01 / 07 / 2022

Seyhan Kent Meydanı için tasarım yarışması yapılacak!

Seyhan Kent Meydanı için tasarım yarışması yapılacak!

Cumartesi Konferansları kapsamında ÇÜ Ramazanoğlu Kültür Merkezi’ne konuk olan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kent merkezine yapılacak yeni kent meydanının tasarımı için ciddi tutarlarda para ödüllü yarışma başlatacaklarını açıkladı.Cumartesi Konferansları kapsamında Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ramazanoğlu Kültür Merkezi’ne konuk olan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kent merkezine yapılacak yeni kent meydanının tasarımı için ciddi tutarlarda para ödüllü yarışma başlatacaklarını açıkladı.

ÇÜ Ramazanoğlu Kültür Merkezi’nde “Seyhan Nasıl Dönüşür, Nasıl Gelişir” başlıklı bir konferans veren Başkan Karalar, uzmanların Adana’nın yüzde 70’inin dönüştürülmesi gerektiği kanaatinde olduklarını aktardı.

Barbaros Mahallesi’ne  TOKİ  ile yapacakları kentsel dönüşüm projesinin onaylandığını anlatan Başkan Karalar, TOKİ’nin alışılmış bina tasarımının iyi olmadığı gerekçesiyle değiştirileceğini söyledi. Seyhan Belediyesi’ni 50 milyon lira borçla aldıklarını ancak bugün yılda 14 milyon lira işçi maaşı ödemelerine rağmen borcun 18 milyon liraya düştüğünü belirten Karalar, “Her belediye başkanı geldiğinde arsa satar, mal satar işçilik öder biz 22 trilyonluk yer satın aldık, buna rağmen 100 trilyonun üzerinden nakit para biriktirdik. İşte o paraları da bu projeler için biriktirdik” dedi.

17 tane mühendis odasıyla işbirliği halinde “Yeşil Vadi” projesine giriştiklerini bildiren Karalar, bu projenin Barbaros, Yenibey, Hürriyet, Mestanzade ve Şehitduran mahallelerini kapsadığını ifade etti. Bölgedeki vatandaşların ekonomik şartlarının kötü olması sebebiyle kavurucu yaz sıcağında serin yerlere gidemediklerini vurgulayan Karalar, şöyle devam etti:

“NEHRİN KENARI REHABİLİTE EDİLECEK”

“Biz nehrin kenarını rehabilite ederek o insanların burada dinlenmelerini ve serinlemelerini sağlayacağız. Hükümet kurulduğunda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı bizi çok ilgiyle karşıladı, onunla konuştuk, bunların hepsini anlattık. Umuyorum ve bekliyorum ki çok kısa sürede birkaç projemiz onaylanacak ve biz bunları bu döneme yetiştireceğiz; para sorunumuz yok, kaynakların hepsi hazır.”

“BİR MİLYON TURİST AĞIRLAYABİLİRİZ”

Seyhan’daki tarihi ve turistik potansiyeli bir an önce harekete geçirmek için çabaladıklarının altını çizen Karalar, şuan kentin 11 bin yataklı konaklama kapasitesinin bulunduğunu ve uygun bir çalışmayla bölgede yılda 1 milyon turistin ağırlanabileceğini kaydetti. Kültür Yolu Projesi başlatmak istediğinden bahseden Karalar, kent merkezindeki Balıkçılar Pazarı’nın da Kasaplar Çarşısı ile dönüştürülerek 18 bin metrekarelik hijyenik tesisler yapılacağını, 22 bin metrekarelik alana ise ‘Kent Meydanı’ yapacaklarını dile getirdi. Nuri Has Pasajı’nı da pasajın hissedarları ve esnafla ortaklaşa dönüştürmek istediklerini anlatan Başkan Karalar, pasajı Beyoğlu’ndaki ‘Çiçek Pasajı’ havasına dönüştürebileceklerini bildirdi. ‘Tarihi dokuların tamamını ortaya çıkaracağız’ diyen karalar, kent meydanına gelen bir turistin daha sonra Nuri Has Pasajı, Yağ Camii, Büyüksaat, Irmak Hamamı, Ramazanoğlu Külliyesi, Eski Vilayet, Tepebağ, Kız Lisesi gibi alanları rahatça gezebileceğini söyledi.

Seyhan Belediye Başkanı Karalar, önümüzdeki salı günü ‘Kent Meydanı Projesi’nin son halini alacağını ve tasarım yarışmasının duyurulacağını kaydederek, şunları söyledi:

“ÇOK ÜNLÜ MİMARLARLA ÇALIŞIYORUZ”

“Kentler meydanın etrafında şekillenir ve dünyanın en güzel kentleri de böyle oluşmuştur. Bizim bir kent meydanımız yok. İstasyonun oradaki Uğur Mumcu Meydanı’nı kent meydanı olarak algılıyoruz ama meydan da değil orası. Sürekli trafiğin aktığı, sadece mitinglerde trafiğin duyduğu bir meydan. Çeşitli eğlencelerin, mili günlerin yılbaşının kutlandığı, insanların bir arada olduğu bir meydan gerekiyor ve trafik de olmamalı orada. Salı günü bu kent meydanının son şeklini vereceğiz. Çok ünlü mimarlarla çalışıyoruz. Ve son şeklini verdikten sonra yarışmaya açacağız. İlk üçe ciddi paralar vereceğiz. En iyisi olsun çünkü sizler, Adanalılar, Seyhanlılar en iyisine layık. Benim de en büyük hayalim bu kentin dönüşmesi, gelişmesidir."Hürriyet Haber Hürriyet Çukurova-GAP Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Adana'nın Seyhan ilçe Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Üniversitesi Ramazaııoğlu Kültür Mor kezi'nde' Seyhan Nasıl Donuşür, Nasıl Gelişir' konulu konferans verdi. Karalar, "Dünyada çok sayıda ülkeyi gezip değişik yerleri gördüm.  Adana  gibi özel ve kutsal bir kent görmedim. Bunu Adana'nın bereketli toprakları, kutsal havası yarattı" dedi. Seyhan'da yaptıkları çalışmalardan söz eden Zeydan Karalar, kentsel dönüşüm ve sosyal kültürel projelerin hızla hayata geçtiğini kenti daha da güzelleştirmek için çalıştıklarını vurguladı.Hürriyet Çukurova-GAPHaber Adana Güney Haber Gazetesi'nde şöyle yer aldı;

DİJİTAL Araştırmalar Derneğinin. G20Live, COP21 Live ve OSCELİve projeleriyle dünya çapında adını duyuran ve özellikle dijital diplomasi ve dijital dönüşüm alanındaki çalışmalarıyla tanınan Diplomacy.Live platformu, dünyada bir ilk olan dijital varlık reytingi araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Dijital Varlık Reytingi. Türkiye'deki belediye ve belediye başkanlarından oluşan 240 kullanıcının 68 kriter ışığında internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal medyada etki. güncellik, etkileşim, içerik yönetimini ölçümledi. derecelendirdi, puanladı ve sıraladı. 


YEREL YÖNETİMLERİN 2015 VARLIK KARNESİ 

81 il belediyesi ve başkanı ile 39 İstanbul ilçe belediyesi ve başkanı olmak üzere 120 belediye ve 120 belediye başkanının 970 sosyal ağ hesabı. 202 internet sitesi. 128 mobil uygulama olmak üzere toplamda 1.300 dijital varlığı incelendi. Belediyelerin ve belediye başkanlarının 2015 yılı içerisindeki tüm dijital çalışmaları, etkileşimleri, paylaşımları ve yayınları yapılan değerlendirmenin ardından. Dijital Varlık Reytingi metodolojisi ile derecelendirildi. 0-100 puan arasına endekslenen ve ölçeğinde 50 aşamalı harfli not sistemine dönüştürülen reyting bundan böyle her 3 ayda bir güncellenecek. 


Adana Güney Haber Gazetesi