Seyrantepe ihalesinde iptal süreci başlatıldı!

Seyrantepe ihalesinde iptal süreci başlatıldı! Seyrantepe ihalesinde iptal süreci başlatıldı!

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük gelir  paylaşımı projelerinden biri olan "Seyrantepe Spor Kompleksi Projesinde,  inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

TOKİ; inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle, ihaleyi üstlenen firmaya,  bugün ihtar çekti.  TOKİ  Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  şantiyenin 1 aydır durduğunu belirterek, "İşin bir an önce bitmesini istiyoruz.  Daha fazla gecikmesini istemiyoruz. Biz firmaya, kredi ve finansman konusunda her  türlü kolaylığı sağladık ve süre uzatımı da verdik. Artık daha fazla gecikmeyi  göze alamayız" dedi.

 Bugün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın  1 ay içinde yanıt vermesi gerektiğini vurguladı.  Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ'nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, şu bilgiyi verdi:

"Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş  yapılamadığına göre ihaleyi iptal etmek durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar  kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin. Bu durumda, davet  usulü ile yeni ihale yaparız. Böylece gecikme fazla olmaz, ama bu yıla yetişmez. Öncelik bu işi piyasaya yaptırmaktır. Eğer talipli çıkmazsa, gelir kaynaklarımızı da gözeterek TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz."

Tıraş, ihaleye şaibe karışmaması için basında yer alan haberler nedeniyle Ağaoğlu şirketinin ihaleye katılmasının uygun olmayacağına işaret etti. TOKİ tarafından 2007 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan ve Eren Talu  Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi yükleniminde bulunan Seyrantepe Spor Kompleksi İnşaatının 25 Ekim 2007 tarihinde yer teslimi gerçekleştirilmiş, iş bitim tarihi olarak da 13 Ekim 2009 tarihi belirlenmişti.  Projenin gerçekleştirilmesinde yaşanan gecikme nedeniyle, yüklenici firma, geçen  yıl Haziran ayında da uyarılmıştı.

Eren Talu Mimarlık Turizm Taşımacılık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi ve  Ticaret A.Ş. ortak girişimi 777 milyon 777 bin 777 YTL gelir payı üzerinden  idareye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı önermişti. Yapılan pazarlıklar  sonucunda satış gelirinde artış olması halinde gelir artışından idareye ek olarak yüzde 7 pay verilmesi de pazarlıklar sonucu kabul edilmişti. Verilen bilgiye göre, Seyrantepe Projesinde, Ali Sami Yen ile birlikte inşaat açısından yüzde 25 düzeyinde. Sadece Seyrantepe stadı açısından ise kaba inşaatın yüzde 75'i tamamlanmış durumda. (AA)

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Galatasaray'ın stat inşaatı durdu, ihale iptale gidiyor

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük gelir paylaşımı projelerinden Seyrantepe Spor Kompleksi'nin ihalesinde iptal süreci başlatıldı. TOKİ; 13 Ekim 2009'da bitirilmesi öngörülen inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle, ihaleyi üstlenen firmaya, dün ihtar çekti. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, şantiyenin 1 aydır durduğunu belirterek, "İşin bir an önce bitmesini istiyoruz. Artık daha fazla gecikmeyi göze alamayız'' dedi.

BU YILA YETİŞMEZ
Dün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın 1 ay içinde yanıt vermesi gerektiğini vurguladı. Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ'nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, şu bilgiyi verdi: "Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş yapılamadığına göre ihaleyi iptal durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin. Bu durumda, davet usulü ile yeni ihale yaparız. Böylece gecikme fazla olmaz, ama bu yıla yetişmez. Talipli çıkmazsa, gelir kaynaklarımızı da gözeterek TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz.''
Sabah

"Yapmayacaksan çekil"

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük gelir paylaşımı projelerinden biri olan "Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi"nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı
TOKİ, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihaleyi üstlenen Eren Talu Mimarlık - Alke İnşaat ortak girişimine dün ihtar çekti.
TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, şantiyenin 1 aydır durduğunu belirterek, "İşin bir an önce bitmesini istiyoruz. Daha fazla gecikmesini istemiyoruz. Biz firmaya, kredi ve finansman konusunda her türlü kolaylığı sağladık ve süre uzatımı da verdik. Artık daha fazla gecikmeyi göze alamayız" dedi.
`Ağaoğlu da uygun olmaz'
Dün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın 1 ay içinde yanıt vermesi gerektiğini vurguladı. Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ'nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, şu bilgiyi verdi:
"Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş yapılamadığına göre ihaleyi iptal etmek durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin. Bu durumda, davet usulü ile yeni ihale yaparız. Böylece gecikme fazla olmaz, ama bu yıla yetişmez. Öncelik bu işi piyasaya yaptırmaktır. Eğer talip çıkmazsa, gelir kaynaklarımızı da gözeterek TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz."
Tıraş, ihaleye şaibe karışmaması için basında yer alan haberler nedeniyle Ağaoğlu şirketinin ihaleye katılmasının uygun olmayacağına işaret etti.
Hürriyet

TOKİ, Seyrantepe için Eren Talu'ya bir ay süre verdi 
 
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük gelir paylaşımı projelerinden biri olan 'Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi'nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı. TOKİ, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle, ihaleyi üstlenen firma olan Eren Talu Mimarlık'a dün ihtar çekti. 

TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, şantiyenin 1 aydır durduğunu belirterek, ''İşin bir an önce bitmesini istiyoruz. Daha fazla gecikmesini istemiyoruz. Biz firmaya, kredi ve finansman konusunda her türlü kolaylığı sağladık ve süre uzatımı da verdik. Artık daha fazla gecikmeyi göze alamayız.'' dedi.

Zaman, 14 Mayıs'ta "Bilirkişi raporu Galatasaray Üniversitesi'nden alınınca Aslantepe'nin kredisi rötar yaptı" başlığıyla projede yaşanan sıkıntıları gündeme getirmişti. Aslantepe Stadı'nın inşaatının bitirilmesini sağlayacak 120 milyon TL'lik kredi için TOKİ'nin kefil olma girişiminin zora girdiğini, krediyi verecek olan Halk Bankası, TOKİ'nin mevzuatlarına göre krediye kefil olup olamayacağına karar veremediğini duyurmuştu. Dün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın 1 ay içinde cevap vermesi gerektiğini vurguladı. Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ'nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, "Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş yapılamadığına göre ihaleyi iptal etmek durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin." dedi. Böyle bir durum karşısında davet usulü ile yeni ihale yapacaklarını anlatan Tıraş, "Öncelikli hedefimiz işi piyasaya yaptırmak, ama talipli çıkmaması halinde, TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz." şeklinde konuştu. Tıraş, ihaleye şaibe karışmaması için basında yer alan haberler nedeniyle Ağaoğlu şirketinin ihaleye katılmasının uygun olmayacağına işaret etti.

TOKİ tarafından 2007 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan Seyrantepe Spor Kompleksi'nin iş bitim tarihi 13 Ekim 2009 olarak belirlenmişti.
Zaman

Seyrantepe ihalesi iptal edilebilir

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) en büyük gelir paylaşımı projelerinden biri olan Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi'nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı. TOKİ, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle, ihaleyi üstlenen firmaya, dün ihtar çekti. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, şantiyenin bir aydır durduğunu belirterek, "İşin bir an önce bitmesini istiyoruz. Daha fazla gecikmesini istemiyoruz. Biz firmaya, kredi ve finansman konusunda her türlü kolaylığı sağladık ve süre uzatımı da verdik. Artık daha fazla gecikmeyi göze alamayız" dedi.
Dün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın bir ay içinde yanıt vermesi gerektiğini vurguladı. Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ'nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, şu bilgiyi verdi: "Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş yapılamadığına göre ihaleyi iptal etmek durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin. Bu durumda, davet usulü ile yeni ihale yaparız. Böylece gecikme fazla olmaz, ama bu yıla yetişmez. Öncelik bu işi piyasaya yaptırmaktır. Eğer talipli çıkmazsa, gelir kaynaklarımızı da gözeterek TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz."

`Ağaoğlu'nun katılması uygun değil'
Tıraş, ihaleye şaibe karışmaması için basında yer alan haberler nedeniyle Ağaoğlu şirketinin ihaleye katılmasının uygun olmayacağına işaret etti. TOKİ tarafından 2007 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan ve Eren Talu Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi yükleniminde bulunan Seyrantepe Spor Kompleksi İnşaatı'nın 25 Ekim 2007 tarihinde yer teslimi gerçekleştirilmiş, iş bitim tarihi olarak da 13 Ekim 2009 tarihi belirlenmişti. Projenin gerçekleştirilmesinde yaşanan gecikme nedeniyle, yüklenici firma, geçen yıl haziran ayında da uyarılmıştı.  Seyrantepe Projesinde stadın yüzde 75'i tamamlanmış durumda ancak kompleksin diğer alanlarında çok fazla bir ilerleme yok.
Radikal
 

pus