Piyasalar açılınca arsalar talep görecek

Piyasalar açılınca arsalar talep görecek

Küresel finansal kriz, piyasalarda da yangına neden oluyor.


Türkiye'de de 2.5 yıldır konut ve oto satışlarını etkileyen durgunluk derinleşti. Buna rağmen, otomotiv cephesinde Autoshow'dan güzel haberler gelmişti. Bazı nitelikli konut projelerinde de; talep üzerine yeni etaplar satışa çıktı. Krizin herkesi ve her kesimi aynı ölçüde etkilemediği görülürken, Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük, "Parasına güvenli liman ararken, gayrimenkulde fırsat kovalamaya başlayanlar arttı" diyor.

Bu gibi kriz dönemleri, piyasalar hakkında sağlıklı yorum yapmayı güçleştiriyor. Bu nedenle, gelişen olaylar üzerinden giderek bir sonuca ulaşmak gerekiyor... Piyasalar hakkında fikir verebilecek gelişmeler için, yine televizyon ve gazete haberleri ile kampanya ilanları fikir veriyor. İstanbul Autoshow'da görücüye çıkan yeni lüks otomobil modellerine talep, özellikle üst gelir grubunda krizin etkilerinin pek de hissedilmediğini gösterirken, konut cephesinde MyWorld, Bosphorus City, Avrupa Konutları-TEM, Astrum Towers gibi önemli konut projelerinde yeni kampanyalar dikkat çekiyor.

Euro'nun üst sınırı görülecek...
MyWorld projesinde 376 dairelik son etabın satışlarına, gelen talep üzerine başadıklarını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Kurlar her an yükselebilir diye bekleyenler harekete geçebilir. Ülkeyi yönetenler de siyasi kavgalar yerine gündemlerine ekonomiyi alırlarsa Türkiye güvenli liman olabilir, yine sermaye çeker" diye konuşmuştu. Krizlerde oturup ağlamak yerine fırsat aramak gerektiğini ifade eden Ali Ağaoğlu, vatandaşın da "Euro'nun ne kadar yükseleceğini göreceğini, sonrasında yatırıma ve harcamaya başlayacağını" düşünüyor.
Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük de, emlak piyasaları hakkında, "Ekim'in ilk yarısında işler gerçekten çok parlak değildi. Hatta yaprak kımıldamıyor, adeta telefonlar susmuştu diyebilirim" dedikten sonra, nitelikli konut projelerinin ise her zaman olduğu gibi şanslı olduğunu vurguluyor.
Nabi Cücük, "2009'un yazına kadar büyük beklenti içinde değiliz. Sıkıntılar sürebilir. Nitelikli projeler her zaman çok daha şanslı. Bazı markalı projeler satıyor ama bu malesef, her projeye de genellenmemeli. Burada şu da dikkat çekiyor: Satışa çıkan etaplar devam eden projelerin etabı. Yeni inşaata başlanmıyor. Eldeki projeler bitirilmeye çalışılıyor. Yeni temel atılan birkaç proje bile olsa bu, genel için birşey ifade etmez" dedi.

Fırsatçılara dikkat
İkinci el piyasasında da inanılmaz bir durum olduğunu savunan Nabi Cücük, "Geçen haftalarda yüzde 15 indirimler konuşulurken, şimdi yüzde 30'a varan düşüşler mevcut. Ayrıca, konut kredilerini ödeyemeyenlerin artmaya başladığını gözlemliyoruz. 2009 ortalarına kadar bir umut ışığı görülmezse ödenmeyen kredilerde de artış olacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Bu arada, fırsat anlamında düşünenlerin arttığını, hatta "Çok zor durumda kalıp satanlar var mı" diye arayan fırsatçıların olmasının üzücü bir durum olduğunu ifade eden Nabi Cücük, ihtiyaç sahiplerinin ise pazarlık yaparak alım yapmasını tavsiye ediyor.
 
Piyasalar açılınca ilk önce arsalar talep görecek
Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük, kısa vadeli düşünen yatırımcıların gayrimenkul piyasasına girmediğini belirterek, "Yatırımcı dediğimiz bir kitle, çok kısa vadeli olarak düşünüp almıyor. 3-5 yıl vadeli düşünenler alabilir. Ucuz ürün anlamında, yatırım anlamında düşününlere baktığımızda bunlar geçerli. Herkesin fiyat indirdiği yerde, ürün almak ve daha sonra o ürünü değerlediremeden beklemek istemiyor yatırımcı" diye konuştu. Nabi Cücük, ihtiyaç sahiplerine ise pazarlık yaparak alım tavsiye ederken "Yatırımcıların 2009 ortalarına kadar bir şey kazanacağını ise sanmıyoum. Kısa vadeli düşünen yatırımcı kazanç elde edemez" dedi. Bu arada, arsa yatırımı yapmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Nabi Cücük, "Daha önce yaptığım gibi, şunu yinelemek istiyorum: Gayrimenkulde, bulabilecekler için arsa almalarını öneririm. Çünkü piyasa açıldığında ilk talep görecek şey arsa olacak. Birçok arsa var, ama yatırımcılar yatırıma korkuyor. Ayrıca, arsa fiyatlarında düşüş yok. Artış da yok. 6 aydır arsa fiyatları yerinde seyrediyor" ifadelerini kullandı.

Ali Öztürk/ Hürriyet Seri İlanlar