarım

İYİ bir teklif gelmesi durumunda projenin tamamını da satabileceğini dile getiren Ahmet Zorlu, "Malı ortaya çıkardıktan sonra değerini de görürüz. 5 liraya alınan 10 liraya da satılabilir. Arsa ilk alındığında pahalıya alındığı yönünde eleştirenler oldu. Ama herkesin yoğurt yiyişi ayrı. Vestel'de de aynı eleştirileri yapmışlardı. Ama Vestel 30 kat büyüdü. Ben ticaret erbabıyım. İyi para verirlerse bu projeyi de satabilirim" dedi.

Kendime de daire ayırdım Zorlu Center'da yaşarım

PROJEYİ çok beğendiğini vurgulayan Ahmet Zorlu, "Ofisin merkezini Zorlu Center'a taşımayı düşünmüyorum. Ancak, kendime bir daire ayıracağım. Projenin tamamlanmasının ardından da orada yaşayacağım" dedi. Yapımına zemin ıslahı ile başlanan projede, 2010'da sosyal ve kültürel merkez ile alışveriş merkezi, 2011 yılında ise otel, iş merkezi ve rezidans fonksiyonlarının tamamlanması planlanıyor. 

Ayşegül AKYARLI GÜVEN / Hürriyet