Prefabrik konut bağışlayanlardan yüzde 18 KDV isteniyor!

Prefabrik konut bağışlayanlardan yüzde 18 KDV isteniyor!

İnanılır gibi değil" demeyin, deprem sonrası bağışlanan prefabrik ev, yurt ve okullarda, sineğin yağı vergisini çağrıştıran bir vergilendirme olayı var.  Van'a prefabrik ev, yurt veya okul yaptırıp bağışlayacak olanlardan KDV isteniyor...İnanılır gibi değil" demeyin, deprem sonrası bağışlanan prefabrik ev, yurt ve okullarda, sineğin yağı vergisini çağrıştıran bir vergilendirme olayı var.

'Sineğin Yağı Vergisi" benzetmesini yaptım çünkü deprem bölgesinde yıkılan evler, okullar ve öğrenci yurtlarının yerine, prefabrik ev, yurt veya okul yaptırıp bağışlayacak olanlardan vergi alınmasına, başka ne denir

YURT YAPTIRANA YÜZDE 18 VERGİ
Hayırsever bir vatandaş diyor ki;
"Depremde yıkılan öğrenci yurtları var. Bunlardan 160 kişilik olanını, kış iyice bastırmadan prefabrik olarak yaptırıp, hibe etmek istiyorum. 702 bin TL istediler. 'Tamam' dedim, Bir de yüzde 18 KDV vereceksiniz' demezler mi"
Bir başkası anlatıyor:

"256 kişilik 4 adet prefabrik yurt binasına ihtiyaç varmış. Birini ben karşılayım' dedim. 1 milyon 207 bin TL artı yüzde 18 KDV istediler. Depremzedeye bağıştan bile akbaba vergisi' gibi vergi istiyorlar. Olacak iş mi bu"
Bazı dernekler, vakıflar ve şirketler, deprem bölgesinde evi yıkılan ailelere, "şu soğuk günlerde çadırda daha fazla perişan olmasınlar" diye "prefabrik konut veya konutlar" yaptırıp, bağışlamak istiyor.
Bazıları okul ve yurt bağışlayacak, hepsinde de KDV isteniyor.
Prefabrik konut bağışlayanlardan yüzde 1, diğerlerinden yüzde 18 KDV isteniyor!
Bir hayırsever, "karavan" bağışlamak istemiş. Yüzde 130'u ÖTV olmak üzere, toplam yüzde 171 "karavan vergisi" istenince vazgeçmiş.

Olacak iş mi bu
Pırlantadan, elmastan, yakuttan yüzde sıfır KDV al. Havyardan yüzde 8 KDV al. Özel uçaktan yüzde yanm ÖTV al. Sonra deprem bölgesine yurt bağışlayacak olandan, okul bağışlayacak olandan yüzde 18 KDV, karavan bağışlayacak olandan yüzde 171 vergi al!
Olacak iş mi bu

NE YAPMAK GEREKİYOR
Çok basit efendim.
Bir yasa çıkartılacak ve deprem bölgelerine yapılan ev, yurt, okul, karavan ve benzeri bağışlarda, vergiler sıfırlanacak.
Bu kadar basit.
Bunlardan alınacak vergiler, halk deyimiyle "devede kulak" bile olmaz hatta "tüy" bile...
Şükrü Kızılot/Hürriyet