Perakendeciler çıkış yolu arıyor

Perakendeciler çıkış yolu arıyor

Kira günü yaklaştıkça perakendeci toplantı üstüne toplantı yapıyor...


Küresel krizin etkisi ile birlikte son birkaç haftadır döviz kurlarında yaşanan hızlı yükseliş, alışveriş merkezlerinde faaliyet gösteren perakende markalarını kara kara düşündürmeye başladı. Özellikle kasım ayı kira ödemesi yapılmadan önce döviz kurlarının belli bir rakamda sabitlenmesini isteyen perakendeciler, kendi aralarında yaptıkları toplantıları da sıklaştırdı.
Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) Danışma Kurulu'nu oluşturan Türkiye'nin önde gelen perakende markaları ve Tescilli Markalar Derneği de mağaza sayısı 50'den fazla olan firmalarla ayrı ayrı düzenledikleri toplantılarla ne yapacaklarını tartışıyor. BMD'nin Danışma Kurulu'nun yaptığı toplantıya Kiğılı, Park Bravo, Unitim Grubu, İpekyol, Koton, YKM ve Beymen Grubu'nun temsilcilerinin yer aldığı Türkiye'nin önde gelen 25 markası katıldı.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, gündemin asıl konusunu artan döviz kurları nedeniyle kiranın oluşturacağını belirterek, "Kurların artması ile birlikte kira rakamlarımız yüzde 30 oranında arttı. Şu anda öncelikli sorunumuz 5 Kasım'da ödenecek kiraları hangi kur rakamları üzerinden vereceğiz. Kurların yüzde 30 artmasına karşın ekim ayında işlerimiz yüzde 30 geriledi. Tabi diğer konular da konuşulacaktır ama önemli olan kira rakamları" dedi.
 
2001 krizini de birlikte atlattık

"Bizler iyi olursak onlar da iyi olur. Alışveriş merkezlerinin sahipleri ile mutabakata vararak bu işi yapmak istiyoruz" diyen Kiğılı, karar alırken alışveriş merkezlerini de düşündüklerini belirtti. 2001 krizini de alışveriş merkezleri ile birlikte atlattıklarına vurgu yapan Kiğılı, "Dolar o zamanda 1500 rakamını bulmuştu. Belli bir kura bağlandı ve o tarihten itibaren 1 yıl boyunca kur sabitlendi. Bu krizleri karşılıklı iyi niyetle halletmedikten sonra sistem bozuluyor" diye konuştu.

Perakendecilerin alışveriş merkezlerinde yaşadıkları kira ve diğer konularla ilgili sıkıntı iki hafta önce Ankara'daki Antares Alışveriş Merkezi'nde yaşanan kepenk kapatma olayı ile gündeme gelmişti. Alışveriş merkezinde 20'ye yakın markanın yönetimle yaşadığı sıkıntı sonrası kepenklerini kapatmasıyla başlayan süreç, daha sonra yapılan görüşmelerle halledilmiş ve markalar mağazalarını açmıştı. Geçen hafta düzenlenen Perakende Günleri'nin asıl gündem maddesini de markaların alışveriş merkezlerinden istedikleri ciro üzerinden kira indirimi oluşturmuştu. Bu toplantı sonrasında hem Birleşmiş Markalar Derneği, hem de Tescilli Markalar Derneği yöneticileri, Türkiye genelindeki alışveriş merkezleri ile teke tek görüşmelere başlayacaklarını belirterek, isteklerini sıralamışlardı.

Sevgi Sayar BAŞARAN / Referans