Şanlıurfa yeni yatırımlar için otel zincirleriyle görüşüyor

Şanlıurfa yeni yatırımlar için otel zincirleriyle görüşüyorNuri Okutan, otel yatırımları için aralarında Ibis, Güral, Greenpark ve Eresin'in de olduğu birçok zincirle görüştüklerini belirttiŞanlıurfa Valiliği'nin 12-14 Mart tarihleri arasında düzenlediği Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtım Günleri, bölgesel atılıma çıkan "peygamberler şehri"nin yeni yüzünü tanıttı
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, turizm alanında gelecek birkaç yıl içinde büyük yatırım artışı beklediklerini açıkladı. Okutan, 4-5 yıldızlı otel yatırımları için aralarında Ibis, Güral, Greenpark ve Eresin'in de olduğu birçok zincirle görüştüklerini belirtti. Okutan, yaklaşık 12 bin yıllık Göbeklitepe'nin turizm açısından taşıdığı önemin yeterince anlaşılmadığını da vurguladı.
Yüzde 90'ı inanç turizmi amaçlı olmak üzere Şanlıurfa'da yılda 500 bin turistin konakladığını söyleyen Okutan, iki yıl içinde şu anda 5 bin olan yatak kapasitesinin iki katına çıkarmayı hedeflediklerini anlattı. Okutan, bu sayede doğrudan istihdamın 8-9 bin, dolaylı istihdamın ise 25 bin artacağını ifade etti. Şanlıurfa'da 15-16 Mayıs ayında yapılacak Dünya Akrobatik Motokros Şampiyonası'nın hükümetler seviyesinde katılımlarla bölgesel ilişkilerin geliştirilmesine bu önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekleyen Okutan, organizasyonun 64 ülkede ve 28 dilde yayımlanarak 60 bin seyirciye ulaşacağını kaydetti.
Kıvanç Özvardar / Milliyet