Rakamlarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü!

Rakamlarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü! Rakamlarla Yavuz Sultan Selim Köprüsü!

Üçüncü köprü pazar günü resmen açıldı. Köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.Üçüncü köprü pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla resmen açıldı. IC İçtaş–Astaldi JV tarafından yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 3. köprünün inşaatı tamamlandıktan sonra adeta para basacak.


1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na inşa edilen 3. köprüde sona yaklaşıldı.


3 milyar dolara mal olacak proje, ağustos ayında devreye girecek. 3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.


Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1.1 milyon TL) olacak. Bu rakam ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.RAKAMLARLA ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ

10 şerit : Köprüde 4 gidiş, 4 geliş, 2 de demiryolu şeridi bulunuyor.


59 metre :Köprünün toplam genişliği


1408 metre :Köprünün deniz üzerindeki uzunluğu


6.500 :Köprü projesinde çalışan işçi sayısı


29.05.2013 :Köprünün yapımına başlanıldığı tarih


3 milyar dolar :Köprü projesinin toplam maliyeti


2 kule :Kulelerin uzunluğu Avrupa yakasında 322 metre, Asya’da ise 318 metre.


116 km :3. boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde inşa edilen yolun uzunluğu


KÖPRÜ GEÇİŞ  ÜCRETLERİ

Araç                     Fiyat (DOLAR)


Otomobil               3

Ağır vasıta            15

*Otoyol                 0.8

*Km başınaSON 10 YILDA KÖPRÜLERDEN  GEÇEN ARAÇ SAYISI

Yıl           Araç (milyon adet)


2006       139


2007       147


2008       146


2009       144


2010       148


2011       151


2012       149


2013       152


2014       150


2015       141Hürriyet 3. köprüde iki yaka birleşti!


Haber Milliyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı;3’üncü köprü günde en az 1,1 milyon lira ciro yapacak. Köprüden geçiş ücretinin ise araç başına 3 dolar olması bekleniyor. Bu rakam ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.IC İçtaş–Astaldi JV tarafından yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 3. köprünün inşaatı tamamlandıktan sonra adeta para basacak.Üçüncü köprü pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla resmen açıldı.1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na inşa edilen 3. köprüde sona yaklaşıldı.3 milyar dolara mal olacak proje, Ağustos ayında devreye girecek. 3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin Otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor.Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1,1 milyon TL) olacak. Bu rakam ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.
MilliyetHaber Vahdet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Ağustos ayında tamamlanması beklenen 3. köprü projesinde günlük araç geçişinin 135 binin altına düşmesi halinde aradaki farkı vatandaş ödeyecek!

3. köprü olarak da bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün son tabliyesi Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir törenle yerleştirildi.


Boğazın iki yakasını üçüncü defa birleştiren köprünün geçiş ücretleri de belli oldu. Buna göre köprüden geçen her otomobil 3, ağır vasıtalar ise 15 dolar geçiş ücreti ödeyecek.


ŞOK DETAY! FARKI VATANDAŞ KAPATACAK!


IC İçtaş–Astaldi JV tarafından yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 3. köprünün inşaatı, ağustos ayında devreye girecek. 3 milyar dolara mal olması beklenen proje tamamlandığında, araç başına 3 dolar (ağır vasıta 15 dolar) olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor. Buna göre köprüden geçen otomobil sayısının günlük 135 bin rakamının altına düşmesi halinde aradaki fark vatandaşın ödediği vergilerden kesilecek.


Vahdet
Haber Bursa Hakimiyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


2013 yılının Mayıs ayı sonunda temeli atılanKöprüsü 'nün geçiş ücreti o tarihteki kura göre 5.6 TL 'ye denk geliyordu. Bugün ise 8.7 TL 'ye denk geliyor. 


GÜNDE 1.1 MİLYON LİRA 


Üçüncü köprü pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla resmen açıldı. IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapılacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 3. köprünün inşaatı tamamlandıktan sonra adeta para basacak. 1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden sonra İstanbul Boğazı'na inşa edilen 3. köprüde sona yaklaşıldı. 3 milyar dolara mal olacak proje, ağustos ayında devreye girecek. 3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor. Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1.1 milyon TL) olacak. Bu rakam ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak. Bursa Hakimiyet
Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İstanbul'un iki yakasını üçüncü kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tahliyesi geçtiğimiz pazar günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakam Binali Yıldırım'ın katılımıyla yerleştirildi. IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapılan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 3. köprü, inşaatı tamamlandıktan soma adeta para basacak. 3 milyar dolara (8 milyar 750 milyon TL) mal olacak projenin ağustos ayında hizmete girmesi planlanıyor. Yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan 3. köprünün işletmesi 10 yıl boyunca IC İçtaş-Astaldi JV'nin olacak. 


GÜNDE 1 MİLYON 200 BİN TL

3. köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar (yaklaşık 9 lira) olmak üzere her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor. Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1 milyon 180 bin TL) olacak. Geçiş ücreü ağır vasıta araçlarda ise 15 doları (yaklaşık 45 lira) bulacak. Günlük araç geçişinin 135 binin altına düşmesi halinde ise aradaki farkı vatandaş ödeyecek. Yani diyelim ki köprüden bir günde 135 bin değil de 100 bin araç geçti. Bu durumda 35 bin eksik aracın fark geliri cebimizden çıkacak. 3. köprünün son tahliyesi geçen pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla yerleştirilmişti. Tören alanında ise köprü şeklindeki kol böreği ikram edilmişti. 


Sözcü