Şehir Plancıları'ndan Osmangazi’deki imar planına tepki!

Şehir Plancıları'ndan Osmangazi’deki imar planına tepki!

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Uyanık, Mehmet Akif Mahallesi’nde Yakın Çevre Yolu’na bakan binaların dış cephelerinin belediye tarafından güzelleştirilmesinin Kaçak yapıları teşvik olduğunu ileri sürdü.Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Uyanık, Mehmet Akif Mahallesi’nde Yakın Çevre Yolu’na bakan binaların dış cephelerinin belediye tarafından güzelleştirilmesinin Kaçak yapıları teşvik olduğunu ileri sürdü.


Osmangazi’ye bağlı Mehmet Akif Mahallesi için onaylanan imar planının Şehir Plancıları Odası tarafından incelendiğini belirten Uyanık, “İmar planının yönetmeliklere uygun olmadığı, kamu kurum ve kuruluşlarından görüş alınmadığı için dava açtık. Osmangazi Belediye Meclisi’nce kabul edilip Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nce onaylanan iman planının mahkeme ve bilirkişinin yaptığı inceleme sonucunda iptaline karar verilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce Avrupa Konseyi Bulvarı’na cepheli binaların dış cepheleri siding ile kaplanmış ve kaçak binalar “modern bir görünüm” kazanmıştır. Bu şekilde kaçak yapıların göze hoş gelmesi sağlanmıştır” dedi.


Uyanık, “Bizim talebimiz Bursa Ovası’nın yeniden canlandırılması, kaçak yapılardan temizlenmesi ve gelecek nesillerin gıda ihtiyacını karşılamaya katkı sağlamasını mümkün kılmaktır. Burada sorumluluk, Mehmet Akif Mahallesi kaçak yapı yapanlardan değil bu plansız, ruhsatsız, hiçbir mühendislik hizmeti almayan kaçak yapıları görmezden gelenlerindir” diye konuştu.


Milliyet