Sendikalar KEY'deki hak kayıpları için dava açmaya hazırlanıyor

Sendikalar KEY'deki hak kayıpları için dava açmaya hazırlanıyor

KEY'in ödemelerinde yaşanan aksaklıklar, işçi sendikalarını harekete geçirdi.


Bankaya gidip Konut Edindirme Yardımı (KEY) parasının yatırılmadığını gören ya da aldığı parayı yetersiz bulan vatandaşlar, bağlı bulundukları sendikaların telefonlarını kilitleyince, sendikalar konuyu acil olarak gündemlerine aldı. Hak kayıplarını telafi etmek ve uygulamaya itiraz etmek için dava açma hazırlığında olan sendikalardan, "Ödeme süreci biter bitmez dava sürecini başlatacağız" mesajı geldi.
Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, dava sürecinin ödemeler bittikten sonra başlatılacağı belirtilirken, DİSK ise konuyu değerlendirmeye devam ediyor. Hak-İş de süreci yakından takip ediyor. Sendikalar ayrıca, uygulamada özellikle kadınlara yönelik ayrımcılık yapıldığını, bu durumun Anayasa'ya aykırı olduğunu vurguladı.
 
Kamu-Sen dilekçe hazırladı
KEY tasfiyesi kapsamında önceki gün başlayan ödemeler vatandaşların yoğun tepkisiyle karşılaştı. KEY ödemelerinin yarı yarıya az olduğunu ve bu sürecin bitiminde mahkemeye başvuracaklarını belirten Kamu-Sen Basın Danışmanı Esra Ocaklı, "Bunun dışında listede adı olmayan kişiler var, biz bu üyelerimizin haklarını savunmak için bir dilekçe örneği hazırlayıp internet sitemize koyduk. O dilekçe ile başvuru yapacak arkadaşlar itiraz edebilecekler. Şu ana kadar dilekçe örneğini 600 kişi bilgisayarına indirmiş. Onun dışında sürekli telefonlar geliyor, üyelerimizden birçoğu konuyla ilgili mağdur olmuş durumda" dedi.
DİSK Genel Sekreter Yardımcısı Perihan Sarı da konuyu çok yakından takip ettiklerini ve gündemlerinde olduğunu söyledi. Bu konudaki mağduriyetin arttığını vurgulayan Sarı, "DİSK'in bağlı sendikaları açısından bu konuyu izleme yükümülülüğü var. Yanlış bir uygulama örneği yarattığı çok açık. Bu uygulamanın doğru yönlendirilmesi için DİSK'in girişimde bulunma hakkı var. Değerlendireceğiz" diye konuştu.
 
Anayasaya aykırılık söz konusu
Özellikle kadınlar açısından tuhaf ve ayrımcılık içeren bir uygulamanın söz konusu olduğunu vurgulayan Sarı, aile reisi olarak erkeği niteleyen uygulama nedeniyle, aile reisi olmayan kadınların bu ödemeden yararlanamadığını hatırlattı. Anayasa değişikliği sonrasında kocanın aile reisi olmayabileceğine ilişkin bir düzenlemenin yapıldığını ifade eden Sarı, "Bu noktada anayasaya aykırılık içeren bir uygulama söz konusu. Özellikle bu süre zarfında eşinden ayrılmış olan kadınlar bu ödemeden faydalanamıyor. Kadın üzerinden kesilmiş ve birleştirilmiş olan yardımlar aileye verilen yardım kapsamında olduğu içi eşe ödeniyor" dedi. İnternet sitesinin işler hale gelmesinin ardından daha somut örneklere konuyu değerlendireceklerini kaydeden Sarı, "O noktadan sonra tabii ki gereken girişmlerde bulunacaktır" dedi.
Hak-İş'ten yapılan açıklamada ise, konunun yakından takip edildiği ancak henüz kendilerine bu konuda ciddi bir talep gelmediği belirtildi. Açıklamada, hesaplarda bir sorun yaşandığı takdirde ise gerekli girişimlerde bulunacağı kaydedildi. 
 
İlan verip, 'sabırla tıklamaya devam edin' dediler

* KEY ödemeleri konusunda bilgi edinmek isteyen birçok kişi günü boyunca www.keyodemeleri.com internet sitesine ulaşmaya çalıştı.
* Sitenin altyapı sorunları nedeniyle birçok insan listede adları olup olmadığını bile öğrenemedi.
* Siteye ulaşamayanlar ise gazetelere yarım sayfa ilan olarak verilen numaraları aradı. Telefonu düşürmek 45 dakika alırken telefonlara cevap verenler, ödemelerle ilgili hiçbir bilgi açıklayamayacaklarını, "sabırla tıklamaya devam edilmesi" gerektiği bilgisini verdi.

Sevda Yüzbaşıoğlu / Referans