Satılmayan eve Kent’Sell çözüm!

Satılmayan eve Kent’Sell çözüm!Konut pazarında yaşanan arz fazlasına çözüm bulundu. Ömer Faruk Çelik başkanlığındaki ‘Kent’Sell şirketi, İstanbul pazarındaki arz fazlasını toplayacak. Havuzda biriken konutlar avantajlı alım koşulları ile yerli ve yabancı müşterilere sunulacak...KONUT pazarında yaşanan arz fazlasına çözüm bulundu. Ömer Faruk Çelik başkanlığındaki ‘Kent’Sell şirketi, İstanbul pazarındaki arz fazlasını toplayacak. Havuzda biriken konutlar avantajlı alım koşulları ile yerli ve yabancı konut müşterilerine sunulacak. EYG Grup Türkiye’de ilk kez kurulacak gayrimenkul fonunu da temmuzda devreye sokacak.


SİNPAŞ Holding’teki 25 yıllık görevinden sonra aile şirketinden ayrılarak 2014 yılı başında kendi şirketi EYG Gayrimenkul Geliştirme’yi kuran Ömer Faruk Çelik, ‘İnşaat sektöründe ezber bozuluyor’ diyerek yeni bir satış sistemi geliştirdi. Özellikle İstanbul’daki inşaat sektöründe arz-talep dengesinin bozulduğu söyleyen Çelik, “Eskiden projeye başlamadan tüm evler satılırdı ama artık böyle bir talep yok. İstanbul’da yılda ortalama 24 bin arz fazlası oluşuyor. İstanbul’da yaklaşık 200 konut projesi bulurken bunların yüzde 10’luk kısmı şirketlerin elinde kalıyor. Biz bu piyasanın yüzde 20’sine talibiz. Yılda 2 bin daire alıp satmayı planlıyoruz. EYG Grup, bünyesinde faaliyet gösteren Kentsel Hizmetler’in yeni markası ‘Kent’Sell’ ile bu sistemi işleteceğiz” dedi. Sektörde dinamiklerin değiştiğine dikkat çeken Çelik,  “Konut satış verilerine bakınca, 2013’te 810 bin ruhsat alınmış, satılan konut satısı 530 bin olmuş, yüzde 34 fazla üretim var” dedi.


MASLAK’TAN YOLA ÇIKTI


Bitmiş ev satışında uzmanlaşmak istediklerini belirten Çelik, ilk olarak Maslak’ta konumlanan Mashattan projesinden 81 daire aldıklarını söyledi. Taş Yapı’dan aldıkları evleri yüzde 30 indirim ve 48 ay 0 faiz avantajı ile satacaklarını söyleyen Çelik, “Lansman dönemi ev alan müşteri prim yapıyor. Biz de uygun ödeme ile yatırımcıya değil, nihai tüketiciye yöneliyoruz. Dekorasyon şirketimizle bu evleri yeniliyor ve müşterilere problemsiz oturuma hazır ev imkanı sunuyoruz” dedi. Mashattan’da dairelerin metrekare fiyatının 5 bin 300 dolar seviyesinde olduğunu belirten Çelik, yeni oluşumla bunu 4 bin dolara çektiklerini kaydetti. Çelik, toplu konut aldıkları projelerin site yönetimlerini de üstelenmek istediklerini dile getirdi .


YATIRIM FONU TEMMUZA HAZIR


Çelik’in bir diğer projesi de gayrimenkul yatırım fonu. Bu amaçla SPK’ya başvurduklarını ve fonun 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini belirten Çelik, “Yatırım için toplu konut alanlar bunun idaresinde zorluk çekiyor. Yatırımcıya biz bu işi zaten profesyonel olarak yapıyoruz. Gelin bu fona katılın ve kazancınızı sağlayın diyeceğiz” şeklinde konuştu.


YABANCILARLA GÖRÜŞÜYOR


Türkiye’nin ilk gayrimenkul fonunu kurduklarını ve bu yolla yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekeceklerini belirten Çelik, Körfezli ve Türki Cumhuriyetli yatırımcılarla görüşmelere başladıklarını söyledi. Birkaç yıl içinde 150 milyon dolar büyüklüğe ulaşacak fonun bireysel yatırımcı için de bir araç olacağını söyleyen Çelik, “Mevcut koşullarda SPK bireysel küçük yatırımcıya fon izni vermiyor. Ama bu konuda baskımız var. Yakın zamanda sınırlı bütçelere sahip olanlar da gayrimenkul fonu üzerinden yatırım fırsatı yakalayacak” dedi.


Hedef kitle orta gelirli


ÖMER Faruk Çelik, ikinci el pazarının yanında yeni konut projeleri de hayata geçirecek. Bu anlamda agresif büyüme planları olmadığını ve yılda 1-2 proje inşa edeceklerini belirten Çelik, “Amacımız orta gelirli grup için iyi kalitede konut üretmek. ilk proje Kayabaşı’nda olacak” diye konuştu.Gülistan Alagöz/Hürriyet