Recep Tayyip Erdoğan:Dere yataklarındaki yapıları kaldırmalıyız

Recep Tayyip Erdoğan:Dere yataklarındaki yapıları kaldırmalıyızBaşbakan Erdoğan İstanbul ve Trakya'da yaşanan sel felaketini AKOM'da değerlendirdi


İBB'den alınan bilgiye göre Başbakan Erdoğan, "Yüzyılda bir yaşanacak bu acının tekrarını istemiyorsak, dere yataklarındaki yapıları süratle kaldırmamız lazım. Buralarda yaşayan vatandaşlarımıza TOKİ'den 20 yıl vadeyle konut verebiliriz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Trakya'da yaşanan sel felaketini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. Toplantıda İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Vali Muammer Güler de hazır bulundu.

"Rahmet ve sabırlar diliyorum..."

Bir Ramazan gecesinde böyle üzücü olayları değerlendirmekten duyduğu üzüntüyü belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trakya'da ve İstanbul'da yaşanan sel felaketinin izahı mümkün olmayan, yüzyılda bir yaşanan felaketlerden olduğunu söyledi. Trakya'daki yağışlarla ilgili kurtarma ve tespit çalışmalarının yapıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Son yıllara baktığınız zaman İstanbul'da en fazla yağışın olduğu dönem metrekareye 64 kiloyu bulmuştur ki bir tanesi 1996 yılında benim belediye başkanlığıma rastlar. Şimdiki duruma baktığınızda daha vahim. Metrekareye düşen 185 ila 225 kilogram arasında bir yağış var ortada. Bu tabii bambaşka bir felaket ve bu yüzyılı kapsaya olay. Bu olayın neticesinde 3 gündür süren yağışlarla birlikte İstanbulumuzda 26, Tekirdağ'da 5 vatandaşımızı kaybettik. Şu anda 9 da kaybımız var. Ölenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum."

"Felaketten çıkarmamız gereken dersler var"

Bu felaketin bizlere vermesi gereken dersler olduğunu vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, "Bunları da çıkarmamız gerekli. Özellikle gerek Ayamama Deresi, Tavukçu Deresi, Papaz Deresi bölgesinde yaşayan ve işyeri bulunan vatandaşlarımız için bir şeyi ısrarla vurgulamak istiyorum. Yıllardır bizim bu dereler üzerinde ıslah çalışması ile ilgili gayretlerimiz var. Bu belediye başkanlığım dönemimde de oldu ve benden sonra da takip edildi. Şimdi yine Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın bu derelerle ilgili ciddi ıslah projeleri ve çalışmaları var. Bu çalışmalarda yaşadığımız birçok engeller var. Öyle zannediyorum ki şu yaşanan olay bu engelleri bundan sonra ortadan kaldırır. Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu derelerle ilgili ıslah projelerini hayata geçirmek istiyorsa ve buralarda bazı kamulaştırma çalışması yapılacaksa, bu çalışmaları engelleme gayreti içine girenler bugünü görmeli. Bugünü görmemenin bedelini bize ağır ödetiyorlar. Bunu ben kendi belediye başkanlığı dönemimde yaşadım, bugün yine yaşadım" diye konuştu.

"Islah etmezsek derenin intikamı ağır olur!..."

Yaşanan olayın büyük bir felaket olduğunu ve ancak yapılan çalışmalarla bunu minimize etmenin mümkün olduğunu dile getiren Erdoğan, "Biz üzerimize düşen görevi yapacağız. Örneğin derelerimizin ıslahını gerçekleştireceğiz, dere yatağında yapılanma yapmayacağız, imara ters adımlar atmayacağız. Ama kalkar da dere yatağına binalar yaparsak, dere yatağında bu yapılanmaları yaygınlaştırırsak şunu unutmayalım ki derenin intikamı ağır olur. Bunları hiç unutmayalım. Şu anda olan da budur. Ve atasözündeki gibi dere yatağında akmıştır" şeklinde konuştu.

"Islahı yapılan Küçükköy Deresi taşmadı"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ıslahı tamamlanan Küçükköy Deresi ile çalışmaları tamamlanmak üzere olan Tavukçu Deresi'nin bu yoğun yağışta taşmadığına dikkat çeken Erdoğan, "Yüzyılın en önemli en ciddi felaketi olan bu hadiseden sonra atacağımız ve atmamız gereken adımlar var. Ben öncelikle valilik, belediye, askeri birlikler, sağlık müdürlüklerimiz, kısaca devletimizi tüm birimlerine teşekkür ediyorum. Çünkü ellerinde gelen gayreti ortaya koydular, imkanlarını seferber ettiler.  Bunun neticesinde yaklaşık 1300'e yakın insanı kurtardılar. Tüm bunlar bu yapılanmanın bir neticesidir. Tüm birimlerimizi kutluyorum" dedi.

"Vatandaşlarımızın yanında olacağız"

Mali noktada zarar uğrayan vatandaşların yanında olacaklarını, bu kapsamda ilk etapta İstanbul'a 2 milyon TL, Tekirdağ'a 250 bin TL aktardıklarını belirten Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Valiliklerimiz hasar tespit çalışmalarını bitirdikten sonra destekler devam edecek. Ben bu destekleri ötesine geçmek istiyorum. Diyorum ki, şu an yaşadığımız bu acının tekrarını istemiyorsak, yeni bir adım atalım. Bir defa bu dere yataklarında ister tır garajı, ister fabrika olsun, bizim bunları süratle kaldırmamız lazım. Valilik ve beledimizle bu konuda adımımızı atacağız. Eğer biz burada vatandaşla el ele verirsek, bu işi kolay yaparız. Ama vatandaşımız burada önümüze engel teşkil ederse başarmakta zorlanırız. Elele vereceğiz, birbirimizi anlayışla karşılayacağız ve süratle bu işit bitirip fabrikamızı, garajımızı, konutlarımızı güvenli olan bölgelerde, en sağlık şekilde yapacağız. Oralara yerleşeceğiz. Toplu konut için ciddi gayretlerimiz var, belediyelerimizle bu konuda yoğun çalışmalar içindeyiz. İnşallah daha modern, daha huzurlu yapılanmanın adımlarını atacağız. Islah çalışmalarını süratle bitireceğiz ve inanıyorum ki u bölgelerde de sıkıntılar bitecektir. Ben bu bakımdan basın mensuplarına bu sürece vereceğiniz destek sebebiyle teşekkür ediyorum."

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, E-5'te bir sıkıntı olduğu tespit edilirse yolun gözden geçirilebileceğini, ancak asıl sorunun E-5'in çevresinde yapılan sitelerde olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, "Bundan sonra İSKİ'nin de sorun yaşanan o belgelerin üzerinde durmasında fayda var. Biliyorsunuz buralar daha önce beldeydi ve sonradan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bağlandı. Bu bölgeler üzerinde belki bir altyapı çalışması gerekebilir" diye konuştu.

"Cuma günü için tedbirler alınıyor..."

Erdoğan, Cuma günü yaşanması beklenen yağışla ilgili ne gibi tedbirler alındığı yönündeki bir soruya da "Meteorolojinin verdiği bilgiler çerçevesinde gerekli tedbirler alındı, Duyurular da yapılacak, yapılıyor. Bu konu ile ilgili olarak yarın da İstanbul'da toplantımızı yapacağız. Bu toplantı sonunda da gerekli açıklamaları valiliğimiz yapacak" cevabını verdi.

"Uzun vadeli konut verebiliriz"

Erdoğan, "Vatandaşlar evimizi bırakıp nereye gidelim diyor, bu konuda ne söyleyeceksiniz" şeklindeki soruya da şu cevabı verdi; "Bir, plana uygun yerlerde konutlar yapın ya da oralardan konut alın. Biz KİPTAŞ'ı sosyal konut üretmek için kurduk. O günden bugüne KİPTAŞ ciddi projeler oluşturdu. Ayın şekilde bunu TOKİ'de de uygulamaya koyduk. Şu an Türkiye genelinde yaptığımız konutlar 350 bini aştı. Sorunlu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza diyoruz ki; biz size TOKİ'den konut verebiliriz. Burada mevcut konutların enkaz bedelini öderiz ve peşinata sayarız. Kendilerine uzun vadede, 20 yıl gibi bir vade tanımak suretiyle oralara taşınmalarını isteriz. Vatandaşımız kira öder gibi taksitini öder, mevcut binasının enkaz bedelini de peşinat sayarız. Bu tür sıkıntılardan kurtulmuş oluruz. Kendileri de daha modern yaşam imkanlarına kavuşurlar."

Beşir Atalay:Selle ilgili her türlü zarar ödenecek
 
AKOM'da açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul'da fiilen bir afet yaşandığını belirterek, "Her türlü zarar ödenecek" dedi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) ortak bir basın toplantısı düzenleyerek yaşanan sel felaketini değerlendirdi. Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Vali Muammer Güler de yer aldı.

"Afet bölgesi ilanının ötesinde çalışıyoruz..."

Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "İnsanımızın can kaybı buradaki en önemli boyut. Maddi hasar da var ama tüm kurumlarımız, tüm imkanları ile seferber oldu. Acil ihtiyaçların karşılanması için Başbakanlıktan gerekli kaynak gönderildi. Vatandaşlarımız hiçbir sıkıntı çekmeyecek" dedi.

Maddi hasarların hepsinin telafi edileceğini ve her türlü zararın ödeneceğini kaydeden belirten Bakan Atalay, şöyle konuştu; "Vatandaşlarımız rahat olsun. Bizi üzen can kayıpları, onları geri getiremiyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine de belli ödemeler yapılacak. Olay olup bittikten sonra vatandaşlarımızın tekrar düzene kavuşması, hayatın normale dönmesi için elimizden gelen her şeyi kısa sürede yapacağız. Bütün kurumlarımız işbaşında ve çalışıyoruz. Özellikle dileğimiz inşallah daha fazla can kaybı haberi alınmaz, daha fazla kayıp haberi alınmaz. Halen de o konuda endişemiz var. Umarız o konuda yeni haberler olmaz. Milletimize başsağlığı diliyoruz. Bizlere düşen, felaket gelip geçtikten sonra bunun acısını bir an önce dindirmek, zararları telafi etmektir. O konuda da hepimiz büyük bir kararlılıkla işin başındayız."

Bakan Atalay, İstanbul'un `afet bölgesi' ilan edilip edilmeyeceği yönündeki bir soru üzerine, "Biz şu anda fiilen bir afet yaşıyoruz. Afet bölgesi ilanı resmen bakanlar kurulunun kararını gerektiriyor. Bizim algılamamız, afet bölgesi ilanının daha ötesinde bir şey. Her tür tespiti yapacağız, her tür zararı ödeyeceğiz" diye konuştu.

Başbakanlık Fonu'ndan afet bölgesine 2 milyon lira

Büyük bir ile karşı karşıya kalındığını ifade eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yardım maksadıyla Silivri'ye ve Çatalca'ya birer milyon lira gönderdiğini söyledi. Silivri'de hasar tespit çalışmalarının yüzde 80'inin tamamlandığını ifade eden Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bu gerçekten büyük bir afet. Dere yatakları tamamen daraltılmış ve hatta gecekondu şeklinde binalar yapılmış. Dere yatağı olmayınca etrafı sularla doluyor. Bunun için mutlak suretle gerekli tedbirleri alması lazım. Tekirdağ'da 5 kişilik bir aile hayatını kaybetti. Vatandaş dere yatağına briketlerden gecekondu şeklinde ev yapmış. Su gelince ev yıkılmış. Dere yataklarının mutlaka boşaltılması lazım. Dere yataklarını kullananlar mutlaka men edilmeli ve cezalandırılmalıdır."

Cuma günü şiddetli yağış bekleniyor!...

DSİ'nin tahminlerine göre Cuma günü şiddetli bir yağış beklendiğini vurgulayan Bakan Eroğlu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Tekirdağ'da yaşayan vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Yaraların en kısa zamanda sarılacağını dile getiren Eroğlu, DSİ ve Orman Bakanlığı'na bağlı tüm ekiplerin sel felaketinin yaşandığı bölgelerde kurtarma çalışmalarına katıldığını belirterek, "Biz de vatandaşlarımızın yanındayız. 400 tane elemanımız vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalışıyor. 2 helikopterimiz de kurtarma çalışmalarına katıldı" dedi.