Rusya, Türkiye'de doğalgaz depolama tesis yapımı için teklif sunacak!

Rusya, Türkiye'de doğalgaz depolama tesis yapımı için teklif sunacak!Oslo temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya’nın Türkiye’deki bazı doğalgaz santrallerine talip olabileceğini ve doğalgaz depolama tesisi yapımı için teklif sunmayı planladığını söyledi.


Oslo temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Yıldız, “Ruslar (Türkiye’deki) bir kısım doğalgaz santrallerine talip olabileceklerini ve doğalgaz depolama tesisleriyle ilgili tekliflerinin olabileceğini söylediler, bekliyoruz” dedi.

Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev’in  Ankara  ziyareti sırasında Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan sıkıntının etkisiyle Türkiye’ye gaz akışının etkisinin de değerlendirildiğini kaydeden Yıldız, “Batı Hattı’ndaki herhangi bir doğalgaz kesintisinin olabileceğini öngörmüyorum ama olması halinde Türkiye’nin arz güvenliğiyle alakalı bazı konular gündeme gelir ama elektrikte değil... Böyle bir risk yaşamayacağımızı öngörüyorum” dedi.


Türkiye en büyük gaz tedarikçisi Rusya’dan Batı Hattı’ndan günlük 42 milyon metreküp doğalgaz alıyor. Yıldız, Cezayir ile bu yılın sonunda sona erecek olan LNG kontratının yenilenmesini istediklerini söyledi.

Milliyet