09 / 08 / 2022

Selçuk Gençlik Merkezi Projesi yarışması için 260 başvuru!

Selçuk Gençlik Merkezi Projesi yarışması için 260 başvuru!

İzmir'in tarihi, doğal ve kültürel değerleriyle öne çıkan ilçesi UNESCO Kenti Selçuk'ta, mülkiyeti belediyeye ait olan 7263 m2'lik arazi içerisinde özellikle genç nüfusa hitap edecek Kültür ve Gençlik Merkezi proje tasarım yarışmasına rekor seviyede başvuru oldu.İzmir'in tarihi, doğal ve kültürel değerleriyle öne çıkan ilçesi UNESCO Kenti Selçuk'ta, mülkiyeti belediyeye ait olan 7263 m2'lik arazi içerisinde özellikle genç nüfusa hitap edecek Kültür ve Gençlik Merkezi proje tasarım yarışmasına rekor seviyede başvuru oldu. 15 Ağustosla ilan edilen Kültür ve Gençlik Merkezi Proje Yarışması'na projelerin teslimi için son teslim tarih olan 15 Kasım'a kadar başvuran proje sayısı 260'a ulaştı. 


Belediyelerin yapmış olduğu benzer proje başvuruları açısından Türkiye'de Denizli'den sonra ikinci sırada olduğunun altını çizen yetkililer, Kültür ve Gençlik Merkezi Proje Tasarım Yarışması'na bu denli yüksek bir başvurunun yapılmasında bölgenin UNESCO 'nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) daimi listesinde yer almasının çok önemli bir etken olduğunu belirtiyor. 

Sonuçlar Aralık'ta Selçuk Belediyesi, düzenlediği Merkezi Proje 260 başvuru yarışmada, mevcut imar planlarına uyulması kaydıyla, kamusal açık alan kullanımını gözeten, kent dokusuna uyumlu, Selçuklular için özellikle genç nüfusun kullanımına yönelik modern mekanların yer alacağı, özgün ve nitelikli öneriler geliştiren, yenilikçi mekanlar yaratan, kentli gençlerin amatör ve profesyonel kültürel, sanatsal çalışmalarını ve temsillerini gerçekleştirebilecekleri, mimarlık ve tüm mühendislik alanlarında aynı zamanda güzel sanatları teşvik edecek çağdaş, ekonomik ve sürdürülebilir çözümler öneren projelerin elde edilmesi amaçlanmakta. Eşref Arna, Kubilay ve İstiklal Caddelerinin kesiştiği alanda hayata geçecek olan proje, kent içerisinde uygulanacak diğer projelere örnek teşkil etmesi açısından da ayrı bir öneme sahip olacak. 


Değerlendirmelerin 25 Kasım da başlayacağı yarışmanın Aralık ayı içerisinde sonuçlanması bekleniyor. 


Haber Ekspres 


Haber Milliyet Ege'de şu şekilde yer aldı


İzmir Selçuk'ta, genç nüfusa hitap edecek Kültür ve Gençlik Merkezi'nin tasarımı için başlatılan proje yarışmasına 3 ayda 260 kişi başvurdu. Mülkiyeti belediyeye ait olan 7 bin 263 metrekarelik arazi içerisinde özellikle genç nüfusa hitap edecek Kültür ve Gençlik Merkezi proje tasarım yarışmasına çok sayıda başvuru yapıldı. 15 Ağustos'ta ilan edilen yarışmaya 15 Kasım'a kadar başvuran proje sayısı 260'a ulaştı. Selçuk Belediyesi'nin düzenlediği yarışmada, mevcut imar planlarına uyulması kaydıyla, güzel sanatları teşvik edecek çağdaş, ekonomik ve sürdürülebilir çözümler öneren projelerin elde edilmesi amaçlanıyor.


Milliyet Ege