Port Alaçatı'da fiyatlar 200 bin Euro'dan başlıyor

Port Alaçatı'da fiyatlar 200 bin Euro'dan başlıyor Port Alaçatı'da fiyatlar 200 bin Euro'dan başlıyor

Port Alaçatı'da vadiye doğru açılan kanalların etrafına yalı şeklinde 1000 konut inşa edilecek.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye'de ilk kez toprakta kanallar açılarak denizin kara içine taşındığı 'kanal kent' projesi  İzmir  Alaçatı'da inşa ediliyor. Port Alaçatı adlı proje tamamlandığında Türkiye'nin Venedik'i olacak. Ev sahipleri yatlarını evlerinin önüne park edebilecek.

Toplam 236 hektar alan üzerine kurulacak Port Alaçatı, denizle bağlantısı sağlanmış toplam uzunluğu 2 kilometreyi aşan ve ortalama 4 metre derinliğinde 30 metre genişliğinde bir kanalın etrafında konumlanacak. Projede evlerin yanı sıra Alaçatı'nın mimari kimliğine uygun alışveriş alanları, restoran ve kahvelerle meydan ve butik oteller olacak.

Bugüne kadar alışılan denizin doldurulmasıyla yaşam alanı yaratmak yerine denizin içeri alındığı bu proje sayesinde toplam 10 kilometreye yakın bir sahil yaratılmış olacak. 10 yılda tamamlanması öngörülen projenin tamamı için bugünün hesaplarıyla toplam 500 milyon euro yatırım yapılacak.  

Port Alaçatı'nın mimarı ve en büyük ortağı olan Aykut Mutlu, projeyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: "1994 yılında başlayan proje, 2 bin 400 dönüm üzerine kuruluyor. Port Alaçatı'nın 1000 dönümü suyla kaplı olmak üzere geri kalanı konutlardan ve sosyal tesislerden oluşacak. Kanal içerisinde tahmini 25 ada olacak. Yine burada kurulan yat limanı 250 yat alacak. Yat limanını burada ikamet edenlerle birlikte buraya gelenler de kullanabilecek."

İlk etap tamamlandı

Projenin kurulduğu 2 bin 400 dönümlük arazinin 294 dönümü belediyeye, geri kalanı ise özel mülkiyete ait olduğunu kaydeden Mutlu daha sonra şunları söyledi: "Buradaki yapılaşma Port Alaçatı projesi çerçevesinde yüzde 25 kat karşılığı anlaşma yapılarak yürütülüyor. Port Alaçatı'nın doğu tarafında ise golf alanı kuruluyor. Burada halen var olan 9 delikli golf alanının 18 delikli alana çevrilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Projede kamusal alanlara da geniş yer ayrılmış. Azmak deresinin yanına Yumrukuyu adıyla anılan bölgede ikinci bir kanal oluşturuluyor. Azmak ile Yumrukuyu arası rekreasyon alanı olarak değerlendiriliyor. Port Alaçatı'nın 25 konuttan oluşan ilk bölümü yapıldı ve tamamen satıldı. İlk etaptaki evleri satın alanların yüzde 25'ini yabancılar oluşturuyor. Tekne sahibi yabancıların bölgeye büyük ilgi göstermesi bekleniyor."

200 bin Euro'dan başlıyor

Projenin Güney İtalya ve Mısır'da birer rakibi olduğunu da söyleyen Yüksek Mimar Aykut Mutlu bu projeler arasında en iddialı olanın ise yine Port Alçatı olduğunu söyledi. Port Alaçatı'nın satışı Ant Yapı tarafından gerçekleştiriliyor. Büyüklükleri 100 ile 296 metrekare arasında değişen konutlar, 200 ile 800 bin euro arasındaki fiyatlardan alıcı bulunuyor. Proje kapsamında her yıl ortalama 100 konutun yapılması planlanıyor.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alaçatı'nın batısında yeni turizm yatırımları için 90 bin dönümlük arazi tahsis etti. Bu alan, sörf, golf ve termal turizmi için kullanılacak. Alaçatı, oluşturduğu marka kimliğini bu alanda da sürdürmeyi hedefliyor. Bu alanda uygulaması kabul edilecek projelerin de daha çok butik tarzı işletmeler olacağı belirtildi.

Uluslararası bir üniversite

Alaçatı turizmin yanı sıra eğitimle de dünyaya açılmayı hedefliyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 87'nci sırada yer alan Münster Üniversitesi, Alaçatı'da bir Türk-Alman Üniversitesi açmaya hazırlanıyor. 2010 yılında hizmete girecek olan bu üniversitenin dört fakültesi olacak.

Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "İmar planımız çok sıkı kurallar içeriyor ama daha önemlisi kimse bunları delmeyi denemiyor bile. Zira o özelliklere bağlı kalmasının ona daha çok para kazandıracağını biliyor" dedi. Dalgıç, şunları söyledi: "Alaçatı'da iyi korunmuş evlerin, sokakların ekonomik geri dönüşü hızlı ve etkili bir biçimde olunca Alaçatılı bunlara planlardan, yasalardan daha iyi sahip çıktı. Belediye yasal prosedürleri sağlam bir biçimde tamamladı ve gerekli tüm imar planlarını hazırladı. Ama Alaçatı'yı asıl koruyan, bizzat Alaçatılıların belirlediği ve sıkı bir biçimde uyguladığı Alaçatı kanunları oldu. Bu kanunlara göre; Alaçatı'da sabahlara kadar yüksek sesli müzik yayını yapan bar veya diskotek yok, sokaklarda canlı klasik müzik dinletileri var. Akşam yemeğinizi yerken duyacağınız, melodileri rüzgarın taşıdığı arp ve keman konserleri var. Plastik sandalye ve masalar yok, güzel sanatlar fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanmış hepsi birer sanat eseri olan dükkan tabelaları var. Dünyaca ünlü heykeltıraşların katıldığı heykel çalıştayları ve meydanlarda onların çalıştay süresince ortaya koydukları eserler var. Geçmişleri yaklaşık 100-150 yıllık, öteden beri çok iyi korunmuş ve şimdi de korunan 1300 taş ev var."   

Sörfçüler keşfetti

1990'larda Avrupalı sörfçülerin keşfiyle adı duyulmaya başlanan bu küçük kasabanın önce dalgalar üzerinde uçan sörfçülerle dolduğunu hatırlatan Muhittin Dalgıç, "Sörfçüleri, şehrin gürültüsünden, kalabalığından kaçanlar izledi. Tarihi dokusu çok iyi korunmuş; evleri, sokakları, kültürü ve eğlencesiyle tam bir Ege kasabası olan Alaçatı, son dönemde etkisi iyice artan yeni tatil trendlerinin birçoğuna yanıt veren bir çekim merkezi haline geldi" dedi.

www.portalacati.com.tr

Tel: 0 232 716 63 73 - 0 533 745 53 22

Milliyet

pus