31 / 01 / 2023

Resort salgını Türkiye'ye sıçradı

Resort salgını Türkiye'ye sıçradı

Bünyesinde, helikopter ve uçak pistlerini, golf sahalarını, yat limanlarını, alışveriş merkezlerini, sinemaları, otelleri, rezidansları, villa ve malikaneleri barındıran milyar dolarlık 'Resort' projeleri Dubai ve Bahrain'den sonra artık İstanbul, Bursa,Bu salgının Türkiye'deki öncülüğünü Bursa'da Ottomanors projesini uygulamaya koyan Sinpaş, Büyükçekmece'de Toskana Vadisi'ni gerçekleştiren Emaar, Tuzla-Bodrum'da Park Lake Resort Bodrum Evleri'ni gerçekleştiren Emrağ İnşaat yapıyor. Yurt içi ve yurt dışındaki projeleriyle dikkat çeken Regnum'da, resort sisteminde yeni projelere başlamak için çalışmalar sürdürüyor.

Ortadoğu başta olmak üzere bir çok ülkede hızla yayılan 'Resort' proje salgını, Türkiye'ye de sıçradı. Tüm sosyal ve kültürel aktivitelerin yanı sıra bünyesinde, helikopter ve uçak pistlerini, golf sahalarını, yat limanlarını, alışveriş merkezlerini, sinemaları, otelleri, rezidansları, villa ve malikaneleri barındıran milyar dolarlık resort projeleri artık, İstanbul, Bursa, Bodrum, Antalya gibi illerde peş peşe devreye sokuluyor.

Gayrimenkul'de resort sistemini Sinpaş, Bursa'daki Ottomanors'da, Emaar ise Büyükçekmece'deki Toskana Vadisi, Emrağ İnşaat, Tuzla-Bodrum'daki Park Lake Resort Bodrum Evleri projesinde gerçekleştirerek, Türkiye'de uygulayan ilk kuruluşlar oldu. İstanbul'da Elitkent, Sky Residence, Astrum Towers, Bodrum'da Bargylia, Londra'da Helion Place, Sofya'da Tulip Residence ve Bansko'da Crystal adıyla uygulamaya koyduğu projelerle dikkat çeken Regnum'da, Resort sisteminde yeni bir proje başlatmak için kolları sıvadı. Bu sistemde geliştirecekleri milyar dolarlık yeni proje için İstanbul ve çevresinde arazi arayışlarına girdiklerini söyleyen Regnum Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, "Bugün Bahrain'de bile 22 milyar dolarlık dev Resort projeler uygulamaya konuluyor. Bu projeler, bünyesinde barındırdığı golf sahaları, marinalar, hava alanları, alışveriş ve spor merkezleriyle sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Bizim de artık yeni projelerimizde bu sisteme kanalize olmamız gerekiyor" dedi.

Avrupalı Dev Proje İstiyor

Türk gayrimenkul sektörünün Avrupa'da artık dikkat çekici bir özelliğe kavuştuğunu ifade eden Regnum'un patronu Ufuk Öztürk, "Sektörde ülkemiz dikkat çeken ve büyüme potansiyeli bulunan bir özelliğe sahip. Bu alanda yatırım yapılmaya değer bulunan ilk ülke pozisyonunda" dedi. Avrupalı konut alıcılarının artık daha büyük projelerde yer almak istediğinin altını çizen Öztürk "Bugün sahil bölgelerimiz başta olmak üzere birçok bölgede 'Resort' projelere ihtiyaç var. Avrupalı artık içerisinde golf sahası, tenis kortu, alışveriş merkezi, yat limanı helikopter pisti, hatta küçük havalimanı olan projelere ilgi gösteriyor. Türkiye'de de artık bu tip projelere yavaş yavaş geçiliyor" diye konuştu.

Altyapıya Önem Verilmeli

Altyapı ve belediyelerle ilgili bazı sorunların çözülmesi halinde Türkiye'ye büyük yatırımcı kuruluşların gelebileceği sinyalini veren Öztürk, "Bu yatırımcılar sadece İstanbul'un değil tüm ülkenin çehresini değiştirebilecek özellikte. Bu yatırımları kaçırmamak için sorunların çözülmesi çok önemli. Yatırımcıyı korkutmadan imkanları cazip hale getirmeli" diye devam etti. Sadece Avrupa için değil körfez ülkelerinin de gözünü Türkiye'ye çevirdiğinin altını çizen Öztürk şöyle konuştu: "Bugün gayrimenkulde gelişen ülkelerde 100 milyon dolarlık projeler bile sıradan oluyor. Türkiye daha bu noktalara gelmedi. İstanbul daha çok konsept projenin içerisinde yer alacaktır. Yapılacak çalışmalar artık büyük yatırımcıları cezbetmeli."

Müşteri Özel Hissetmeli

Türkiye'nin artık resort projeleriyle adını duyurması gerektiğini ifade eden Öztürk, uydu kentlerle bu projelerin desteklenebileceğini belirtti. "Yabancılar Resort arıyor" diyen Öztürk şöyle devam etti: "Yabancı herşeyiyle kendisini çok ayrıcalıklı hissedeceği konutların peşinde. Avrupa'da bunlar için çok fazla yer yok. Ancak Türkiye bu alanda yapacağı atılmalarla adından sıkça söz ettirebilecek düzeyde. Türkiye küçük bir pazar değil. Yabancı alıcalırın bulunduğu bölgelere hitap etmeli. Yatırımcı yerli tüketiciyi düşünerek proje üretmemeli.Artık üst gelir guruplarına yönelik yapılan projelerde bir doyum söz konusu."

Kültürleri Birleştirmeli

Ufuk Öztürk, İstanbul başta olmak üzere diğer turistik bölgelerin artık birçok kültürü birleştine bir özelliğe kavuşması gerekitinin altını çizerek, "Artık bir cazibe merkezi olmalı. Büyük alışveriş merkezleri, eğlence alanları oteller ve kültürel coşku iç içe yaşanmalı" dedi.

Bursa'da Ottomanors İstanbul'da Toskana Vadisi

Emaar'ın İstanbul'da gerçekleştirdiği ilk proje olma özelliğini taşıyan Toskana Vadisi, 555 villadan oluşuyor. 700 milyon dolarlık yatırımla Büyükçekmece Gölü ve Marmara Denizi'ne karşı gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük villa kent projesinde, golf arabasıyla evlerin kapısına süt ve ekmek servisi yapılacak. 1.4 milyon metrekare alan üzerine kurduğu Toskana Vadisi, Türkiye'nin en büyük villa kent projesi olacak. Fiyatların 800 bin dolardan başladığı proje, geniş sosyal donatılarının yanı sıra, sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak olan projenin kapsamı genişletilerek, sakinler hastane, otel, okul, alışveriş merkezi gibi unsurlarla tüm ihtiyaçlarını Toskana Vadisi'nde karşılayabilecek konuma gelecek.

Bodrum'da Park Lake Resort

Emrağ İnşaat'ın Tuzla-Bodrum'da uygulamaya koyduğu 268 daireden oluşan ve sosyal, rekreasyonal faaliyet alanlarıyla hizmete girecek olan Emrağ-Tuzla Park Lake Resort Bodrum Evleri'nin inşaatına başladı. 63 bin 757 metrekare üzerine kurulacak olan Resort'ta binaların oturma alanı 8 bin 757 metrekare, yeşil alan ve sosyal alan 55 bin metrekare olacak. Tuzla-Bodrum'da bulunan, iki görkemli parsel üzerinde inşaatı başlanan Park Lake Resort Bodrum Evleri'nin brüt kullanım alanı 85 metrekare olacak. Bu resort projesinin sosyal ve spor tesislerinde fitness merkezi, sauna, masaj odaları, kafeterya, restoran, bar, market, sağlık kabini, çocuk oyun alanları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları ile tenis kortu, mini golf sahası, piknik ve yürüyüş alanları, koşu parkuru, açık ve kapalı yüzme havuzları ve açık otopark bulunuyor. Plaja 4 kilometre mesafede olan Park Lake Resort Bodrum Evleri'nden gün içinde plaja ve Bodrum'a Shutlle servis hizmeti verilecek. Bodrum Milas Uluslararası Havaalanı'na 8 kilometre mesafede bulunan Park Lake Resort Bodrum Evleri; Uluslararası golf sahasının hemen yanı başında yer alıyor. 18 Delikli ve zorluk derecesi 3,94 olan golf sahalarının panoramik manzarasına hakim olan proje, Tuzla Gölü'nün panoramik manzarasına da hakim. Park Lake Resort Bodrum sakinleri tuzla gölünün ziyaretçileri olan flamingo, batak kuşu, karabatak ve pelikanları da çıplak gözle görme imkanı bulacaklar. İnşaat çalışmaları eylül ayında başlayan proje, 2009 yılının mayıs ayında teslim edilecek.

CEYHUN KUBURLU
Geri Dön