27 / 05 / 2022

Rus pilotun ailesine ev teklifi gündemde!

Rus pilotun ailesine ev teklifi gündemde!

Rus uçağı pilotunun ailesine ev verme teklifi ardından MHP'nin kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Antalya'nın Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, partisinden istifa ettiğini açıkladı.Antalya Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile aralarında eşi, belediye meclisi üyesi, ilçe yöneticisi ve delegelerden oluşan 42 kişi de istifa dilekçelerini verdi.


Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı pilotunun ailesine ev verilmesi teklifini gündeme getirmesi ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve partisinden tepki gören, devam eden süreçte partisinin kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk ettiği Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, partisinden istifa etti. Geçen seçimde MHP'den milletvekili adayı olan eşi Neşe Gül'ün de eşlik ettiği Mustafa Gül, ilçe merkezindeki özel ofisinde genel merkeze gönderilmek üzere istifa dilekçesini imzaladı. Eşi Neşe Gül, MHP'li belediye meclis üyeleri, ilçe yöneticileri ve üyelerin de aralarında bulunduğu 42 kişi, Başkan Gül'e destek için istifa dilekçelerini imzaladı. 


"BU YANLIŞ DÜŞÜNÜLECEK BİR ŞEY DEĞİL" 


Başkan Mustafa Gül, Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi ve terör olayları nedeniyle ilçede turizmin kötü gitmeye başladığını söyledi. Bunun sonrasında belediye olarak 24 ülke ile Türkiye'de 7 şehir ve 30 fuarda ilçeyi tanıtmaya başladıklarını anlatan Başkan Gül, amaçlarının krizde olan turizm sektörünü üst seviyelere çıkarmak olduğunu vurguladı. Başkan Gül, şöyle dedi:


"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonla görüşeceğini öğrendiğim zaman 'Turizme nasıl katkı yapabilirim' diye düşündüm. Sivil toplum örgütleri ile ölen Rus pilotun ailesine ev verme kararı aldık. Bu yanlış düşünülecek bir şey değil. Benim vatanseverliğe ve milliyetçiliğe ne kadar bağlı olduğumu bilirler." 


"BU KARARA SAYGILIYIZ"


Bu teklifi belediye olarak değil, otelciler olarak yaptıklarını kaydeden Başkan Gül, şöyle devam etti:


"Bu yanlış anlaşıldı. Zaten kanunen belediye olarak ev vermemiz mümkün değil. Rusya'nın Antalya Konsolosluğu'na teklifi götürünce MHP'den bir tepki gördük. MHP bunu yanlış anladı. Kemer'e gelip turizmi görselerdi, böyle düşünmezlerdi. Kongre sürecinin de bunda etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu karara saygılıyız. Üzüntü içersinde kongre sürecine kadar partimizden ayrı kalacağız. Artık herkes MHP'de değişim istiyor. Başka bir parti, temsilcilerden herhangi bir teklif gelmedi. Ama herkesin bizimle gönülden çalışmak istediğini biliyoruz. 30 yıllık siyasi hayatımda Kemer'i kötüye götüren bir yaklaşımda olmadık."  


Rus pilotun ailesine ev verme teklifinin Kemer'de ve Rusya'da beğenildiğini de söyleyen  Başkan Gül, Kemer'de oturanların kendisine sosyal medya ve telefonla tebriklerini ilettiğini vurguladı.Cumhuriyet