Polat, ikinci otelini Balmumcu'ya kuruyor

Polat, ikinci otelini Balmumcu'ya kuruyorPolat Holding, Yeşilköy'ün ardından İstanbul'daki ikinci büyük otelini Barbaros Bulvarı üzerinde kuruyor. Yaklaşık ik ay önce bulvar üzerinde Yapısal Yapı Sanayi Limited Şirketine ait yaklaşık 3 dönüm büyüklüğündeki bir arsayı satın alan Polat Holding, bu


İstanbul'un en merkezi semtlerinden birisi olan Balmumcu, ve çevresi yatırımcıları mıknatıs gibi çekiyor. Bölgeye, İnanlar İnşaat başta olmak üzere birçok büyük gayrimenkul yatırımcısı ilgi gösteriyor. İnananlar İnşaat,  Balmumcu'nun İstanbul Boğazı'nın gören kısmında önümüzdeki sonbaharda üst gelir grubuna yönelik 120 daireden oluşacak bir rezidans projesine başlamaya hazırlanıyor.

Balmumcu'ya  ilgi gösteren bir diğer büyük grup ise Polat Holding. Holding, yaklaşık iki ay önce Barbaros Bulvarı üzerinde kalan son büyük arsanın satın alma operasyonuna imza attı.

Holding, 2 bin 724 metrekare büyüklüğündeki bu arsa üzerine 16 katlı ve 5 yıldızlı bir şehir oteli inşa etmeye hazırlanıyor. Barbaros Bulvarı üzerinde yer alacak bu otel, Yeşilköy'de kurulu Polat Renaissance'nin ardından Polat Holding'in İstanbul'daki ikinci beş yıldızlı oteli olacak. Polat Holding yeni otelini önümüzdeki yıl hizmete açmayı planlıyor.

Ruhsat alındı

Barbaros Bulvarı'ının Levent'ten Beşiktaş'a gidiş yönünde Özel Ata Koleji'nin karşısında yer alan bu arsa üzerinde, tarihi Hamidiye Kaynak Suları'nın metruk haldeki su deposu yer alıyor.

Tapu kayıtlarında turizm ve ticaret alanı olarak gözüken bu arsa Beşiktaş İkinci Bölge Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarında Yapısal Yapı Sanayi Ltd. Şti. üzerine gözüküyor. Firmanın sahibi olan Kadir Salman,  2007 Eylül'ünde bu arsa üzerinde yapı ruhsatı izni aldı. Arsa üzerinde toplam 22 bin 237 metrekare inşaat izni bulunuyor.

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, bu arsayı satın aldıkları fiyat hakkında herhangi bir çıklama yapmazken, arsanın tapu kayıtlarındaki değeri 2 milyon 724 bin YTL olarak gözüküyor.

Piyalepaşa'da arsa topluyor

Polat Holding, turizm alanında atağa geçerken, bir yandan da İstanbul'da arsa topluyor. Holding, Kasımpaşa'yı Okmeydanı'na bağlayan Piyalepaşa bölgesinde arsa topluyor. Bu bölgede yaklaşık üç yıl öncesine kadar 11 dönüm arsası bulunan Polat Holding, bu miktarı, üç yıl içinde 45 dönüme kadar çıkardı. Holding, aynı bölgede geçtiğimiz yılın son aylarında  sessiz sedasız bir operasyonla 30 dönüm büyüklüğünde bir arazi daha satın aldı. Burada hemen şunu belirtelim, Holding'in parsel parsel maliklerden satın aldığı bu arazi üzerinde işgalci gecekondular yer alıyor. Holding, şu sıralar bu işgalci gecekondu sahiplerinin her biriyle burayı boşaltma yönünde anlaşmalar yapıyor.

Holding'in bölgeye ilişkin asıl hedefi ise Piyalepaşa Bulvarı'nın hemen yukarısında yer alan Hacıhüsrev Mahallesi. Holding, yaklaşık 400 dönüm üzerine kurulu olan ve çoğu gecekondulardan oluşan bu mahallede için kentsel dönüşüm projesi geliştirmeyi hedefliyor.

OKHAN ŞENTÜRK - Ekonomist