Set Çimento'nun satışına kriz engeli

Set Çimento'nun satışına kriz engeli

Set Grup'un satışı, global dalgalanmada Rusya'yı sert şekilde vuran krize takıldı.Set Grup'un 600 milyon euro'ya Rus Sibirskiy Cement şirketine satışı, global dalgalanmada Rusya'yı sert şekilde vuran finans krizine takıldı

Ciments Français dün yaptığı yazılı açıklamada, Set Grup'taki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement'e satışının daha önce belirlenmiş olan 20 Ekim tarihi itibariyle gerçekleşmediğini duyurdu.

Açıklamada, "Ciments Français sözleşmeden doğan tüm haklarını saklı tutmaktadır" denilirken, Set Grup Başkanı Adnan İğnebekçili, Rus şirketin süre talep ettiğini ve görüşmelerin süreceğini söyledi.

2 Nisan'da İtalyan Italcementi'nin iştiraki Ciments Français, aralarında Set Çimento'nun da yer aldığı Türkiye'deki varlıklarını 600 milyon euro karşılığında Rus şirkete satacağı açıklamıştı. 24 Eylül'de yapılan açıklamada ise satışın tamamlanması işleminin 20 Ekim'e ertelendiği duyurulmuştu.

Makul süre istendi

Ciments Français'nin önceki günkü açıklanmasında 20 Ekim itibariyle anlaşmanın başarılı bir şekilde tamamlanmadığı belirtilirken "Yapılan anlaşmayı makul bir süre içerisinde ve her iki taraf için de kabul edilebilir koşullar dahilinde gerçekleştirmek üzere iyi niyetle çalışmaya devam edeceklerdir" denildi.

Varlık satışlarında Rusların finansman imkânlarını sağlayamadıkları için makul bir süre istediği belirtildi.

Milliyet