Penthouse daireler servet değerinde

Penthouse daireler servet değerinde

Dünyada lüks konut ve rezidans projelerinde en yüksek fiyatlar çoğunlukla, "penthouse katı" olarak da nitelenen "manzaralı" son katlar için belirleniyor.

İstanbul'da rezidanslar ve Boğaz sırtlarında ise milyon dolarlık son katlar var. Nitelikli projeler veya rezidansların haricinde, Boğaz'ın ve Anadolu yakasının gözde semtlerinde de manzaralı son katlar 5-6 milyon doları bulan fiyatlara satılığa çıkıyor. Mahalle aralarındaki apartmanlarda ise en ucuz teras katlar 40-50 bin YTL'den başlıyor.

Profesyonel emlakçılar bile apartmanlardaki son katları çoğu zaman ‘sorunlu' olarak gösterir. Özellikle asansörsüz apartmanlarda, çatıyla ilgili sorunlar da eklenince son katlara talep azalıyor. Bunun yanında; nitelikli konut projeleri, rezidanslar ve Boğaz hattı başta olmak üzere birçok bölgede en pahalı daireler son kat'lardaki ‘penthouse'lardan veya çatı dublekslerinden çıkıyor. Dünyanın en pahalı ‘penthouse'u, Londra'daki One Hyde Park'ta yer alıyor ve fiyatı da 100 milyon Sterlin. Bu arada Türkiye'nin de en pahalı dairesi, Türkiye'nin en yüksek binası olarak 4'üncü Levent'te yükselen Sapphire İstanbul'da yer alıyor ve fiyatı da 7.5 milyon dolar.

Sapphire'de, yer seviyesinden aşağıda 10, yer seviyesinden yukarıda ise 56 kat bulunuyor. Son kat seyir terası olarak ayrılmış. Seyir terasından başlayıp daha alt katlara doğru sıralanan ve toplam 174 olan rezidansların fiyatları 1 milyon dolar ile 7.5 milyon dolar arasında değişiyor.

İstanbul'da nitelikli konut projeleri ve rezidanslardaki son katlar, sundukları panoramik manzaranın yanı sıra astronomik fiyatlara ulaşmalarıyla dikkat çekiyor.

Lüks rezidanslardaki, Boğaz sırtlarındaki ve nitelikli projelerdeki son kat daireler lebiderya manzaralarının ve sundukları lüksün ötesinde fiyatlara rağmen ilgi görebiliyor hatta bu daireler zaman zaman açık artırma yoluyla satılıyor.

Ada manzaralı katlar

İstanbul'a ‘penthouse' kavramını ilk getirme iddiasındaki projelerden biri olan Batı Ataşehir'deki Uphill Court'un 31'er katlı iki kulesinde 10 ayrı ‘penthouse' bulunuyor. Bu penthouse'lar için 2 milyon YTL'yi geçen rakamlar telaffuz ediliyor. Batı Ataşehir ve Ataşehir bölgesindeki nitelikli projelerde çatı kat daireler milyon dolarlık fiyatlara ulaşıyor. Anadolu yakasında, lebiderya Adalar ve Marmara Denizi manzarasına sahip apartmanlarda bile son kat lüks daireler için milyon dolarlık fiyatlar normal sayılıyor. Panaromik Adalar, hatta Avrupa yakası manzarası sunan son katlarda 70-80 metrekarelik 1+1 dairelerin fiyatları bile 350 bin YTL'yi buluyor.

Ağaoğlu'nda 1+1'ler 330 bin YTL

Ağaoğlu'nun My World Projesi'ndeki ikinci el satış ofisi RE/MAX ABC'nin gayrimenkul danışmanlarından Berna Aşkın, My World'de son olarak Andromeda Residence'nin teslim edildiğini hatırlatarak "Andromeda, 1+1 ve 2+1'lerden oluşuyor. Dört kulenin en yükseği 33 katlı. 33'üncü kattaki 1+1'ler kartal yuvası gibi; Avrupa yakasını ve Adalar'ı görüyor. 68 metrekarelik bu 1+1'lerin kirası bin 500 YTL. Manzaralı son katlarda 1+1 daire fiyatı ise 330 bin YTL. Manzarasız ara katlarda ise daireler ortalama 260-270 bin YTL" diyor.

Berna Aşkın, Andromeda'nın 26'ncı katlarına denk gelen 2+1'lerin ise bin 700 YTL'ye kiralandığını 405 bin YTL'ye satıldığını ifade ediyor. Andromeda Residence'de 1+1 penthouse'lar full beyaz eşyalı satılmıştı. Andromeda'da mutfak ürünleri ankastre. Bu dairelerde bulaşık makinesi, fırın, davlumbaz, ocak, buzdolabı, çamaşır makinesi, çift klima (salon ve yatak odasında) var. Yatak odasında gar, yatak başı, komidin ve portmanto da fiyata dahil.

Nakkaştepe'de 2+1'e 1.5 milyon dolar

Retürk Alize Gayrimenkul brokeri Ayşem Dalman ise Boğaz'ın gözde semtlerinden Beylerbeyi ve Nakkaştepe'de 2+1 ve 3+1'lik en üst kat dairelerin manzarasına göre 500 bin dolar ile 1.5 milyon dolar aralığında satıldığını söylüyor. Ayşem Dalman şunları ekliyor:

"Denize sıfır binalarda rıhtımı olan daireler değerli. Yalı apartmanında küçük daireler için bile 1.5 milyon dolar fiyat konuşulur. Aynı hizada, ama yol yalısında ise benzer bir dairenin fiyatı 600 bin dolara düşebilir. Beylerbeyi Koru dediğimiz bölgede ve Nakkaştepe'de son katlar minimum 500 bin dolar, maksimum 1 milyon dolar. Nakkaştepe'de yine manzarayı çok güzel gören bir lokasyonda 2+1'ler 500-600 bin dolardan başlar, son kat daireler 1.5 milyon dolara kadar çıkar. Paşalimanı'nda da Boğaz sırtlarındaki apartmanlarda 2+1 son katlar 650 bin dolar... Bunların büyüklüğü ise 80 metrekare civarı."

Açık artırma ile satış

İstanbul'da ‘penthouse' kavramının ilk telafuz edildiği Uphill Court'taki penthouse daireler 100-350 metrekare arasında değişiyor. Uphill'i, Teknik Yapı ile birlikte yapan Varlıbaşlar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, "Projeyi satışa çıkardığımız 2005'ten itibaren penthouse dairelere yoğun talep vardı. Kimseyi kırmamak için çareyi açık artırma ile satmakta bulduk" demişti. Dünyada da penthouse'lara talep, ortaya astronomik rakamlar çıkarabiliyor. Dünyanın en pahalı penthouse'u olarak gösterilen Londra'daki One Hyde Park'ta, dört penthouse daire var. Londra'nın merkezinde yer alan bu dairelerde, kurşun geçirmez pencereler ve özel bir sistem ile dezenfekte eden bir havalandırma dikkat çekiyor. Spa, squash alanı ve özel şarap test etme hizmeti ile 80 daireden oluşan One Hyde Park'taki penthouse daireler 100 milyon Sterlin değere sahip.

Akkoza'da 2.2 milyon YTL

İstanbul'da son açıklanan projelerden Akkoza Evleri'nde de penthouse dairelerin fiyatları 2.2 milyon YTL'yi buluyor. Bahçeşehir ve Ispartakule'ye komşu olarak komşu Esenyurt'ta yükselen 5 bin 500 konutluk Akkoza Evleri Projesi'nin ilk etapta satışa sunulan bin 637 konutun bin 143'ü durgunluğa rağmen kısa sürede satılmıştı. Son olarak 2 bin 39 konutluk yeni etabın satışına başlanmıştı. Garanti Koza, AKİŞ ve Corio ortaklığıyla gerçekleşen ve Akmerkez'in iki katı büyüklükte bir alışveriş merkezini de içeren projede, en ucuz daireler 124 bin YTL'den, en pahalı penthouse daireler ise 2 milyon 172 bin YTL'den satılıyor.

Bu arada; Anadolu ve Avrupa yakalarında; muhteşem Boğaz manzarasının yakalandığı başka projelerde de son katlar dudak uçuklatan fiyatlara sahip. Avrupa yakasında Esentepe, Fulya, Levent, Maslak, Zincirlikuyu, Etiler, Ulus, Taksim, Beşiktaş ve Şişli'de; Anadolu yakasında ise Ataşehir, Bostancı, Suadiye ve Koşuyolu değerli bölgelerde yüksek katlı bloklarda yer alan penthouse'lar 5-6 milyon dolara varan rakamlar sayılıyor.

Rüya evler

Sapphire'in dışında; Esentepe'deki Selenium Panorama'nın 23'üncü katında 476 metrekarelik penthouse dubleks dairenin fiyatı 3 milyon Euro. Ulus Bellevue Residence Projesi'nin 21'nci katında bulunan 4 milyon 662 bin dolarlık daire ile Beşiktaş-Fulya'da gerçekleştirilen Selenium Twins Projesi'nde yer alan 2 milyon 215 bin Euro'luk daire de 'rüya evler' arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sapphire, Astoria, ve Akmerkez Residence'de yer alan penthouse'lar, Marmara Denizi'nden Karadeniz'e kadar manzara sunuyor. Taşyapı'nın Ataköy'deki Novus Residence Projesi'nde de daire fiyatı 3 milyon YTL'yi buluyor. Ant Yapı'nın Bomonti'deki projesi Anthill Residence'de de muhteşem manzaralı daireler 2 milyon 280 bin doları buluyor.

Çatıda bahçe keyfi

Lüks projelerde ‘penthouse'lar, bahçeden havuza kadar her türlü konforu sunabiliyor. Çatı katı teras bahçeleri bir sektör haline geldi. Bu işi yapan şirketler ise müşteri sıkıntısı çekmiyor. Peyzaj mühendisleri, botanik uzmanları Batı'da da bu işten iyi para kazanıyor. İstanbul'da birçok projede kırmızı ve yıpranmış kiremitlerden oluşan çatılar, yerini botanik parklara, yüzme havuzu, güneşlenme alanlarına, golf sahalarına, tenis kortlarına, bar ve restoranlara bırakıyor. Bu uygulamanın öncüleri Teknik Yapı ve Varyap'ın Ataşehir Uphill Court'u, Aşçıoğlu'nun Esentepe Selenium Panorama'sı, Gül Yapı'nın Beylikdüzü SkyPort'u, Keleşoğlu'nun Göktürk Gökyüzü Residence'ı, Neo Yapı'nın Neo Studio'su, Teknik Yapı'nın Kadıköy Dilman Towers'ı, Ekinoks'un Beylikdüzü Residence'ı olmuştu. Havadan bakınca silüeti değiştirecek projelerin yaygınlaşmasıyla birlikte, gökyüzünden bakıldığı zaman oluşan kötü görüntü de ortadan kalkıyor. Ekinoks Beylikdüzü Residence'de konutların çatı katları sosyal amaçlı kullanılıyor. Tüm daire sakinlerine ait, ortak kullanım alanları oluşturuluyor. Projenin terasında bir açık havuz ve bir mini golf sahası yapılması planlanıyor. Aşçıoğlu İnşaat'ın Esentepe'deki Selenium Panorama'sı restoranı çatı katına taşırken, her katta da bahçe terasları oluşturuyor. Göktürk'teki Neo Studio Projesi'nde de yüzme havuzu gibi sosyal aktiviteler çatı katına taşınmıştı.

Hangi daireye penthouse denir?

Penthouse aslında Batı'da, son katlar için kullanılan bir ifade. ABD'de penthouse daireleri herhangi bir çatı katından ayrı tutuluyor. Mimarlar penthouse dairelerini, "özel bir girişe veya asansöre sahip ve bütün katı işgal eden, lüks hayata özgü ve pahalı daireler" olarak tanımlıyor. Çoğunda, parti vermeye müsait geniş teras oluyor. Bu teras ise botanik bahçeleri ve jakuzileri ya da havuzları ile sahiplerine özel bir ayrıcalık sunuyor. Penthouse'lar, bulundukları bölgeye göre değişmekle birlikte en üst katta olmanın avantajı ile mükemmel şehir-doğa manzarası sunuyor. Türkiye'de ise ‘penthouse' daireleri bazı inşaatçılar farklı anlamda düşünüyor. Penthouse'ların son katta olması gerekirken, ara kattaki bir daireye de ‘penthouse' tabiri kullanıldığına şahit olunuyor. Penthouse'a yakın bir daire tipi de loft'lar. Loft'lar, duvarlarla ayrılmamış çatı dubleksi olarak niteleniyor. Loft ve penthouse'u ayırmak için "Son kat dairenin terası varsa penthouse, o da dubleks ise loft" ifadesi kullanılabilir. Ayrıca, loft'lar için "Dubleks olması şart değil, kişi o alanı kendi ihtiyaçlarına göre kendisi şekillendiriyorsa o daire loft olur" diyenler de çıkabiliyor.

Birkaç milyon dolarlık son katlar

İstanbul'da, nitelikli projeler ve rezidansların dışında da son derece pahalı "son kat"lar var. İşte bu tip dairelerin fiyatlarına bazı örnekler:

Ulus'ta, 360 metrekarelik lüks bir çatı katı, 2 milyon dolar.
İstinye'de full manzaralı 4+1'lik son kat (300 metrekare), 2 milyon dolar.
Caddebostan'da 351 metrekarelik, 6+2 ölçülerindeki son kat 3 milyon 250 bin dolar.
Ulus Naciye Sultan Korusu'nda Boğaz manzaralı son kat (450 metrekare) 3.5 milyon dolar.
Bebeküstü koruda, 8+1'lik lüks daire 3 milyon 750 bin dolar.
Harbiye'de 450 metrekare ve 6+1'lik teraslı penthouse 5.8 milyon dolar.
Caddebostan sahilde 6+2'lik (550 metrekare) manzaralı daire 5.5 milyon Euro.

Okhan Şentürk/Ekonomist

pus