Raci Şaşmaz'ın şirketi Selimoğlu İnşaat davayı kaybetti!

Raci Şaşmaz'ın şirketi Selimoğlu İnşaat davayı kaybetti!Fikirtepe’de 13 kişi hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hazırlanan iddianameden sonra yargı, bir kentsel dönüşüm mağdurunun açtığı davada Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcısı Raci Şaşmaz’ın şirketi Selimoğlu İnşaatı haksız buldu...


İstanbul Fikirtepe’de Kurtlar Vadisi’nin yapımcısı Raci Şaşmaz’ın da aralarında yer aldığı 13 kişi hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hazırlanan iddianame kabul edilirken; Şaşmaz, mağdurlar tarafından açılan davaları kaybetmeye devam ediyor. Son olarak Gülser Uzunca isimli yurttaşın açtığı davada mahkeme, Şaşmaz’ın şirketi Selimoğlu İnşaat’ı haksız buldu.

Ev hayali kurdu inşaat başlamadı

Bir Gün Gazetesi’nden Uğur Şahin’in haberine göre,Gülser Uzunca isimli vatandaş Brooklyn Dream (Brooklyn Rüyası) projesinden ev sahibi olmak istedi. Uzunca, ev sahibi olmak için Selimoğlu Yapı İnşaat ile 29 Temmuz 2017 tarihinde Brooklyn Dream projesinin a bloğunda yer alacağı belirtilen daireyi 343 bin 632 TL bedelle satın aldığı bir sözleşme imzaladı. Sözleşmede yer alan bilgilerde evin 30 Eylül 2019’da teslim edileceği yer alıyordu. Fakat projenin yapımı, satılan 172 daire ile ticari alanlara rağmen sadece başlangıç kısmı olan ‘fore kazıkların çakılması’ aşamasında kaldı.

Sözleşme koşullarına göre firmaya 274 bin 230 TL ödeme yapan Uzunca, inşaatın başlamaması üzerine kalan 9 senetlik tutarı ödemedi, konuyu da mahkemeye taşıdı. Uzunca’nın şikâyeti üzerine açılan dava, İstanbul 5. Anadolu Tüketici Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Dava kapsamında 10 Nisan 2019 tarihinde bilirkişi raporu hazırlandı.

Bilirkişi: Ekonomik nedenlerle açıklanamaz

Bilirkişi raporunda, Uzunca ile Selimoğlu İnşaat arasındaki sözleşmenin noterden düzenlenmediğine dikkat çekildi. Raporda, yaşananlar yüzünden Uzunca’nın 274 bin 230 TL asıl alacağı, 32 bin 406 TL de işlenmiş faiz olmak üzere toplam 306 bin 636 TL alacaklı olduğu yer aldı.  Bilirkişi, Uzunca’nın geçersiz satış sözleşmesi kapsamında Selimoğlu İnşaat’a verdiği 9 adet, 27 bin TL bedelli senetlerden borçlu bulunmadığını ve bu senetlerin iptallerinin gerektiğini de belirtti. Raporda, “İnşaat sektöründe kriz yaşandığı herkesçe bilinen bir konudur. Dava konusu proje için sözleşmenin yapıldığı tarih 29 Temmuz 2017 tarihinde sektörde ekonomik nedenlerden ötürü durağanlığın kısmen yaşandığı dönemdir. Ancak inşaatın ruhsat tarihi olan 5 Nisan 2017 tarihinden itibaren hiç yapılmaması ekonomik nedenlerle açıklanamaz.” ,ifadeleri yer aldı. 

12 Kasım’da görülen duruşmada Uzunca’nın avukatı Berkay Koçak, “Bilirkişi raporu ile davamızın haklı olduğu görülmüştür. Daha fazla mağdur edilmemek için davamızın kabulü ile senetlerin iptaline karar verilmesini talep ederiz” dedi. Selimoğlu İnşaatı’nın avukatı Mücahit Çamur ise davanın reddini talep etti. Mahkeme, Selimoğlu İnşaat’ın, mağdur Uzunca’ya 274 bin 230 TL’yi geri ödemesine karar verdi. Ödemenin 26 Nisan 2018 tarihinden itibaren işleyen yasal faiz göz önünde bulundurularak yapılmasını istedi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm soruşturmasında iddianame kabul edildi!