Sait Halim Paşa Yalısı`business club` olacak

Sait Halim Paşa Yalısı`business club` olacakSait Halim Paşa Yalısı'nın işletmesini alan üç ortak, 'çok özel' bir projeye hazırlanıyor. Yalı, sadece büyük işadamlarına her türlü hizmet verecek, seçkin bir iş kulübü olacak. Yıllık aidat için 100 bin dolar konuşuluyor.
Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) başkanlığından ayrıldıktan sonra Ege Gayrimenkul'ü kuran ve gayrimenkul projelerine ağırlık veren Şaban Erdikler, iki işadamı ortağıyla birlikte 46 yıllığına işletim hakkını aldıkları Sait Halim Paşa Yalısı için planlarını açıkladı.


Erdikler, İstanbul Yeniköy'de 100 yılı aşkın bir tarihi yaşatan yalıyı sadece önemli işadamlarına hizmet verecek bir 'business club'a dö-nüştürmek istediklerini söyledi.


Erdikler'in ortakları ise işadamı Mürşit Unat ve Nihat Kandal. Türkiye'nin önde gelen otomobil kiralama şirketi Do-car'ı Kuveytlilere satan Murşit Unat buradan ciddi bir nakit girişi sağlamıştı. Aynı ortaklarıyla yalının yanındaki Carlton arazisini de satın aldıklarını hatırlatan Erdikler şöyle konuştu:


"Sait Halim Paşa Yalısı ve Carlton arazisi yanyana. Böylece 150 metrelik bir rıhtıma sahip olacağız. Otele gelen Sait Halim Paşa Yalısı'ndaki hizmetlerden yararlanacak."


 


'Yurtdışını inceliyoruz'


Girişindeki iki arslan heykeli nedeniyle Arslanlı Yalı olarak da bilinen yalının büyük bölümü, 1995'te, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde çıkan sır dolu yangında kül olmuştu. Yeniköy'deki yalının 1998'de başlayan yenileme çalışmalarına 1.7 trilyon lira harcandı. Restorasyonda, yalının yangından önceki değil, 1890'lardaki görünümü temel alınmıştı.


Sait Halim Paşa Yalısı'nın business club gibi kullanılacağının sinyalini veren Erdikler şunları söyledi:


"Buraya yıllık çok yüksek aidat bedelleri karşılığında üye olunup girilebilecek. Mürşit Unat'ın da ortağı olduğu Göçtur Turizm burayı 2004 yılında İstanbul Defterdarlığı'ndan almıştı. İstanbul'un en önemli işadamları bu mekâna gelecek, çok iyi bir hizmet verilecek, sadece üyelik kartı olan insanlar girebilecek. Türkiye'de bu kesime hitap eden bir business club yok. Yurtdışı örneklerini de inceleyerek böyle bir kulüp mantığıyla işletmeyi düşünüyoruz."


Küçük Çırağan ya da İspanya şatosu...


Şaban Erdikler ortaklarıyla, 2007 sonunda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) aldıkları eski Carlton Otel'i arsasına ise "Küçük bir Çırağan Oteli" yapacaklarını söyledi. İstanbul Yeniköy'de, Boğaz boyunca uzanan sahil yoluyla ulaşımı olan, 4 parselden oluşan arazi üzerinde 1960'lı yıllarda İstanbul'un ilk modern otellerinden biri olarak kabul edilen Carlton oteli yapılmıştı. Otel 1986 yılında yıkıldı.


Erdikler, 20 bin metrekare civarında bir inşaat alanı bulunan araziye odaların 1800 euro'ya satılabileceği, dünyanın jet sosyetesinin kalabileceği bir otel yapmak istediklerini söyledi.


Talebe bağlı olarak lüks villalarında yapılabileceğini söyleyen Erdikler, şöyle devam etti:


"Arazi dünya standartlarında emsalsiz güzel bir alanda. Hemen Boğaz'ın dibinde ama şehrin göbeğinde, yeşillikler içinde bir yer. Böyle kupon bir araziye sıradan bir şey yapamazsınız. Bill Gates, David Beckham gibi isimlerle temasa geçilebilir. Bu düzeydeki insanlardan bir talep gözlersek belli sayıda villanın yer alacağı İspanyol şatoları tarzında şato da yapabiliriz."


Arazi Halis Toprak'ın borçları karşılığında TMSF'ye geçmişti.


 


Yabancı fonlar Türkiye'ye 'depo' için geldi


Yıllardır Türkiye'nin en önemli kurumlarına mali danışmanlık hizmeti verdiğini hatırlatan Şaban Erdikler, "Profesyonellikten işadamlığına yeni geçiyorum. Müşavirlikteki müşteri portföyüm çok önemli şirketlerden oluşuyor. Müşavirlik işlerimin ana motoru olmaya devam edecek. Ancak Türkiye'nin önemli işadamlarının hepsi bugün gayrimenkul sektöründe" dedi. Ortağı Mürşit Unat'ın da gayrimenkul sektörüne çok önem verdiğinin altını çizen Erdikler şöyle devam etti:


"Silivri'de bir rezidans ve içinde bir alışveriş merkezi olan bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projenin ilk etabı tamamlanmış, bu haliyle alıp yürüyebiliriz. Mürşit Bey, gayrimenkulde eksik bir alan tespit etti ve lojistik işine girmeye karar verdik. Depolama anlamında büyük potansiyel olduğunu gözlemledik. Bu alandaki LogiTurc adlı şirketimizi kurduktan sonra ilk parti olarak karşıda 180 dönümlük arazi aldık. İstanbul yanı sıra, İzmir, Bursa'da yer alıp üzerine lojistik depoları kurmayı düşünüyoruz.


Ortağımız bir Avusturya ve bir Amerikalı iki özel sermaye fonuyla bölgesinde arazi bakıyoruz. Bu yıl üç ayrı yerde daha arsa alımını tamamlamış olacağız. Yabancılarla birlikte gayrimenkul için 150 milyon dolarlık fon oluşturduk. Projeleri tamamladıktan sonra satıp yeni projelere de girebiliriz. İleri de yabancılar da Türkiye'yi depolama için kullanabilirler."


(Milliyet)