Çukurova Balkon

Paranın patronu Şimşek 10 YTL KEY alacak

Paranın patronu Şimşek 10 YTL KEY alacak Paranın patronu Şimşek 10 YTL KEY alacak

KEY paylarının kesildiği dönemde, kendi işinin patronu olan Başbakan ile bakanlar ödemeden yararlanamayacak.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


8.5 milyon kişiye ödeme yapacak olan Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in alacağı para ise 10 YTL'yi geçmeyecek.

BİR hafta sonra başlayacak olan Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinin, hükümet üyelerini de sevindirmediği ortaya çıktı. 20 yıl önce, çalışanların konut edinmelerini sağlamak amacıyla başlatılan KEY hesaplarının ödenmesine ilişkin karara imza atan bakanların büyük kısmının da KEY ödemelerinden yararlanmayacağı belirlendi. Bakanların büyük kısmının, KEY paylarının tahsil edildiği 1987-1995 yılları arasında, kendi işlerinin patronu olarak çalıştığı, bu nedenle KEY paylarının bulunmadığı saptandı.

Erdoğan'a ödeme yok

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın, 8.5 milyon hak sahibine ödenecek KEY tutarlarını açıklamasıyla birlikte, bakanların da KEY ödemesinden yararlanıp yararlanmayacağı gündeme geldi. KEY hak sahiplerinin tespit eden uzmanlar, bakanların iş hayatıyla ilgili bilgilere bakarak, kimlerin KEY ödemesinden yararlanacağını araştırdı. Yapılan araştırmada, bir süre çalıştığı İETT'deki görevinden 12 Eylül 1980 tarihinde istifa ederek, kendi işinde çalışmaya başlayan Başbakan Erdoğan, KEY paylarının tahsil edildiği dönemde kendi işinde çalıştığı için KEY ödemelerinden yararlanamayacak.

Zeki Sayın'a da 10 YTL ödenecek

8.5 milyon hak sahibinin KEY ödemesini gerçekleştirecek olan Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in ise, en alt birimden KEY ödemesi alacağı öğrenildi. Şimşek'in sadece Etibank'ta görev yaptığı dönemle ilgili adına KEY ödemesi yapıldığı için ancak 1-10 YTL arasında KEY ödemesinden yararlanacak. KEY ödemelerinden yararlanacak olan hak sahiplerinin tespit edilmesini sağlayan Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın da 10 YTL KEY alacak.

Yine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, KEY paylarının tahsil edildiği dönemde avukatlık yaptığı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kendi işlerinde çalıştıkları için adlarına KEY payı yatırılmadı. Bu nedenle bu bakanlar da 28 Temmuz'da başlayacak olan KEY ödemelerinden yararlanamayacaklar.

Birçok bakan alamıyoru

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da KEY paylarının tahsil edildiği yıllarda siyasetçi oldukları ve kendi işlerinde çalıştıkları için KEY ödemelerinden yararlanamayacak bakanlar arasında yer alıyor. Ayrıca Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Devlet Bakanı Nimet Çubukcu da KEY kesintilerinin yapıldığı dönemde serbest avukatlık yaptıkları için, KEY alamayacak bakanlar arasında bulunuyor.

Hangi bakanlar para alacak

KABİNEYE, üniversiteden veya kamu kurumlarından gelen bakanlar ise KEY ödemelerinden yararlanacak kişiler arasında bulunuyor. Ancak üniversite ve kamudan gelen bakanların, KEY paylarının tahsil edildiği dönemin bir kısmını, yurt dışında geçirdikleri, yine bir kısmında da lojmanda oturdukları belirlendi. Söz konusu bakanların KEY'leri ise, lojmanda oturdukları ve yurtdışında bulundukları süreler düşüldükten sonra ödenecek. Bu durumdaki bakanlar arasında Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bulunuyor.


Hüseyin ÖZAY / Star