Polat, Hacıhüsrevli oluyor

Polat, Hacıhüsrevli oluyor



Polat Holding, Piyalepaşa Bulvarı'nda arazi toplamaya devam ediyor. İki yıl öncesine kadar bölgede 11 dönüm arazisi bulunan Holding, bu miktarı bugün 45 dönüme kadar çıkardı. Bir ay önce ise aynı bölgeden 30 dönüm büyüklüğünde bir arazi daha satın alan Po


 
İstanbul'un en eski semtlerinden Beyoğlu, yatırımcıları mıknatıs gibi çekiyor. Bölgede en büyük hareketlilik Kasımpaşa, özellikle de Piyalepaşa Bulvarı'nda yaşanıyor.  Piyalepaşa, birçok yerli ve yabancı gayrimenkul şirketinin gözdesi haline geldi.


Piyalepaşa'daki rant potansiyelini öngörüp burada arsa toplayan şirketlerin başında ise Polat Holding geliyor. Bu bölgede iki yıl öncesine kadar 11 dönüm arsası bulunan Polat Holding, bu miktarı iki yıl içinde 45 dönüme kadar çıkardı. Holding, aynı bölgede yaklaşık bir ay önce sessiz sedasız bir operasyonla 30 dönüm büyüklüğünde bir arazi daha satın aldı. Burada hemen şunu belirtelim, Holding'in parsel parsel maliklerden satın aldığı bu arazi üzerinde işgalci gecekondular yer alıyor. Holding, şu sıralar bu işgalci gecekondu sahiplerinin her biriyle burayı boşaltma yönünde anlaşmalar yapıyor.


Holding'in bölgeye ilişkin asıl hedefi ise Piyalepaşa Bulvarı'nın hemen yukarısında yer alan Hacıhüsrev Mahallesi. Holding, yaklaşık 400 dönüm üzerine kurulu olan ve çoğu gecekondulardan oluşan bu mahallede için kentsel dönüşüm projesi geliştirmeyi hedefliyor.


Polat İnşaat AŞ Genel Müdürü Mehmet Lütfi Özkaya, Hacıhüsrev'in bir toplumsal problem üretim merkezi olmaktan buranın ekonomiye kazandırılması için sabırla uğraş verdiklerini ifade ediyor. 


Yatırım arayışı içinde


Piyalepaşa Bulvarı'nda yer alan 45 dönüm arazi üzerine Alman HFS ile ortaklaşa otel, rezidans ve alışveriş merkezinden oluşan bir komplek inşa edecekleri yönündeki haberlerin doğru olmağının altını çizen Özkaya, bu konuda ise şu bilgileri verdi:


"Bizim bu 45 dönüm arazimiz üzerinde yapılacak olan proje konusunda henüz netleşen bir şey yok. Bu türden arsalara paldur küldür bir proje geliştiremezsiniz. Biz bu arsa konusunda yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşüyoruz. Bir taraftan tanınmış mimarlara çalışma yaptırıyoruz. Bu konuda ABD'li, Alman ve İngiliz gayrimenkul firmaları ile görüşüyoruz. Somut olarak iyi niyet anlaşmaları var. Ondan ötesi yok. Ondan ötesine biz sıcak bakmıyoruz. Bunun nedeni ise bağlayıcı olacağı için. Biz orada genişleme peşindeyiz. Ne var ki; bu bölgede içinde otel, rezidans, kongre ve alışveriş merkezinin de yer alacağı bir kompleks inşa etme planımız var. Bu yatırım maliyeti de her halde 300 milyon dolardan az olmaz."



Aşçıoğlu'da arsa satın aldı


Piyalepaşa emlak yatırımlarının yeni gözdesi oldu. Son olarak Aşçıoğlu İnşaat, 18 dönüm büyüklüğünde bir arazi satın aldı. Şirket,  bu arsa üzerinde 20 milyon dolarlık yatırımla alışveriş merkezi, üniversite veya hastane kurmayı planlıyor.  Şirketin bu konuda araştırma içinde olduğu bildirildi. Öte yandan bölgeye gösterilen ilgi arsa ve konut fiyatlarının artmasına neden oldu. Piyalepaşa Mahallesi'nde yer alan emlakçılar son bir yılda arsaların fiyatlarının yarı yarıya arttığını vurguluyorlar. Öyle ki; imara açılan yerlerde bazı bölgelerde bu rakam yüzde 100'lere ulaşmış durumda. 


OKAN ŞENTÜRK/EMLAK MARKET