Sakarya Meydan Savaşı alanı Milli Park oluyor!

Sakarya Meydan Savaşı alanı Milli Park oluyor! Sakarya Meydan Savaşı alanı Milli Park oluyor!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü gelecek nesillere, Sakarya Meydan Muharebesini en iyi şekilde aktarmak suretiyle muharebenin cereyan ettiği sahayı tanıtma maksatlı milli park tesis ediyor.


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuyu en son Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getirdi ve konuyla alakalı bir sunum yaptı. Bakanlar Kurulunda projenin süratle yapılması hususunda karar alındı.


Ankara ili Polatlı ve Haymana ilçeleri sınırları dahilinde bulunan, İstiklal Harbimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan Sakarya Meydan Muharebesine sahne olmuş 13.850 hektarlık sahada kurulacak milli park ile tarihe ait bilgi ve milliyet duygusunun pekiştirilmesi hedefleniyor.


Tarihi Milli Parkı belirleme çalışmaları tamamlandı


Türk egemenliğinin sürdürülebilmesi için bir dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı belirleme çalışmaları kapsamında muharebenin günümüze intikal etmiş izleri; mevziler, siperler, şehitlikler, muharebede kullanılan binalar vb gibi kaynak değerler tespit edildi.


İstiklal Harbi açısından önem arz eden, Mangal Dağı, Yıldızdağı, Türbe Tepe, Duatepe, Kartaltepe, Karatepe, Sarıçal Dağı gibi muharebenin cereyan ettiği yerler milli park sınırları içinde yer alıyor.


Şehitlikler ihya edilecek, uygun yerlere anıt ve çevre düzenlemeleri yapılacak


Sakarya Meydan Muharebesi Milli Park ilanını müteakip kaynak değerler (mevzi, siper ve binalar) ihya edilecek. Tanıtıma ve gelen ziyaretçilere rahat bir şekilde ziyaretlerini yapabilmelerine imkan sağlayacak altyapı ve tesisler inşa edilecek.


Mevcutta inşaatı yarım kalmış olan Mehmetçik Heykeli ve Panoramik Müze tamamlanarak hizmete sunulacak. Muharebe alanının gelen ziyaretçilere anlatılması için uygun tur güzergâhları tespit edilecek ve buralara ulaşımı sağlamak için yollar yapılacaktır. Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı ile yeni nesillere ecdadı ve onların göstermiş oldukları fedakarlıkları hatırlatılacaktır.


Bu önemli olay gelecek kuşaklara aktarılacak


Savaşa katılan toplam 46 bin Mehmetçiğin yaklaşık 38 bininin en azından yaralandığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Savaş literatürüne ‘Sakarya Kan Deryası’ olarak geçen, İstiklal Harbi’nin, dolayısıyla milletimizin kaderini değiştiren bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için gerçekleştirilen milli park çalışması ile mevzilerin onarımı ve ziyaretçilere gösterilmesi mümkün olacak. Ancak daha da önemlisi, bu topraklarda özgürce nefes alabilmemizi sağlayan şehitlerimizin vatana karıştıkları yerler belirlenecek” diye konuştu.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı