Piyasalarda yangın büyüdü konut kredi faizi gözünü 1.55'e dikti

Piyasalarda yangın büyüdü konut kredi faizi gözünü 1.55'e diktiAmerika'da mortgage krizine bağlı olarak başlayan ve global piyasaları alt üst eden dalganın boyu, Türkiye'de AKP'ye açılan kapatma davasıyla büyüyünce, konut kredi faizlerinde artış gündeme geldi. Şubat ayı ortasında dış dalganın etkisiyle yüzde 1.45 sev


AMERİKA'da mortgage krizine bağlı olarak başlayan ve global piyasaları alt üst eden dalganın boyu büyüdü. Bir süredir dalganın etkisinde olan Türkiye'de ise geçen hafta AKP'nin kapatılması istemiyle açılan dava da piyasalarda "çifte şok" etkisi yarattı. Döviz ve bono yükselişe geçti borsada ise keskin düşüşler yaşandı. Kredi piyasalarında maliyet artışı gündeme geldi. Bu tablo kaçınılmaz olarak konut kredi faizlerini de içine çekti. Şubat ayı ortasında dış dalganın etkisiyle yüzde 1.45 seviyesine yükselen konut kredi faizlerinin, şimdi yüzde 1.55'e kadar tırmanması bekleniyor. Çünkü bankalar artan maliyetlerini faiz artışı olarak tüketiciye yansıtmak zorunda kalıyor.
Dalgalanma konut kredileri vurdu
Global piyasalarda yaşanan likidite sıkışıklığı, yerini finansal şirketlerde sermaye sorununa bırakmaya başladı. Hedge fonların batışlarının ardından geçen hafta ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden Bear Stearns'in batma noktasına gelerek yok pahasına hisse başına 2 dolar gibi bir fiyattan JP Morgan'a satılması piyasalarda korkuları tırmandırdı. ABD'de resesyon (durgunluk) endişesi arttı. Dünya piyasaları alt üst oldu. Yaşanan bu depremin etkisi Türk para ve sermaye piyasaları kadar konut kredilerine de etkiledi.
Maliyetler arttı hesaplama gündemde
Dalgalanma kredi musluklarının neredeyse kapanmasına neden oldu. Ağırlıklı olarak yurtdışı fonlama ile finanse edilen konut kredilerinde de bu kaçınılmaz olarak maliyet artışını gündeme getirdi. Uzun vadeli olarak yapılan bu fonlamanın maliyet artışları da konut kredilerine faiz artışı olarak yansımaya başladı. Konut kredi faizleri şubat ayı ortasında 1.30 seviyelerinden 1.45'e doğru hareket etti.
Bono faizi yüzde 18'i aştı
"Konut kredileri daha fazla yükselir mi" sorusunun cevabı aranırken, ABD'den gelen kötü haberler bu sorunun net şekilde cevabını "evet" olarak verdi. Dünya piyasaları büyük bir sarsıntı yaşarken, Türk hisse senetleri piyasasında keskin düşüşler, dövizde hızlı bir yükseliş ve en önemlisi bono faizlerinde yüzde 18 seviyesinin üzerine çıkıldı. Yurtdışı maliyetlerin artışına bono faizlerinin yukarı hareketi de eklenince Türk bankaları maliyetleri yeniden masaya yatırdı.
Faiz yüzde 1.55'e tırmanır
Yıllık yüzde 18.63 seviyesinde olan faizin aylık maliyeti ise 1.43 seviyesine dayandı. Böylece bugün bankaların uyguladığı konut faizleri ile bono faizleri aynı seviyeye ulaştı. Buradan hareketle bankalar kolları sıvadı. Bu hafta başında neredeyse tüm bankalar konut kredi faizlerini yukarı çekmek için çalışmalara başladı. Buna göre bu haftadan itibaren bankalar konut kredilerinde faizini yüzde 1.55 seviyesine kadar çıkarmayı planlıyor. AKP'nin kapatılması istemiyle açılan dava ve yurtdışı piyasalardaki dalganın boyuna göre faizlerin bir miktar daha yukarı hareket edebileceği ifade ediliyor.
Kaynak:
Hürriyetemlak.com