Şehirden uzak yerlerde arsa ve bahçeli ev arayışlarında patlama!

Şehirden uzak yerlerde arsa ve bahçeli ev arayışlarında patlama!Koronavirüs salgını sebebiyle 'Evde kal' çağrılarının yapılması, sosyal izolasyon kurallarının ve sokağa çıkma yasaklarının uygulanması, vatandaşları arsa ve bahçeli ev arayışlarına yöneltti. Şehir merkezlerinden uzak bölgelerde arsa ve bahçeli ev arayışlarında patlama yaşandı...


Koronvirüs salgını, kalabalık şehirlerde yaşayan vatandaşları kıra, bahçeye yöneltti. İstanbul’da Şile, Silivri, Ağva, Çatalca ve Arnavutköy gibi kentin uzak ve sakin bölgelerinde arsa ve bahçeli ev arayışlarında patlama yaşandı. Kırsal bölgelerdeki emlakçılar telefonlardan başını kaldıramadığını belirtiyor.

Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre; koronavirüs salgını sonrası İstanbul’un kırsal bölgelerinde bulunan konut ve arsa fiyatları arttı. Özellikle salgın döneminde sıkışık apartmanlar yerine bahçeli evler, daha önemli hale geldi.

Şehirden uzak yerlerde arsa ve bahçeli ev arayışlarında patlama!

İstanbul dışından bile talep aldıklarını ifade eden İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, koronavirüsle yaşanan değişimi şşu şekilde açıkladı:

“Şile, Ağva, Silivri, Büyükçekmece, Arnavutköy’ün köyleri ve Çatalca taraflarında çiftlik tipi evler, yazlık, bahçeli ev ve arsalara talep çoğaldı. Arayıp soran çok var. Genellikle ‘Gelecek dönemde böyle bir salgın olacaksa evde kapanıp kalmaktansa hiç olmazsa bir bahçem olsun’ diye arayanlar oluyor. Ama bu bir psikoloji. Eyleme dönüştü mü? Daha öyle bir piyasa oluşmadı. Konuştuğum emlakçı arkadaşlarım ‘Arayan soran çok, başımızı kaldıramıyoruz’ diyor. Ama tabi gelemiyorlar. Salgın bittikten sonra asıl tablo ortaya çıkacak. Arayanların en az yüzde 20’si eyleme geçecek.”

Şile’de emlakçılık yapan Kemal Öztürk de, koronavirüs sebebiyle özellikle 45-50 yaş üstü vatandaşların aramalarının arttığına vurgu yaparak, “Genellikle ‘Şehir merkezinden uzak arsa, çiftlik evi ve bahçeli ev olsun’ demeye getiriyorlar. Parası olan ev yapabileceği imarlı yer almak istiyor, olmayan da ‘Karavan oturturum’ düşüncesiyle tarla soruyor. Arayanların az kısmı da olsa salgından sonra geleceğini düşünüyoruz. Şile’ye rağbet olacak, piyasalar düzelecek” diye konuştu.

Ağva’da emlakçılık yapan Kazım Aslan ise, “Bu aralar piyasa çok hareketlendi, insanlar bu taraflara gelmek istiyor. ‘Korkuyoruz, buralar hem rahat hem de daha temiz’ diyorlar. İstanbul’da salgında böyle sıkışık yerlerde kalmaktansa haftalarca bağ bahçenin olduğu yerlerde olmak istiyorlar. Genellikle prefabrik kurmak isteyenler, tarlaların fiyatlarını soruyor” şeklinde konuştu.

Köy evi talebi

Çatalca ve Silivri’de emlak ofisleri olan Engin Eren ise, “Her iki bölgede de yoğunluk arttı diyebilirim. Koronavirüsten sonra bunun artması da gayet normal. Köy yeri, hazır villa, villa imarlı arsa ve arazi arayışlarında aramalar geliyor. İnsanlar şehir yaşamından uzaklaşmak istiyor. Parası olan, büyük dönüm arazi yer arıyor, çiftlik kurmak istiyor. Parası olmayan da tarla üzerine prefabrik kurmanın hayalini kuruyor. Arayanların genelde, ‘İmarlı arsa arıyoruz, şehirden uzaklaşıp müstakil bir hayat istiyoruz’ diyor” diye konuştu.

Arnavutköy’de emlakçılık yapan Mücahit Genç, şöyle konuştu:

“Salgından sonra ‘İstanbul dışındaki araziler satılmaz, yatırım yapmazlar’ dedik. Ama yanlış düşünmüşüz. Hiç tahmin etmiyorduk. Arayanların büyük çoğunluğu bir köy evi arıyor. ‘Koronavirüs belki de uzun sürecek. Sokağa çıkma yasaklarında evde değil de bahçemde olsam’ diyor. Satışların salgından sonra artacağına inancımız tam.”

Konut satışlarına koronavirüs etkisi!

Koronavirüs konut satışlarını nasıl etkiledi?

Koronavirüs emlak tercihlerini nasıl etkiledi?

Koronavirüs bahçeli ev satışlarını artırdı!