15 / 08 / 2022

Şahin: Karakaya Baraj Gölü üzerindeki demir köprü üzerine karayolu yapılmayacak!

Şahin: Karakaya Baraj Gölü üzerindeki demir köprü üzerine karayolu yapılmayacak!

Malatya Vali Vasip Şahin, Karakaya Baraj Gölü üzerindeki Fırat Demir Köprüsü üzerinde karayolu düzenlemesi yapılarak Malatya ile Elazığ’ın Baskil ilçesi arasında karayolu ulaşımının sağlanması projesine firmanın karşı çıktığını söyledi...
Malatya Vali Vasip Şahin, Karakaya Baraj Gölü üzerindeki Fırat Demir Köprüsü üzerinde karayolu düzenlemesi yapılarak Malatya ile Elazığ’ın Baskil ilçesi arasında karayolu ulaşımının sağlanması konusundaki projeye, köprünün projesini yapan firmanın karşı çıktığını söyledi.


İl Koordinasyon Kurulu’nda bilgi veren DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Sami Güzel, Yoncalı Barajı ihalesinin müteahhitlerin Kamu İhale Kurumuna (KİK) götürüldüğünü belirterek, sonucu beklediklerini belirtti. Güzel, “Yoncalı Barajı’nın 9 bin 300 metre uzunluğundaki tüneli ve sulaması projesinin de ihalelerini yaptık. Recai Kutan Boztepe Barajı’nın sulama ihalesi tamamlandı, işe başlanılacak. Kapıkaya Sulama Projesi’nin ödeneği 10 milyon TL. Burada yüzde 51 oranında fiziki gerçekleşme var. Yalnız, firmanın kayyuma devredildiği bilgisi bize geldi. Mali yönden biraz etkileneceğiz gibi görünüyor. Yoksa Kapıkaya sulamasını yılsonu itibariyle bitirmeyi hedefliyorduk. Medik Barajı’nın yükseltilmesi işi vardı ve onu bu yıl tamamladık, su yükselmeye başladı. Recai Kutan Boztepe Barajı ve Yoncalı Barajı tamamen hizmete girdikten sonra Yazıhan ve Arguvan bölgesinde çok önemli miktarda araziler sulanabilir hale gelecek” dedi.


DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Sami Güzel, Recai Kutan Boztepe Barajı’nın tünelinde su sızıntısı olduğu şeklindeki soru üzerine verdiği yanıtta, “Bir su sızıntısı geldi. Şuanda çalışıyoruz, enjeksiyon yapıyoruz. Kaynağı tespit edildi. Ekiplerimiz orada çalışıyor, 2-3 ay içerisinde tamamlayacağız. Polat Barajında geçen yıl 11 milyon küp su varmış, şuanda 6 milyon küp su var. Çat Barajı’nda geçen yıl 129 milyon küp su varmış, bu yıl 890 milyon küp su var. Sultansuyu’nda bir sorun yok. Sürgü Barajı’nda geçen yıl 65 milyon küp su varken, şuanda 62 milyon küp su var” şeklinde bilgi verdi.


Karakaya Baraj Gölü üzerindeki Fırat Demir Köprüsü üzerinde karayolu düzenlemesi yapılarak Malatya ile Elazığ’ın Baskil ilçesi arasında karayolu ulaşımının sağlanması projesi ile ilgili olarak Vali Vasip Şahin, “Projeyi ve statiğini hazırlayan firma bu tür haberler çıkınca hemen Noter kanalıyla valiliğe bir ihtarname çekmiş, ‘buranın statiği demiryoluna göre yapılmıştır, bunun üzerine yapılacak olan her hangi bir yapının yapılması halinde bizim şirketimiz her hangi bir mesuliyet kabul etmeyecektir” diye. Bu çok önemli bir şey. Ancak siz çok aksini bilimsel hesaplamalarla tespit edebilirseniz burada bir proje imal edebilirsiniz, yoksa riski siz üstlenmiş olursunuz. Orada böyle bir durum var. Onunda kamuoyu tarafından bilinmesinde fayda var” diye konuştu.


Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Hürrem Çapar, “Konu bize de geldi. Şirket karşı çıktı ve o yükü taşımayacaklarını söylediler. Karayollarına da o yazı geldi ve o konu gündemden çıktı” dedi.Milliyet