Şanghay'a 3.5 milyar dolarlık Disneyland yapılacak

Şanghay'a 3.5 milyar dolarlık Disneyland yapılacakÇİN hükümeti Walt Disney'in ülkenin en zengin kenti Şanghay'da bir tema parkı kurma talebini kabul etti


3.5 milyar dolara mal olması beklenen park Çin'deki en büyük yabancı yatırımlarından biri olacak. Hong Kong'da 2005'te Disneyland açılmış, bu proje 3 milyar dolara mal olmuştu. 10 yıldır görüşmeleri sürdüren şirket, bu yıl parkı kurmak için resmi başvuruda bulunmuştu. Şanghay'da Disneyland açılacağı açıklamasının ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretinden 10 gün önce yapılması dikkat çekti.
Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Disneyland'e Şanghay kapısı aralandı

DISNEYLAND, 10 yıldır girmeye uğraştığı Şanghay için sonunda izni kaptı. Walt Disney Company'nin devasal bir eğlence merkezi kurmak için Çin'den onay aldı ve ülkedeki ilk yatırımını böylece gerçekleştirebilecek. Bundan sonra hükümet yetkilileri ile Disney yetkilileri projenin detayları konusunda anlaşmak zorunda. Fakat alınan onay, Disneyland için mihenk taşı olma özelliği taşıyor. Yakın bir zamanda nihai anlaşmanın tamamlanması bekleniyor. Walt Disney'in hayali 2014 yılına kadar, Şanghay Disneyland'ı açabilmek.
Hürriyet