30 / 06 / 2022

Rize'de acele kamulaştırma tepkisi!

Rize'de acele kamulaştırma tepkisi!

Rize Pazar'da inşa edilecek Rize- Artvin Havalimanı'nın çalışmaları sürüyor. Havalimanı kapsamında taş ocakları için alınan, 'Acele Kamulaştırma' kararı tepki gördü. Vatandaşlar havalimanına karşı olmadıklarını, taş ocağı istemediklerini belirtti.Rize'nin Pazar ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan Rize- Artvin Havalimanı'nda çalışmalar sürüyor. Projede kullanılacak malzemenin alınması için açılacak taş ocaklarına yönelik tepkiler sürüyor. 


Tepki gösteren grup,  taş ocakları için alınan, 'Acele Kamulaştırma' kararının geri çekilmesini istedi. Tepkileri, horon ve türkülerle dile getirdi.


Vatandaşlar, havalimanına karşı olmadıklarını ancak köylerinde taş ocağı istemediklerini belirtti. İbrahim Karaca, grup adına açıklama yaptı. 


Açıklamasında, "Müteahhit alacağını alır gider, size bir köy cesedi ve mezarlık sessizliği bırakır. Onun için en yakın yer en az maliyetli yerdir. En düşük maliyet ise en yüksek kar demektir. Kamuya zarar veren acele kamulaştırma kararından vazgeçilmelidir. Çünkü- kamu biziz ve bize kamu yararı diye yutturulan şey aslında kamu zararıdır. Yerleşik yaşam alanımız üzerinde pazarlık yapılamaz. Karnımızı doyurarak bize bir iyilik yapacaksınız ama bunu karaciğerimizden kestiğiniz parça ile yapacaksınız öyle mi? Bizimle bunun pazarlığını mı yapıyorsunuz? Zor kullanarak mı keseceksiniz ciğerimizi?" şeklinde konuştu.
Hürriyet