Rusya'nın başkenti Moskova yer altına taşınıyor

Rusya'nın başkenti Moskova yer altına taşınıyor

Moskova'daki park ve trafik sorunu nedeniyle, yerin altına otoparklar ve alış veriş merkezleri inşa edilecek.Önümüzdeki üç yıl içinde Moskova"nın altına 2.5 milyon metrekarelik tesis inşa edilmesi hedefleniyor. Bu yıl içerisinde bunun 700 bin metrekaresi tamamlanması hedefleniyor.

Yüzde 8'i Yeraltında

İlk çalışma Tverskaya caddesinin altına yapılacak 1000 araçlık otoparkla başlayacak. Belediye yetkilisi Konstantin Korolevski, yaptığı açıklamada, "Mühendisler Tverskaya caddesinin altında başlayacak çalışmalar için hazırlıklarına başladı. İnşaat için makina parkur alanları oluşturuluyor. Maliyeti 3 milyar ruble olacak" dedi. Korolevski inşaatın üç aşamalı olacağı bilgisini verdi.

Yeraltı inşaatlarının sadece şehrin yüzde 8"lik bir alanını kapsayacağını ifade eden belediye başkan yardımcılarından Vladimir Resin de, bunun yetersiz olduğunu, standardın yüzde 20"ler civarında olduğunu söyledi. Resin, "Yeraltı çalışmaları Moskova"nın gelişimi için önemli bir proje. Bizim hızla bu soruna doğru ilerlemiz gerekiyor" diye konuştu.

Birgün