Saraybosna Ulusal Müzesi ödenek yokluğundan kapatıldı!

Saraybosna Ulusal Müzesi ödenek yokluğundan kapatıldı!

1992-1995 yıllarındaki savaş zamanında bile açık tutulan Ulusal Müze (Zemaljski Muzej), özellikle ülkedeki Sırpların devlet kurumlarını bloke etmesi nedeniyle ödenek yokluğundan kapandı
     Bosna-Hersek'in en önemli tarihi ve kültürel değerleri arasında gösterilen 124 yıllık Saraybosna Ulusal Müzesi'nin kapısına bugün resmen kilit vuruldu. Saraybosna'da 1888 yılından bugüne işlevini sürdüren müzenin kapısına, üzerinde "kapalı" ibaresi bulunan tahtalar çakıldı. Böylece bir asırdan fazladır hizmet veren müze kapanmış oldu. 

     Müzenin açık kalmasını isteyen protestocular ise binanın bulunduğu alana gelerek kapanışa engel olmaya çalıştı. Saraybosna Ulusal Müzesi'nin Bosna Savaşı dönemindeki müdürü Enver İmamoviç ve şu andaki müdürü Adnan Busulaciç'in isteği ile dağılan grup, müze kapısına sembolik olarak "kapandı" ibaresinin çakılmasına izin verdi. 

     Yetkililer müze kapısına çakılan bu yazı ile Bosna Savaşı zamanında dahi kapanmamış olan bu tarihi müzenin içinde bulunduğu zor şartların dünyaya duyurulmasının amaçlandığı belirtti. 

     Bosna-Hersek'te 1992-1995 yıllarında yaşanan kanlı savaşı durduran Dayton Barış Antlaşması gereğince, ülkede bir karar alınması için kurucu üç milletin (Boşnak, Sırp ve Hırvat) uzlaşması gerekiyor. Ülkenin bölünmesi konusunda her fırsatta açıklamalarda bulunan Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ve partisinin yetkilileri, "devlet kurumlarını bloke ederek" bu düşüncelerini hayata geçiriyor. 

     

     -124 yıllık Saraybosna Ulusal Müzesi- 

     

     Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde 1888 yılında açılan müze, içerisinde çok değerli eserlerin sergilendiği ulusal bir galeri olma özelliği taşıyor. Saraybosna Ulusal Müzesi, Bosna-Hersek'in gerek kültürel gerekse medeniyet tarihine bizzat tanıklık ediyor. 

     Bosna Savaşı'nın ardından Bosna-Hersek devletinin sorumluluğu resmen kabul etmediği müze, uzun süredir çalışanlarının maaşları, elektrik ve su faturalarının ödenmesi konusunda sorun yaşıyordu. 

     Geçtiğimiz ocak ayında müze kapılarını ısınma sorunları nedeniyle ziyaretçilere kapamıştı. Sıcak günlerin başlamasıyla yeniden ziyarete açılan müze, ödenek yokluğu nedeniyle tamamen kapandı. 

     AA