04 / 02 / 2023

Sahibinden satılık kilise

Sahibinden satılık kilise

BURSA'nın Mudanya İlçesi'ne bağlı Zeytinbağı Beldesi'nde Bizans döneminden kalma üç kiliseden biri olan ve şu anda ev olarak kullanılan eski kilisesi bir yıl önce satışa çıkarıldı.'Dündar evi' olarak anılan binaya talipli çıktığı, ancak fiyatta anlaşma sağlanamadığı belirtildi.

M.Ö. 5'inci Yüzyıl'da kurulduğu sanılan ve kuruluşundan Osmanlılar'ın fethine kadar Bizans kasabası olarak Rumlar'ın yaşadığı bölge olan Zeytinbağı Beldesi'nde günümüzde ayakta kalan Yuannes Kilisesi, sahipleri tarafından satışa çıkarıldı. Ana girişi kemerli taş bir kapıdan yapılan, giriş bölümü üç kat, ana ibadet bölümü tek katlı olan Bizans mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan yapıyı, şu anda ev olarak kullanan 72 yaşındaki Kazım Övünç, kayınpederi Ali Durak'a ait olan kiliseyi 5 hissedarla birlikte geçen yıl satmaya karar verdiklerini söyledi. Satış için daha önce bir emlakçıyla anlaştıklarını, ancak talipli olan kişilerle fiyatta anlaşamadıklarını belirten Kazım Övünç, yaklaşık 850 metrekare alan üzerindeki yapıyı 850 bin YTL'ye satacaklarını söyledi.

Kilisenin yaklaşık 110 yıl önce Hakkı Bey olarak bilinen biri tarafından ipekböcekçiliği imalathanesi olarak kullanıldığını belirten Övünç, 'O dönemde yüksek tavanlı ve tek katlı olan yapı, 3 kat olarak bölünmüş. İçinde odalar oluşturulmuş. Bakımsızlık nedeniyle kubbesi çökmüş. Yaklaşık 50 yıl önce de kayınpederim bu binayı satın almış. Tarihi bir yapı olan binayı korumak bizim için çok zor. Bunun için satışa çıkarmaya karar verdik. Belki birileri alıp ta restore ederse turizme kazandırılabilir' dedi.

Bu arada şahsa ait kiliselerin satışının ilk kez gündeme geldiği 2004 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu, bu satışlara izin vermemiş, binaların belediye tarafından kamulaştırılmasını ve gerekli ödeneğin sağlanacağını belirtmişti. Bunun üzerine satış işlemi askıya alınırken, Mumcu'nun görevinden ve AKP'den istifa etmesinin ardından, ödenek imkanı da ortadan kalkmıştı. Belediye olarak bu binaları kamulaştırmalarının mümkün olmadığını belirten Zeytinbağı Belediye Başkanı Ali Turan ise, 'Bakanlığı döneminde Erkan Mumcu gerekli ödeneği sağlayacağını söylemişti, ancak istifa edince bu gerçekleşmedi. Şimdi bina sahipleri satmaya çalışıyor. Belediye imkanları ile bizim bütçemizle kamulaştırmamız mümkün değil' dedi.
Geri Dön