Rusya, Türk müteahhit yasağını kaldırdı!

Rusya, Türk müteahhit yasağını kaldırdı! Rusya, Türk müteahhit yasağını kaldırdı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye ekonomik kısıtlamaların bir kısmını kaldırıldığını açıkladı. Düzenlemenin en çok müteahhitlik sektörünün olumlu yansıması bekleniyor.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Türkiye’ye ekonomik kısıtlamaların bir kısmı kaldırıldı. Düzenleme ile müteahhitlik sektörünün olumlu etkilenmesi bekleniyor. 


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ''“2017’nin ilk 4 ayında, Rusya’ya ihracatımızın yüzde 36, Rusya’dan ithalatımızın ise yüzde 15 artış yaşadığını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte de müteahhitlerimiz tam gaz Rusya pazarında projeler üstlenmeye devam edecekler” diye konuştu.


Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aykar ise şu şekilde konuştu,  “Atılan her adım bizim işimize yarar. Resmiyete intikal ettiğinde çok pozitif etkileyeceğini düşünüyorum. İki yıl öncesine ne kadar dönersek o kadar iyi. Türk müteahhitlerinin son 10 yılda aldıkları yıllık müteahhitlik işi tutarı 24.5 milyar dolar dolaylarındaydı. 2016’da bu 12 milyar dolara düştü. Son 15 yılda çok başarılı yurtdışı müteahhitlik hizmatlerimiz vardı. Bunun yüzde 36’sı üç ülkeden; Libya, Irak ve Rusya’dan geliyordu. 2016’da Libya sıfırlandı, Irak da sıfıra yaklaştı, Rusya’da düşünce bu performans düşüşü yaşandı. Dört gözle kısıtlamaların kaldırılmasını bekliyoruz. Bu karar bütün sektörleri olumlu etkileyecektir.”Milliyet