Paul Kagame, Mandarinde geceliği 16 bin dolara kalıyor!

Paul Kagame, Mandarinde geceliği 16 bin dolara kalıyor!

Ruanda devlet başkanı Kagame, Mandarin Orientalda geceliği 16 bin dolara konaklıyor. İsrail ve Suudi heyeti önceki gün Madison Avenuada bir tabağının bin doları geçebildiği Nello restoranında öğlen yemeği yedi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

New Yorkta BM zirvesi ve diplomatik görüşmeler son hızıyla devam ederken kentin tabloid gazetesi New York Post liderlerin vakitlerini nasıl geçirdiğine odaklandı. Gazete özellikle gelişmekte olan ülke liderlerinin lüks harcamalarıyla dalga geçti. Kişi başına düşen milli gelirin 1150 dolar olduğu Ruandanın devlet başkanı Paul Kagame, dünyanın en lüks otellerinden Mandarin Orientalın başkanlık suitinde geceliği 16 bin dolara konaklıyor. Otelin web sitesine göre Kagamenin odasının Central Park, Hudson Nehri ve Manhattan silüeti manzarası var.

Kagame ekonomik krize rağmen lüks harcamalardan vazgeçmeyen tek lider değil. The Plaza Otelde kalan Suudi Arabistan heyeti ilk gün ayağının tozuyla otelin lüks güzellik salonunda saatlerce bakım yaptırdı. BM Genel Kurul Başkanı Abdülaziz El Nasır ve diğer Katar kraliyeti mensupları ünlü modaevi Domenico Vaccayı ziyaret etti. Şeyh Hamad bin Halife El Taninin takım elbiseler için burada 100 bin dolardan fazla para harcadığı söyleniyor. Gazete bu bilgiyi verdikten sonra, siz de moda haftası bitti zannediyordunuz diye eklemede bulundu.

Gazete, İsrail ve Suudi heyeti önceki gün Madison Avenuada bir tabağın bin doları geçebildiği Nello restoranında yemek yediklerini de duyururken, Almanlar ise dün aynı adreste lüks bir öğlen yemeği yedi. Bir gizli servis ajanı Allahtan Almanlarla Yunanlar aynı anda bu restorana gelmedi yoksa kurtarma paketi çöpe giderdi diye şaka yaptı diye devam etti. Fas Dışişleri Bakanı Taib Fassi Fihri ve Nijerya heyeti ise dünyaca ünlü Cipriani restoranı tercih etti. Bir ajan Güvenlik ekipleri bölgeyi aradıktan sonra Wilson gibi çakma bir Amerikan ismi vererek yer ayırttı dedi. Arjantin devlet başkanı Cristina Krichner ise Fransız ayakkabıcı Cristian Louboutinin şubesinde çifti 5 bin 500 dolardan 20 çift ayakkabıyı tereddütsüz satın aldı. New Yorktaki heyetlerden en mütevazıları Mısır ve Filistin oldu. İki heyet de geceliği 3 bin dolar olan Millenium Otelde kalıyor. Amerikalı ajanlar Güvenlik önlemleri inanılmaz! Otelin çevresinde bomba aramak için özel eğitimli köpekler ve demirden bir perde var dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Waldorf Astoria otelin 24üncü katını kapatmakla kalmayıp, odaları da çalışmaya uygun hale getirtti. İhtiyaç duyabileceği tüm ekipman ve dosyalarını getirten Clinton, 34üncü katı ise Başkan Obamayla değerlendirmelerde bulunmak için hazırlattı. Öte yandan, Warwick Otelde kalan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, İranın nükleer enerji çalışmalarına karşıt bir grup tarafından protesto edildi. Warwick Otel de Ahmedinecadı ağırlamayı kabul ettiği için kınandı.

Erdoğan Peninsula Otelde

Başbakan Erdoğan, en ucuz odası 1095 dolar olan Peninsula Otelde konaklıyor. Peninsula, şehrin en merkezi noktalarından 5inci Caddede bulunuyor. Çatı katındaki geniş açılı şehir manzarası ile ünlü otelin duvarları ipek duvar kğıdı kaplı... 1880ler stilinde tasarlanmış 242 odası bulunuyor.
Milliyet

pus