Polis lojmanı arsasına yeni proje

Polis lojmanı arsasına yeni projeSüleyman Çetinsaya'ya göre, artık yapılması gereken şey çok sayıda konut üretip uygun fiyata satmak.


Gayrimenkul sektöründe çalıştığı 30 yılın birikimiyle bugün 7 farklı şirket yöneten ve İstanbul Halkalı'daki Avrupa Konutları projesi ile konutta marka yaratan Süleyman Çetinsaya, 2009'da satışa çıkaracağı bin 100 yeni konutun hazırlığını yapıyor. Avrupa Konutları Halkalı-2, Gaziosmanpaşa ve Bahçeşehir'in ardından aynı marka ile İstanbul'da inşa edilen 4'üncü proje olacak. 3 yılda toplam 8 bin 500 konut üreten Çetinsaya, sektörün geldiği noktada büyük oynamak gerektiğine inanıyor: Bugün 2-3 yıl öncesinin büyük karları kalmadı. İnşaat sektörü süpermarket gibi işlemek zorunda.

* Son dönemde  TOKİ  sık sık mali sıkıntı içinde olduğunu dile getirirken sizin gibi kurumla iş yapan şirketlerin durumu nasıl? TOKİ, Türkiye genelinde 900 şantiye yönetiyor. Bizim gibi hasılat paylaşımı ile inşaat yapan pek çok şirkete hak ediş ödüyor. Nasıl güçlük yaşamasınlar? İnşaat sektörünün hep sıkıntısı olur. Bu işteki insanlar hiçbir zaman 'Param dursun' diyemez. Hep arsa alırlar. İş yapmak için buna mecburdurlar. Hesabını kitabını yapan müteahhit ise bu döngüde zorlanmaz. Müşteri de yanındadır zaten.

* Sizin her projeniz büyük montanlı. Kârlılık durumunuz nasıl? Şu anda çok büyük kârlar yok. Yüzde 15'tir bu yaptıklarımızın kârı. Şimdi yapmamız gereken sürümden kazanmak. Yani çok konut yapıp bunları uygun fiyata satmak. İnşaat sektörü süpermarket gibi işlemek zorunda. Çok kazancım olsun dersen, yaptığın konutu pahalı satmaya çalışırsan, hiç satamazsın.

Polis lojmanı yerine proje

* Gaziosmanpaşa'daki Avrupa Konutları TEM projeniz geçen yıl satışa çıktığında insanlar kuyruk olmuştu. Bu şekilde cazip olmayı nasıl başardınız? İstanbul'un Maslak Levent bölgesinde fiyatlar çok pahalı. Bizim projemiz otoban üzerinden oralara alternatif oldu. 6 bin-15 bin dolarken Levent- Maslak'ta metrekare fiyatları, Avrupa Konutları'nda fiyatı çok makul tuttuk. Çıkışta bin 700 YTL olan metrekare fiyatı, şu anda 2 bin 500 YTL, 1 yıl içinde 3 bin 500 olur bence. 10 bin kişinin yaşayabileceği bir kasaba oluyor orası. Çarşısı, kafesi, marketi, okulu ile kendine yetecek.

* Halkalı'daki ikinci Avrupa Konutları'ndan bahsedebilir miyiz? Bu arsa 2-3 hafta kadar önce ihale edildi. Hasılat paylaşımı modeli ile Artaş-Güner İnşaat Konsorsiyumu olarak inşa edeceğiz. 82 bin metrekarelik arsada 1.5 emsal ile 123 bin metrekarelik inşaat yapacağız. Satışlarına Mart 2009'da başlamayı düşündüğümüz bin 100 kadar konut olacak. Arsanın üzerinde eskiden polis lojmanı olarak kullanılan 15 blok var. 10-15 güne kadar depremde zarar görmüş ve tahliye edilmiş blokların yıkımına başlıyoruz. Aşağı yukarı 90 milyon-100 milyon YTL civarında bir yatırım yaparız. Her türlü ödeme kolaylığını göstereceğimiz, fiyatları yine makul bir proje olacak. Gittikçe her şeyi yenilemeye çalışıyoruz. 21-15 ve 8 katlı olabilir bloklarımız. Kademeli bir şeyler düşünüyoruz. 4 mimar şu anda proje için çalışıyor.

* Avrupa Konutları dışında yeni projeleriniz var mı? Hiç belli olmaz. Elimizde mevcut bir ekip var. Karakterimize, yapımıza uygun bir iş olursa alırız. Ama planlı, net bir şey henüz yok.

* Arsa stokunuz ne durumda? Resneli Çiftliği'nde, Ispartakule'nin hemen arkasında, 1 milyon 750 bin metrekarelik arsamız var. 2010 ya da 2011 yılında yeni bir yerleşim bölgesi yaratacağız orada. TOKİ'nin 60 bin konut planladığı Kayabaşı'nın karşı yamacında burası. Ayrıca 3'üncü köprünün planlandığı söylenen lokasyonun da devamında. Şu anda Büyükçekmece'ye bağlı ancak yeni seçimlerde Başakşehir'e geçebilir. Bu arsanın 100'e yakın sahibi var. 1.5 yıl önce yüzde 25 pay üzerinden kat karşılığı anlaşma yaptık hak sahipleri ile. Şu anda uzakmış gibi ama İstanbul'da metro ve otobanlarla her yer yaklaşıyor artık birbirine. Bu proje için de yeni bir şirket kurmayı planlıyoruz.

Süleyman Çetinsaya'nın yönettiği 7 farklı şirket var. Konut, alışveriş merkezi ve otel yatırımı yapan bu şirketlerden ikisi turizm işi yapıyor. Şirketler şöyle sıralanıyor: Artaş İnşaat, Özsaya İnşaat, Pantur, Artur, Baymer, Öztaş, Bemay. Her birinin Yönetim Başkanlığı'nı yapan Çetinsaya'ya "Zor olmuyor mu" dediğimizde, "Her iş için ayrı bir şirket gerekiyor. Mali olarak da denk gelmiyor" karşılığını veriyor. 

Sabah