Ruslar krizde Türkiye'den 2.5 milyar dolarlık tesis aldı

Ruslar krizde Türkiye'den 2.5 milyar dolarlık tesis aldıKrizde turizm geliri azalıp Türk işletmeciler tesislerini elden çıkarınca son 1 yılda 34 tesis el değiştirdi


Daha çok Rusların alıcı olduğu, bir yılda aldıkları tesisin değerinin yaklaşık 2.5 milyar doları bulduğu belirtildi. Küresel kriz, Türkiye'deki turizm tesislerini zor duruma sokunca bazı turizmci işadamları çareyi tesisleri satmakta buluyor. Ekin Grubu Araştırma Birimi Yöneticisi Fehmi Köfteoğlu'nun araştırmasına göre son bir yılda Türkiye'de, toplam yatak kapasitesi 20 bini aşan 34 tesis el değiştirdi. Söz konusu el değiştirmelerin 7'si mülkiyet, 27'si ise işletme bazında gerçekleşti. Köfteoğlu, daha çok Ruslar'ın alıcı olduğunu ve son bir yılda yaklaşık 2.5 milyar dolarlık otel aldıklarını söyledi.

Gelir Azalınca

Küresel Kriz nedeniyle Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 10 azalma meydana geldiğini kaydeden Köfteoğlu, bunun gelirlerde yüzde 20'lik düşüşe yol açtığını söyledi. Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin belirlemelerine göre, bu dönemde meydana gelen el değiştermelerin son örneği, Marmaris'te 18 yıl önce yapımına başlandığı halde bir türlü tamamlanamayan Keyland Oteli oldu. Yönetim değişikliğine giden otellerin başında ise Aska Hotels, Rixos Hotels, Intourist Hotel Management ve Noa Hotels gibi gruplar yer aldı. Aynı araştırma, geçen yıl yatırımlarına devam eden Rixos Hotels'in 2009'da Sungate Port Royal ile Grand  Ankara  otellerinin işletmesini alarak öne çıktığını, Aska Hotels'in ise yeni işletmelerle 8 tesise ulaştığını gösterdi.
Gazete Habertürk