Rami Kuru Gıda Hali yıkılıyor!

Rami Kuru Gıda Hali yıkılıyor!Eyüpsultan Rami’de yer alan Rami Kışlası’nda yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında, Rami Kuru Gıda Hali’nin taşınma işlemleri başladı. Zabıta ekipleri, iş yerlerini tahliye edilen esnafın dükkanlarında yıkıma başladı.


Eyüpsultan Rami’de yer alan Rami Kışlası’nda yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında, Rami Kuru Gıda Hali’nin Başakşehir Şahintepe Mahallesi’nde yapılan İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı’na taşınması kararı alınmıştı.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; çarşının büyük bir bölümü tamamlanırken, uzun zamandır ertelenen tebligatların sürelerinin sona ermesiyle Eyüpsultan Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, iş yerlerini tahliye edilen esnafın dükkanlarında yıkıma başladı. Çevik kuvvet ekipleri de alanda hazır bekledi. 

Rami Kuru Gıda Hali’nin yerine gösterilen Şahintepe Mahallesi’ndeki İstanbul Gıda Toptancıları Çarşısı’nın daha bitirilmediğini ve bazı dükkanların esnaf haricindeki kişilere satışının yapıldığı için dükkan bulamadıklarını ileri süren bazı esnaflar ise karara karşı tepkili. Taşınmaya karşı çıkan bazı esnaf, dükkan kiralarının fiyatının yükseldiğini belirterek verilen sürenin az olduğuna, biraz daha süre istediklerine dikkat çekti. 

Rami Kuru Gıda Hali yıkılıyor!

“SON ANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Mahkeme tarafından yıkıkm kararının daha verilmediğini dile getiren esnaf Rıza Bayraktar, “Şimdi boş dükkanları yıkıyorlar, bir hafta sonra da boşaltılmayan dükkanların içindeki malları kendi depolarına taşıyarak yıkacaklarmış. Burada bir rant dönüyor ama ne döndüğü belli değil. Bizim yıkım kararımız daha çıkmadan gördüm ki buraları yıkmaya başladılar. Ne olduğunu anlamadık. Burada üç tane dükkanım var. Şu an yıkılan yok ama haftaya yıkılacakmış. Yeni yerimiz yapılmadı. Orada en az üç dört aylık bir zamanı var. Yıktırmamak için son ana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

“YIKIM KARARI TEBLİĞ EDİLDİ AMA DAHA DÜKKAN BULAMAYAN ESNAFLAR VAR”

Yıkım kararının kendilerine tebliğ edildiğine ancak verilen sürenin yetli olmadığına vurgu yapan Salim Demir ise, “Komşumun dükkanı şuan yıkılıyor. Haftaya gelip dükkanları yıkacaklarını söylüyorlar. Bizim mallarımız ne olacak dediğimizde, ‘büyük bir depo tuttuk. Sizin mallarınızı oraya nakledeceğiz. Sizin de dükkanlarınızı yıkacağız’ diyorlar. Bu şekilde olmamalıydı. Yıkım kararı tebliğ edildi ama daha dükkan bulamayan esnaf var. Burada 1100 adet esnaf var kolay değil” ifadelerini kullandı.

Kayabaşı Rami Kuru Gıda Hali inşaatında son durum!