Şehrin göbeğinde yeşilin ve sessizliğin keyfini sürüyorum

Şehrin göbeğinde yeşilin ve sessizliğin keyfini sürüyorum

Nurten Erk Tosuner, Odaproje'nin kurucu ortağı Yelda İpekli'nin Etiler'de ki dairesine konuk oldu. İpekli'nin 220 metrekarelik bu dairesi, Akmerkez'le Boğaziçi Üniversitesi'nin tam ortasında yer alıyor. İstanbul'un en merkezi ve hareketli semtlerinden bir


Gayrimenkul sektöründe proje yönetimi ve danışmanlık hizmeti veren Odaproje Yönetimi'nin kurucu ortağı Yelda İpekli, iki yıldır Etiler'de yaklaşık 40 yıllık bir sitedeki dairede kirada oturuyor. İpekli'nin 5 yaşındaki kızı Lara Su, annesi Ender Hanım ve kedisi Şeker ile paylaştığı 220 metrekarelik daire, Akmerkez'le Boğaziçi Üniversitesi'nin tam ortasında. İstanbul'un en merkezi ve hareketli semtlerinden birinde yer almasına rağmen, Yelda Hanım, bu dairede ağaçların ve yeşilliğin keyfini sürüyor.


Yelda İpekli, "Daha önce de Etiler'de oturuyordum. Hep Etiler'de oturdum. Bu semti seviyorum. Ayrıca şu anda oturduğum yer daha da güzel. Burası şehrin göbeğinde bir yer, ama hálá sessiz ve sakin. Yeşillikler içinde. Ben şehrin içinde olmayı tercih ediyorum, burası hem şehrin içinde hem değil gibi, eşsiz bir konumda" diye konuşuyor. 


Eski binanın ruhu oluyor
Sitenin eski olmasının oturduğu daireye bir ruh kattığına inanan Yelda İpekli, şöyle konuşuyor:


"Burası eski bir bina, ama ruhu olan bir bina. Bir sürü yaşanmışlığı içinde barındırıyor. Bir yerde yaşanmışlığın olması beni çok cezbediyor ve etkiliyor. Dairenin ön ve arka cephesi tamamen açık, aydınlık, dışarıda ağaçları ve doğayı görebiliyorum. Pencereleri çok geniş, tavanı yüksek. Çok ferah bir daire. Çok da kullanışlı. Şimdi yapılan evlerden, sitelerden çok farklı. Asansör boşluğu inanılmaz geniş ve aydınlık. Ayrıca bu sitede oturanların sosyal seviyelerinin birbirine yakın veya aynı olması da beni pozitif etkiliyor."


Evde vakit geçirmeyi seviyorum
"Çok yoğun çalışıyorum ama mümkün olduğunca evde vakit geçiriyorum" diyen Yelda İpekli, evini dostlarıyla paylaşmaktan keyif duyduğunu söylüyor. Resim sanatına da meraklı olan İpekli'nin evinde mini bir resim koleksiyonu da var.


Evde kızıyla birlikte zaman geçirmeyi seven İpekli, Lara Su'nun da kendisi gibi evde oturmayı sevmesinin büyük şans olduğuna inanıyor. Kızıyla birlikte oynamak, kitap okumak evde kalabildiği ender de olsa keyif aldığı zaman dilimlerini oluşturuyor.


Eşyalar aile yadigarı
Yelda İpekli, modern eşyaların yanısıra annesinin, anneannesinin ya da ailesinin diğer fertlerine ait yaşanmışlığı ve manevi değeri olan eşyaları da gündelik yaşamının içinde tutuyor. Böylece eskiyle yeniyi bütünleştiriyor.


Yelda Hanım da mazisine sahip çıkmayanların geleceğinin olamayacağına inananlardan. Evindeki her köşede bunu hissetmek mümkün oluyor. Özellikle annesiyle karşılıklı oturup kahve içtiği ve sohbet ettiği pencere kenarındaki koltuklar da Yelda Hanım'ın vazgeçemediği köşelerinden biri.


Yabancılar yatırımda hız kesmiyor
Son 5 aydır gayrimenkul pazarında bir daralma yaşandığına dikkat çeken Yelda İpekli, şöyle konuşuyor: "Türkiye'de artık gayrimenkulde proje yönetimi ve markalaşma önem kazandı. Doğru markalanan projelerin satış ivmesinde çok sorun yok. Ama genelde pazarda yüzde 30 bir gerileme görüyoruz. Yabancılar gayrimenkul yatırımında dolu dizgin gidiyor. Onların talep ettiği kalite ve özellikte konut üretmek önemli."


10 yıldır ata biniyor kızına da aşılıyor
Atları çok sevdiğini ve 10 yıldır ata bindiğini söyleyen Yelda İpekli, "Kızım da midilli ile dolaşmayı çok seviyor. Fırsat buldukça birlikte bu hobimize zaman ayırıyoruz. Atlarla dolaşmak, birarada olmak beni rahatlatıyor. Huzur veriyor, iş yoğunluğunu ve stresi geride bırakmamı sağlıyor" diyor.


Türkiye'de gayrimenkul önemli bir yatırım aracı
Türkiye'de gayrimenkulün önemli bir yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Yelda İpekli, "İstanbul önemli bir şehir. İstanbul'da yapılan her yatırım çok değerli" diyor. Kendisinin de İstanbul'da bir ev sahibi olmayı düşündüğünü söyleyen Yelda İpekli, 'çok seçici olması ve farklı özellikler araması' nedeniyle henüz istediği gibi bir ev alamadığını belirtiyor. İpekli, yeni yapılan konutlardan çok eski ve geniş evleri seven Yelda İpekli, "Şu anda oturduğu gibi bir daire bulursam hemen alırım, hiç düşünmem" diyor. Oturmak için alınan konut kredisine de sıcak bakan İpekli, yatırım amaçlı konut alımlarında ise kredi konusunun iyi düşünülmesi gerektiğinin altını çiziyor.


Nurten Erk TOSUNER / Hürriyet Emlak