30 / 09 / 2023

Sabit faizden şaşmayın!

Sabit faizden şaşmayın!

Tüketiciler dikkat! Bu tavsiye Türkiye'nin 1 numaralı tüketici dostu uzmanından geldi. Kim, neden, ısrarla ''Sabit faizli konut kredisinden şaşmayın. Değişken faizliden uzak durun'' diyor?Dünyada patlak veren mortgage krizinin değişken faizli kredilerden kaynaklandığını belirten Sanayi Bakanlığı yetkilisi Pektaş, ''Değişken faiz, tüketicinin yükünü artırabiliyor'' dedi

Uluslararası mortgage piyasalarında yaşanan çalkantı, konut kredisi almaya hazırlanan tüketicileri de tedirgin etti. Bu tüketicileri uyaran Sanayi Bakanlığı Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, yaşanan dalgalanmadan dolayı vatandaşın konut kredisi almayı ertelemesine gerek olmadığını vurguladı. Pektaş, ''Mortgage uzun vadeli bir maraton. Vatandaşı ilgilendiren nokta, bankaların faiz oranlarını ve ek masraflarını incelemek. Konut alacaklar, YTL üzerinden sabit faizli kredi seçsin'' diye konuştu.

Krizi tetikler

Mortgage Yasası'nın hazırlanmasına katkıda bulunan Pektaş, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın olası etkilerini Milliyet'e değerlendirdi. ABD'deki mortgage piyasasında baş gösteren krizden tüketicinin ders çıkarması gerektiğine işaret eden Pektaş, değişken faiz kavramının henüz Türkiye'de yerleşmediğini söyledi. ''Dalga, değişken faizin eseri'' diyen Pektaş, ''Değişken faiz aldığınızda aylık ödemeniz gereken miktar artabiliyor. Sistem, tüketiciye faizdeki düşüşten de yararlanma imkânı veriyor, ama enflasyonun yüzde 5'in altına düşmediği piyasalarda bu biraz zor'' yorumunu yaptı. Konut kredisi faizlerinin artma eğiliminde olmadığını ancak yükselen taksitlerini ödeyemeyen tüketicilerin krizi tetikleyebileceğini dile getiren Pektaş, şöyle konuştu:

'Döviz riski almayın'

''Şu aşamada ev alacak, konut kredisi kullanacak tüketicilere tavsiyem, sabit faiz kullanmaları. Mali güce göre belirlenen, vadenin sonuna kadar değişmeyecek taksitleri ödemek daha kolay. Tüketici, ufkunu görebiliyor. Merkez Bankası da daha önce 'Döviz geliri olmayanlar dövizle borçlanmasın' diye uyarıda bulunmuştu. Bu nedenle vatandaş YTL cinsi kredi kullansın, bir de döviz riskini üstlenmesin. Hesabı kitabı iyi yapıp krediyi öyle alsın.''
Bankaların sunduğu faiz oranlarının mortgage sisteminde önemli bir unsur olduğuna değinen Pektaş, ''Ancak tek dikkat edilecek nokta faiz oranı değil. Tüm masraflar eklendiğinde tüketiciye çıkacak fatura da önemli'' diye konuştu.

Değişkende taksit limitsiz artabilir

Sabit faizli kredilerde baştan belirlenen faiz oranı kredi ödemelerinin yapıldığı dönemin sonuna kadar sabit kalır. Bu durumda aylık taksit miktarı da sabittir. Bu tip krediler ani faiz yükselmelerinde avantajlıdır. Ancak konut kredi faizlerinde ciddi bir düşüş olursa, dönemin faizine göre pahalı kalabilir.
Değişken faizli kredilerde ise , konut kredisi faiz oranı yükseldikçe kredi kullananların da faiz oranları ve taksit miktarları yükselir, düştükçe düşer. Bu değişim enflasyon, bankalararası faiz oranı, devlet tahvili, LIBOR gibi endeksler baz alınarak 2-3 ay gibi belli aralıklarla yapılır.
Eğer seçilen endeks kredi taksitleri ödendiği süre içinde düşük seyrederse, değişken faizi seçenler sabit faizle kredi alanlara göre toplamda daha ucuz kredi kullanmış olur. Ancak endeks yükselirse, faiz oranı ve aylık taksit miktarı artar.
Özellikle artış tavanı yani limiti belirlenmemiş olan değişken faizli kredilerde kredi alanın taksitleri limitsiz artabilir, ödeme güçlüğü oluşabilir.

(Milliyet)

Geri Dön