Pendik Büyükdere'ye rakip olacak!

Pendik Büyükdere'ye rakip olacak!

Pendik, AVM yatırımlarının yoğunlaştığı bir bölge olarak son dönemde adından söz ettirmeye başladı.Hürriyet Emlak dergisinin Ağustos sayısında yayınlanan habere göre, lokasyon sıkıntısı yaşayan AVM yatırımcıları Pendik bölgesini keşfetti. Pendik'te şu anda beş AVM,  inşa aşamasında.  Altıncısı ise yolda… Gayrimenkul uzmanları, Pendik'in AVM yatırımları açısından önümüzdeki dönemde Büyükdere Caddesi'ne rakip olacağının altını çiziyorlar.

İstanbul'da doğuya doğru genişlemenin odağında bulunan Pendik, gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi haline geldi. Yaklaşık 20 yıl önce küçük, şirin bir sahil kasabası olan Pendik, bugün ‘Anadolu yakasının alışveriş merkezi (AVM) cenneti' dedirtecek projelerin ardı ardına yükseldiği bir şantiye görünümünde.
Milyar dolarlık dönüşüm projeleri ve silikon vadisi projesiyle çekim merkezi haline gelen Pendik, hem konut, hem AVM yatırımlarının yoğunlaştığı bir bölgeye dönüştü.
Pendik'te şu anda beş adet AVM inşa aşamasında. Altıncısı ise yolda…
İlçede halen Krea Gayrimenkul üçüncü AVM projesi olan Neo AVM Pendik'in dışında, Bayraktar Grubu tarafından projelendirilen ve 29 Temmuz'da hizmete girecek olan Viaport, Türkiye Sanayi ve Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı TSKB GYO tarafından gerçekleştirilen Pendorya ve Grup-Kırdemir İnşaat'a ait World Atlantis' ile Sözen Grubu tarafından gerçekleştirilen Pendik Park Outlet Center'ın inşası sürüyor.
Bunların dışında bölgede, Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi AŞ de VarMall adıyla yeni bir AVM yatırımına hazırlanıyor. Yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki bu projenin toplam kiralanabilir alanı 21 bin metrekare olacak.  
Lokasyon sıkıntısı yaşayan AVM yatırımlarının Pendik'te yoğunlaşacağının gözlendiğini söyleyen gayrimenkul uzmanları, bu gidişle ilçenin AVM yatırımları açısından Büyükdere Caddesi'ne rakip olacağını belirtiyor.

Pendik'i değiştirecek projeler
Uydukent bölgesi, Kurtköy ve Aydos ile önemli bir konut merkezi olan Pendik'te, yeni konut projeleri de yolda... Sadece konut projeleri değil; marina, fuar merkezi, silikon vadisi, Sabiha Gökçen Havalimanı genişletme çalışmaları, beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri ve 550 hektarlık dönüşüm projesi için, “Pendik'i uçuracak projeler” ifadesi kullanılıyor.
Pendik'te kurulacak silikon vadisi için önemli bir dönüşüm projesi de hayata geçirilecek. Uluslararası fuar merkezinin de istihdam yaratması ve bölge ekonomisini canlandırmasıyla Pendik'in uluslararası etkinliklere imza atan bir ilçe olmasını sağlayacak.
Ayrıca Kamhi Ailesi, Çakır Yapı ve Aksa Marina ortak girişimi, 50 milyon dolar yatırımla bölgede marina inşa edecek. Pendik mendireğinin olduğu bölgede 136 bin 300 metrekare alanda yapılacak marina 500 yat kapasiteli olacak. 50 milyon dolar yatırım öngörülen projenin 2008'in ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Konsorsiyum ile belediyenin yaptığı anlaşma çerçevesinde her yıl belediyeye 1.5 milyon YTL kira ödenecek. Söz konusu konsorsiyum 30 yıllığına marinayı işletecek. Marina ve etrafındaki turizm tesislerinde ise bin 500 kişi istihdam edilecek.

Otel inşaatları sürüyor

Bütün bunlarında dışında ilçe, turizm ve konaklama atağı ile de dikkat çekiyor. Bu atakla Pendik, uluslararası proje ve yatırımların paralelinde gelişecek ihtiyaçlara cevap verecek beş yıldızlı otellere kavuşacak.
Bin yatak kapasiteli beş yıldızlı The Green Park Oteli'nde kongre turizmi için 2 bin kişilik oditoryum da yer alacak. Koç Grubu'nun Divan Otelleri için Şahsuvaroğlu, 520 yatak kapasiteli beş yıldızlı otel binası inşa edecek. Fuar merkezinde de yine beş yıldızlı 600 yatak kapasiteli bir otel olacak.
Öte yandan Pendik'te 550 yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi'nin temeli de atıldı. Bununla birlikte ilçe, Anadolu yakasının en büyük sağlık merkezine kavuşacak. İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ de (İDO) Pendik'e, Anadolu Yakası'nın en büyük limanını yapmaya hazırlanıyor. İDO'nun aynı anda sekiz geminin yanaşacağı limanın etüt çalışmalarını bitirdiği belirtiliyor. Söz konusu yatırımın üç yıl içinde bitmesi bekleniyor.


Pendik'teki altı AVM projesi
Pendorya:
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) yatırımıyla Pendik-Kaynarca kavşağında inşa edilecek Pendorya Alışveriş Merkezi'nin bir cephesi de E-5 Karayolu'na bakacak. Projenin ortakları arasında Ataman Şirketler Grubu da bulunuyor. Pendorya Alışveriş Merkezi'nin 2009 yılının sonbaharında hizmete girmesi hedefleniyor. Hipermarket, elektronik market ve sinema salonları da dahil olmak üzere 130 mağazadan oluşması planlanan alışveriş merkezi, bölgenin en büyük elektronik marketine ev sahipliği edecek. Yaklaşık 60 milyon dolar civarında bir yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Pendorya, en önemli karayolu ağlarına bağlantı ve deniz taşıtlarına kolay erişim noktasında.

Neo Pendik:
Merrill Lynch ve Türkiye'deki yatırım ortağı Krea Gayrimenkul, Neo AVM Eskişehir 'i satın aldıktan sonra, Neo AVM Pendik projesi ile 60 milyon dolarlık  bir yatırım yapıyor. Krea Gayrimenkul'ün  proje gelişimini yaptığı ve Reval tarafından işletilecek olan bu ilk projenin 2008 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.
30 bin 368 metrekare kiralanabilir alana sahip olacak Neo AVM Pendik'te 120 mağazanın yanı sıra beş büyük mağaza, 5 bin 500 metrekare alana sahip hipermarket, bin 500 koltuk kapasiteli sinema ve bin 250 araçlık ücretsiz otopark yer alacak.

Viaport:
 Bayraktar Grubu'nun Pendik-Kurtköy'de 100 milyon dolarlık bir yatırımla outlet, otel ve fuar konsepti ile kurduğu Viaport'ta geri sayım başladı. Viaport'ta 150 mağazalı outlet alanı, 700 yataklı otelin yanı sıra yedi salondan oluşan ve 5 binden fazla kişiye hizmet verecek fuar ve kongre merkezi de bulunacak. Viaport'un outlet kısmı 29 Temmuz'ta kapılarını açarken, outlet dışındaki diğer ünitelerin ise 2009'un ilk çeyreğinde hizmete açılacağı belirtiliyor.
Alışveriş merkezinin yüzde 90'ının şimdiden kiralandığını söyleyen Viaport Genel Koordinatörü Muzaffer Gülöz, “Viaport'un önünden günde 90 bin araç geçiyor. Buradaki metrekare kiraları ise 30-70 Euro arasında” diyor.

World Atlantis:
Kurtköy'de, Grup-Kırdemir İnşaat tarafından 50 milyon YTL'lik yatırım maliyeti ile yapımı devam eden World Atlantis Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Ekim 2008'de faaliyete geçecek. 52 bin 500 metrekare inşaat alanına sahip olan World Atlantis'te, 22 bin metrekarelik kiralanabilir alan yer alıyor. 130 home-ofis alanının bulunacağı proje, 2 bin 600 metrekarelik bir market, bin 50 kişilik dört sinema salonu, 158 adet de mağazadan oluşuyor. 

Pendik Park Outlet Center:
Pendik Park Outlet Center, Pendik'in merkezinde, minibüs ve otobüs durakları ile tren istasyonunun kesiştiği noktada yer alıyor. 10 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan proje içerisinde, 40 mağaza, 10 fast food mağazası, 10 stand alanı ve bir çocuk eğlence alanı ile bin 400 metrekarelik satış alanına sahip market yer alıyor. Pendik Park Outlet Center, müşterilerine 28 Ağustos'ta kapılarını açacak.


VarMall:
27 yıldır gayrimenkul geliştirme, inşaat ve müteahhitlik pazarında faaliyetini sürdüren Varyap, VarMall ile alışveriş merkezi pazarına giriyor. Varyap'ın Türkiye'de alışveriş merkezleri zinciri kurma hedefiyle hayata geçirdiği ilk proje olan VarMall, Pendik'te E-5 üzerinde toplam 55 bin metrekarelik inşaat alanına sahip.
2008 yılı içinde inşaatına başlanacak olan projenin 18 ayda tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki bu projenin toplam kiralanabilir alanı, 21 bin metrekare olacak. Bunun içinde 108 adet mağaza, dükkân, restoranlar, yapı market, hipermarket, yeme içme katları, dal merkezi, sinema ve eğlence merkezinin oluşması planlanıyor.

Hürriyet Emlak dergisi Ağustos sayısı