Prada ilk mağazasını Mart'ta açacak

Prada ilk mağazasını Mart'ta açacak

Türkiye Harvey Nichols, Zegna gibi lüks markalarından biriyle daha tanışıyor.


Cuma akşamı biri Nişantaşı, diğeri İstinye Park'ta iki mağaza için imza atan İtalyan moda devi Prada, sadece dekorasyona 10 milyon euro harcayacak.

6 aydır araştırıyordu

Dünyada lüks ve prestijin en tepe noktası kabul edilen Prada, 6 aylık görüşme maratonu sonrası ilk mağazasını mart ayında açma kararı aldı. Geçtiğimiz ağustos ayında Prada'nın sahibi Bertelli'nin de gelerek incelemeler yaptığı iki mağaza için anlaşan Prada, İstanbul'u Ortadoğu ülkelerine giriş kapısı yapma amacı taşıyor. Biri Nişantaşı'nda 1.100 metrekare, diğeri İstinye Park'ta 600 metrekare olmak üzere iki mağaza için Orjin Grup ile el sıkışan ve kontratlarını imzalayan Prada, krize rağmen önümüzdeki aylarda 10 milyon euroluk yatırım başlatıyor. Sahibi Bertelli'nin de gelerek incelemeler yaptığı Türkiye'de sonunda mağaza açmaya ikna olan Prada, son günlerdeki krizi öne sürerek, avantaj elde etmeye de kalkmadı. Prada'nın mağaza kiraladığı Orjin Grup ortaklarından Zafer Yıldırım, "Krizi öne sürerek, ne yatırımdan vazgeçmeyi düşündüler ne de krizi öne sürüp, ekstra bir avantaj istediler. Türkiye'ye `Ortadoğu'ya girişin kapısı' olarak bakıyorlar. Diğer markaları için de İstinye Park'ta yer arıyorlar. İlk boşalan yerlere yeni yatırım da yapacaklar. Ekonomideki dalgalanmayı dönemsel olarak ele alıyorlar. Türkiye'de mağaza açmaya uzun dönemli bir yatırım olarak baktıklarını belirtiyorlar" dedi.

Şeytan Prada giyer

İtalyan moda markası Prada, ayakkabıdan çantaya, giyimden gözlük ve saate pek çok ürüne imza atıyor. Adı dünyanın en ünlü moda dergisi Vogue'un efsane yayın yönetmeninin yaşamını anlatan Devil Wears Prada kitabı ve daha sonra filmiyle de anılıyor. Koreli elektronikçi LG, Prada adıyla telefon üretiyor ve 1 milyon adet satıyor.

Halil OKŞİT / Akşam