Sabancıların ilk göz ağrısı yıkıldı

Sabancıların ilk göz ağrısı yıkıldı

Bossa-1 tesislerinin yıkım çalışmaları tamamlandı...


Adana'da 1951 yılında 1 milyon lira sermayeyle kurulan ve Sabancı ailesinin 'ilk göz ağrısı' olarak nitelenen Bossa-1 tesislerinin yıkım çalışmaları tamamlandı

Channel Islands merkezli ve İstanbul, Kiev, Tiblis, Amsterdam'da ofisleribulunan alışveriş merkezi proje geliştiricisi Acteeum Group tarafından 20.5 milyon dolar karşılığı satın alınan, yaklaşık 130 bin metre karelik alana iki katlı "Ancora Adana" alışveriş merkezi kurulacak.

Sabancı topluluğunca 24 Mart 1951'de kurulan, "ilk göz ağrısı" ve döneminde Türkiye'nin en büyük entegre tekstil kuruluşu Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri TAŞ'de çalışan yaklaşık 450 personel, modernizasyon çalışmaları kapsamında yaklaşık 3 yıl önce Ceyhan yolundaki Bossa 2 tesislerine taşınmıştı.

1 milyon lira sermayeyle kurulan Bossa 1'in yaklaşık 54 yıllık üretiminin ardından atıl kalan ve personel lojmanlarının da bulunduğu 130 bin metre karelik alan ise mart ayında Acteeum Group'a 20 milyon 500 bin dolar karşılığında satılmıştı. Satış işlemlerinin sonuçlanmasının ardından başlatılan yıkım çalışmaları tamamlandı.

Milliyet