Rize Şehir Hastanesi'nde son durum ne?

Rize Şehir Hastanesi'nde son durum ne?Rize'de inşa edilen şehir hastanesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Şehir hastanesinin deniz dolgusu sondaj işlemleri yapılıyor. 


Rize Şehir Hastanesi'nde çalışmalar aralıksız sürüyor. Milliyet'te yer alan habere göre; deniz dolgusu üzerinde inşa edilecek şehir hastanesi 3000 dönümlük alanda yapılacak. 1000 yatak kapasitesine sahip olacak hastanenin deniz dolgusu sondaj işlemi devam ediyor. 

Bir süredir yer arayışlarının olduğu şehir hastanesinde çabalar sonuç verdi. Şehir hastanesi  Gündoğdu Mahallesi'nde deniz dolgusu üzerine yapılacak. 263 bin metrekare kapalı alana sahip olacak hastanede 554'ü normal 140'ı yoğun bakım 100'ü palyatif bakım yatağı, 6'sı mahkum yatağı olmak üzere toplam 1000 yatak yer alacak. Hastane içerisinde 215 poliklinik muayene odası, 31 ameliyathane, 70 acil müşahede yatağı bulunacak. Hastanede, Türkiye'nin ilk hibrit ameliyathanesi de olacak. 

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, kent sakinlerin talepleri doğrultusunda hastanenin Gündoğdu Mahallesi mevkiinde deniz dolgusuna inşa edileceğini söyledi. Avcı, “Yaklaşık 300 dönümlük bir alan inşa edeceğiz. Rüzgar ve dalga analizleri yapıldı. Toplam 7 sondajımızdan 6 tanesi gerçekleşti. Son sondajımızı da inşallah bir ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Onun ardından ÇED ve imarla ilgili hususlar başlayacak. Toplam bu sürecin 3-4 ayımızı alacağını öngörüyoruz. İnşallah sene sonuna doğru dolgu ihalesini gerçekleştirmek üzere somut bir adım atmış olacağız” şeklinde konuştu. 

Rize Şehir Hastanesi

Yaklaşık 1000 yataklı bir şehir hastanesi yapmak istediklerini dile Avcı, "Türkiye'de yapılan şehir hastanelerine baktığımız zaman mevcut hastane hizmetlerinin çok üzerinde bir nitelikte ortaya çıktığını görüyoruz. Bu konforun özellikle Rizeli hemşerilerimizin de yaşamasını arzu ediyoruz. Rize'nin belki 30 yıllık hastane ihtiyacını karşılayacak, hasta hizmetlerini pik noktaya taşıyacak, en yüksek nitelikte hizmet ortamı oluşturabilecek şehir hastanesi için heyecanlıyız. Rize'de yaptığımız yatırımlarda yer konusunda zorluk yaşıyoruz. Havalimanımızı deniz dolgusunda yapmak zorunda kalıyoruz. Aynı şekilde lojistik merkezimizi limanla bütünleştirerek yine deniz dolgusunda yapıyoruz. Şimdide şehir hastanesini aynı şekilde deniz dolgusu üzerinde yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü arazi imkanlarımız son derece kısıtlı. Bunu bir okul yaparken bile aynı zorlukları yaşıyoruz" dedi.

Hastane inşaatının ne zaman biteceği konusunda tarihin netleşmediğini söyleyen Avcı, “Bitiş tarihini biraz da dolgu koşulları gösterecek. Bir taraftan dolgu yapılırken bir taraftan da inşaata başlayabilir miyiz diye düşüncemiz var. Bu konu üzerinde çalışmalar devam ediyor. İnşallah en kısa sürede, teknik imkanlar el verdiği sürece bitirmeye çalışacağız" açıklamasında bulundu.

Rize'de şehir hastanesi, deniz dolgusu üzerinde inşa edilecek!