01 / 10 / 2023

Scooter'dan, 20 milyon dolara İkitelli'ye 5 yıldızlı otel

Scooter'dan, 20 milyon dolara İkitelli'ye 5 yıldızlı otel

Scooter ayakkabı markasıyla bilinen Macro A.Ş., İkitelli'de 20 milyon dolara 5 yıldızlı otel yapıyor.Holiday Inn otelinin arkasındaki 5 bin metrekare arazide yapılacak otele dünyanın önemli zincirleri de ilgi gösteriyor. Macro, ilk otelin başarısıyla turizm sektörüne ağırlık vermeye hazırlanıyor.

SCOOTER ayakkabılarıyla dikkatleri üzerine çeken Macro A.Ş., İkitelli'de yapımına başladığı 5 yıldızlı otel ile turizm sektörüne de adım atıyor. Bu sonbahar açılmaya hazırlanan Holiday Inn otelinin arkasında 5 bin metrekare arazi üzerine yapılan otele Macro, 20 milyon dolar yatırıyor. Macro'nun Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Şerafettinoğlu, şirket merkezini yapmak için 3 yıl önce satın aldıkları araziyi, bölgedeki ani değişimle otel olarak değerlendirmeye karar verdiklerini söyledi.

ZİNCİRLERİN İLGİSİ: Hafriyat çalışmalarına başladıklarını, ruhsatı bir ay önce aldıklarını anlatan Fikret Şerafettinoğlu, dünyanın önde gelen bazı zincirleriyle ön görüşmeler yaptıklarını belirtti. Uluslararası otel markalarıyla şimdi daha ciddi görüşmeler yapacaklarını kaydeden Şerafettinoğlu şunları söyledi: "Zincirlerin projemize gösterdiği ilgi iyi. Hangi zincirin işleteceğine karar vereceğiz. Yabancı zincir tercih edeceğiz. Otelcilik işinde uluslararası bir markaya sahip olmak çok önemli. Otel 20 ya da 25 bin metrekare büyüklüğünde olacak. 2009'da otelin bitmesini ve 2010 yılında açmayı planlıyoruz. Ancak normal tempo için geçerli bu tarihler. İşi çok daha hızlandırabiliriz."

BÖLGE YILDIZ OLACAK: Şerafettinoğlu, Holiday Inn otelinin yapılması ve bölgede yapılan prestijli binalar ile alışveriş merkezi projelerinin turizm yatırımı yapmaya yönettiğini belirterek, söz konusu bölgenin üretim için lüks bölge olmaya başladığını söyledi. Bölgede 10 civarında yeni otel projesi olduğunu anımsatan Şerafettinoğlu şöyle konuştu: "Basın Ekspres Yolu artık otelleriyle anılacak. Önemli bir oteller bölgesi olmaya aday. Ulaşım, havalimanına yakınlık, ayrıca batıya doğru kayan şehir burada otelciliği ön plana çıkarıyor. Çatalca'ya kadar konut projeleri yapılıyor. İkitelli Organize Sanayi önemli bir potansiyel; 30 bin işyeri var. Güneşli ve Mahmutbey'in de potansiyeli yüksek. Bu bölgede ciddi konaklama, restoran ve kafeterya ihtiyacı var. Bölge yıldız olmaya aday."

RİSKİ DAĞITTIK: Turizm yatırımlarını sürdürüp, sürdürmeyecekleri sorusunu Şerafettinoğlu şu sözlerle yanıtladı: "İlk projeyi hayata geçirip, nasıl gittiğini görmek istiyoruz. Ardından eğer bu sektörü seversek, ikinci bir otel projesi de düşünebiliriz. Gayrimenkul yatırım açısından hep ilgi gören ve kazançlı bir sektör oldu. Bugüne kadar hep kendi işimiz olan ayakkabıcılığa yatırım yaptık. Biraz riskleri dağıtmak gerekiyor. Ayakkabı sektöründe, kur ve ithalata bağlı ciddi riskler var."

Ayakkabıcılık sektörü ciddi tasfiye yaşadı

AYAKKABICILIK sektörünü de konuştuğumuz Fikret Şerafettinoğlu, kurlara ve ithalata bağlı olarak risklerin arttığına, sektörde ciddi bir tasfiye süreci yaşandığına değindi. Özellikle Çin'in büyük tehdit olduğunu vurgulayan Şerafettinoğlu "Macro olarak biz Scooter'ı markalaştırmak için yoğun çalışmalar yaptık. Hálá da yapıyoruz. Markalaştığımız ve deri ürettiğimiz için fazla etkilenmedik. Özellikli üretime yönelerek, sektördeki tasfiye sürecinin dışında kaldık. Enjeksiyonlu, su geçirmez özelliklerine sahip ürünlerle güçlendik. Kura rağmen ihracat yapıyoruz" diye konuştu.

Scooter mağazalarını artırmayı planlıyoruz

1993 yılında kurulan Macro, 1995'te Scooter markasını yarattı. Rusya ve Almanya ağırlıklı çalışan marka, 1997'de Rusya'daki krizin ardından iç piyasaya yöneldi. Şu anda Slovakya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, ABD, Kanada, Malta, Norveç, İsveç, Hollanda, Rusya, Ukrayna, İsrail, Yunanistan gibi 20 ülkeye 1 milyon dolar civarında ihracat yapan, cirosu ise 10 milyon doları aşan markanın, 4 pilot mağazası bulunuyor ve 500 kornerde satılıyor. Şu anda iyi bir lokal marka olduklarını bildiren Fikret Şerafettinoğlu "Mağaza sayısını artırmak istiyoruz. Şu anda franchise verecek aşamada değiliz ama daha sonra bu da olabilir" dedi.

İkitelli bölgedesindeki turizm yatırımları

Holiday Inn Istanbul Airport North Hotel: Denk Turizm'in 5 yıldızlı otel projesi. 330 odalı, kongre salonları olan otelin yatırım tutarının 20 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor.

Pagi Plato Hotel: Plato Turizm'in Halkalı'da gerçekleştireceği 4 yıldızlı otel projesi. 400 yataklı otele 19 milyon YTL yatırılacak.

Eren Holding'in projesi: Yenibosna Kuyumcukent karşısında bulunan arsalarını otel olarak değerlendirmesi beklenen Eren Holding, alışveriş merkezi projesine de sıcak bakıyor.

MNG'nin otelleri: MNG Grubu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Kompleksi içinde biri 4, diğeri 5 yıldızlı WOW City Hotels projesini gerçekleştiriyor.

Küçükçekmece Bosphorus City: Sinpaş'ın projesi içerisinde yer alacak otelde uzun süre konaklayan ziyaretçiler hedefleniyor. (Hürriyet)

Geri Dön