Riskli bina restine müteahhit desteği!

Riskli bina restine müteahhit desteği! Riskli bina restine müteahhit desteği!

Elazığ'da meydana gelen deprem sonrası kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, “Riskli binalarda oturanları engelleyeceğiz” açıklamalarına konut sektörü tam destek verdi. Müteahhitler, “Kentsel dönüşüme hız verilmeli” dedi...Son dönemlerde peş peşe yaşanan depremler kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Riskli binalarda oturanları engelleyeceğiz” sözlerine konut sektörünü temsil eden derneklerden büyük destek geldi.

Milliyet'ten Fehmi Genç'in haberine göre; Bakan Murat Kurum verdiği röportajda, kentsel dönüşüme devam etmekte kararlı olduklarını bildirerek, özellikle İstanbul’da riskli binalarda vatandaşların oturmasını engelleyeceklerini ifade etti.

Kurum’un sözleri konut sektöründe büyük yankı uyandırdı. Kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğini aktaran müteahhitler, bu kararlılığın bakan düzeyinde ifadesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

 

Amaç sağlam bina, güvenli ev

Nazmi Durbakayım/İNDER Yönetim Kurulu Başkanı

Riskli binaların boşaltılması, riskli binanın yerinde güvenli bina haline dönüştürülene kadar kat maliklerinin geçici olarak başka bir yerde ikamet edilmesi için hükümetin hali hazırda desteği bulunmaktadır. Bu kapsamda sayın bakanımızın söylediklerine sonuna kadar katılıyoruz. Diğer taraftan bakanımızın bahsettiği yenileme çalışmaları zaten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıllar önce başladı. Bakanlığın başlattığı kentsel dönüşüm hamlesi ile riskli binaların yenilenmesini başlattık. Ancak maliyetlerin artması, konjonktürel olarak alternatif yatırım araçlarına yönelen tasarruf sahipleri nedeniyle gayrimenkul sektöründe yaşanan daralma bu yenileme hareketini biraz yavaşlattı. Ayrıca kentsel dönüşüm süreci içinde kat malikleri ve bazı müteahhitlerin yanlış davranışları da bu süreci iyi yavaşlattı. Bakanlığımızın alacağı acil önlemlere ve değişikliklerle bu sürecin tekrar hızlanacağını düşünüyoruz.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında asıl amaç riskli binaların yerine güvenilir ve sağlam bina yapmak olduğu için, yeni dönüşüm projelerindeki sözleşme detayları da buna göre yapılacaktır.

Deprem odaklı kentleşme şart

Mithat Yenigün/Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı

2014’te açıkladığımız sektörümüzün anayasası niteliğindeki 10 maddelik İnşaat Sektörü Bildirgemizde de deprem konusunun ülkemiz için önemini vurguladık. Deprem bir Türkiye gerçeğidir. Belleğimizde büyük kayıp ve derin acılarla yer alan depremin içinde bulunduğumuz andan yarınlarımıza uzanan çok ciddi tehdit olduğu unutulmamalıdır.

Ancak deprem değil, kusurlu yapılar ve ihmal öldürür. Ben buna yürekten inanmaktayım. Bu tespitin doğruluğunu yıllardır başta Japonya örneğinde olduğu gibi görmekteyiz.

Son deprem bazı konuların önemini bir kez daha ortaya koymuştur: Müteahhitlik kriterlerini doğru belirleyecek yasal altyapının tamamlanması ve etkin biçimde uygulanması gerekmektedir. Yapı denetimlerinin hassasiyetle yapılması, kentsel dönüşüm sürecinin vakit kaybetmeden depreme karşı sıfır toleransla gerçekleştirilmesi büyük ihtiyaçtır.

Afetleri gündeme geldikçe konuşulan, zamanla gündemden düşen ve sadece akademisyenlerin ele aldığı olaylar olmaktan çıkarmalıyız. Deprem odaklı ve çevreye duyarlı kentleşme vizyonunu ülkemizde sürdürülebilir kılmalıyız.

 Vatandaşlarımızın riskli binada oturmasını engelleyeceğiz!