Seyrantepe stadını Varyap-Uzunlar ortaklığı bitirecek

Seyrantepe stadını Varyap-Uzunlar ortaklığı bitirecekVaryap-Uzunlar ortaklığı 10 gün içinde Seyrantepe'de işbaşı yapacak. Stat Eylül 2010'da TOKİ'ye teslim edilecek


Eren Talu-Alke Ortak girişiminin Ağustos 2007'de ihalesini kazanarak inşaatına başladığı ancak Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) sözleşmeyi fesih etmesi üzerine yarım kalan Seyrantepe'yi Varyap-Uzunlar ortaklığı tamamlayacak.  TOKİ  Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, TOKİ'nin  Ankara  Bilkent'teki merkezinde yaptığı açıklamada, önceki gün Seyrantepe stadı yapım işi için 184 milyon 61 bin 53 lira ile en düşük teklifi veren Varyap-Uzunlar A.Ş. İş Ortaklığı'nın Seyrentepe projesini üstlendiğini açıkladı. Seyrantepe projesinin daha önce yüzde 24'ünün tamamladığını hatırlatan Tıraş, daha önce yapılan yatırımlarla birlikte Seyrantepe Spor Kompleksi'nin TOKİ'ye anahtar teslimi 260 milyon dolara mal olacağını kaydetti.

İNŞAAT 10 GÜNDE BAŞLAYACAK
Varyap-Uzunlar ortaklığı ile yaklaşık 10 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını söyleyen Tıraş, "TOKİ'ye daha önce iş yapmış, ilk ve puanı yüksek müteahhitlerimizden Varyap işe 10 gün içinde başlayarak, 365 gün içinde de Türk spor camiasına bu spor tesisini teslim edecektir. Teslim edeceğine de inanıyoruz" dedi. Tıraş, stadın bitirildikten sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne teslim edileceğini belirterek, müdürlüğün de söz konusu stadı 49 yıllığına Galatasaray spor camiasına kiralayacağını hatırlattı. İhale şartnamesinde yapılan düzenleme gereği stadın açılır kapanır çatısı işin kapsamı dışında bulunuyor. Stat, çatısı açılır kapanır şekilde tasarlanacak ancak çatı ve mekanizma yerleştirilmeyecek.

VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Varyap'ın 30 yıldan beri Türk inşaat sektöründe geliştirdiği projelerle ve işlerini zamanından önce teslim ederek bugünlere geldiğini söyledi. Varlıbaş, "Kimse merak etmesin, kimsenin endişesi olmasın. Biz aldığımız her işi en iyi şekilde yaparız. Seyrantepe Stadı zamanında, hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk inşaat, spor camiasına teslim edilecek. Bizler de Türk inşaat sektörü olarak böyle bir stat yapmanın gururunu taşımış olacağız" dedi.
Sabah

Varyap Seyrantepe'yi 10 gün içinde devralacak

Seyrantepe, 260 milyon TL'ye mal olacak!

Seyrantepe Stadı ihalesini Varyap aldı!

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Varyap'tan 5 milyon TL'lik son dakika indirimi

Seyrantepe Projesi'nde 184 milyon lira teklif eden Varyap-Uzunlar ortaklığı teklifi 179.6 milyon liraya çekti. Varyap'ın Başkanı Süleyman Varlıbaş, 'Stadı bir yıldan önce de teslim edebiliriz' dedi

İhalesi beş kez iptal edilen Seyrantepe Spor Kompleksi bu kez yapılacak. TOKİ, dün yaptığı toplantıyla Seyrantepe ihalesini Varyap-Uzunlar ortaklığının aldığını açıkladı. TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel Varyap-Uzunlar ortaklığının teklifini 179 milyon 661 bin lira olarak revize ettiğini açıkladı. Söz konusu ortaklık daha önce 184 milyon 61 bin lira teklif etmişti. Şirket böylece yaklaşık 5 milyon liralık daha indirim yapmış oldu.
TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş da, Seyrantepe Spor Kompleksi'nin bir yıl içerisinde tamamlanarak Türk spor camiasına teslim edileceğini söyledi. Kompleksin yapımıyla ilgili 365 gün sürecinin başladığını belirten Tıraş, yaklaşık 10 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını aktardı. Tıraş, "10 günden sonra da 365 gün içerisinde kendisini ispatlamış, TOKİ'ye daha önce iş yapmış, bizim ilk ve puanı yüksek müteahhitlerimizden Varyap işe 10 gün içinde başlayarak, 365 günde Türk spor camiasına bu spor tesisini teslim edecek. Teslim edeceğine de inanıyoruz" dedi.

`TOKİ markasını gösterecek'
Bir marka olan TOKİ'nin bugüne kadar başlamış olduğu işlerin tamamını zamanında teslim ettiğini anlatan Tıraş, "TOKİ marka olmasını bu statda da gösterecek" diye konuştu.
Varyap ile birlikte ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde bu stadı Türk spor camiasına teslim edeceklerini vurgulayan Tıraş, stadın bitirildikten sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne teslim edileceğini, müdürlüğün de söz konusu stadı 49 yıllığına Galatasaray spor camiasına kiralayacağını hatırlattı. Tıraş, "Önümüzdeki yıl en geç bu vakitlerde Galatasaray stadımızı, 52 bin kişilik kompleksimizi kullanmaya başlayacaktır" diye konuştu.
Tıraş, proje finansmanıyla ilgili soru üzerine ihale sözleşmesinin yaklaşık 180 milyon liraya imzalandığına işaret ederek, önceki yatırımla birlikte stadın anahtar teslimi TOKİ'ye 260 milyon liraya mal olacağını söyledi.

`Kimsenin endişesi olmasın'
Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ise Varyap'ın 30 yıldan beri Türk inşaat sektöründe gayrimenkul yatırım ortaklıklarıyla, geliştirdiği projelerle ve işlerini zamanından önce teslim ederek bugünlere geldiğini söyledi.

Firmanın başarılarının sebebini, `işe gösterilen hassasiyet, güçlü ve güvenli kadrolarla zamanında işi teslim etmeye odaklanma' olarak açıklayan Varlıbaş, Seyrantepe Projesi'nin yapımında da aynı hassasiyetin gösterileceğini ifade etti. Varlıbaş, "Kimse merak etmesin, kimsenin endişesi olmasın. Biz aldığımız her işi her zaman en iyi şekilde yaparız. Seyrantepe Stadı zamanında hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk inşaat, Türk spor camiasına teslim edilecek. Bizler de Türk inşaat sektörü olarak böyle bir stat yapmanın gururunu taşımış olacağız" dedi.

Süleyman Varlıbaş, stadyumun açılır-kapanır çatı mekanizmasının bulunup bulunmayacağına ilişkin bir soruya karşılık, ihale şartnamesinde düzenleme yapıldığını anımsatarak, stadyumun açılır-kapanır çatıya göre tasarlanacağını, ancak mekanizmayı yerleştirmeyeceklerini, bunun yapacakları işin kapsamında yer almadığını anlattı.
Radikal

TOKİ, Seyrantepe'yi Varyap-Uzunlar'a verdi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, Seyrantepe Stadı ikmal ihalesini Varyap-Uzunlar İş Ortaklığı'nın aldığını bildirdi

TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel, Varyap-Uzunlar İş Ortaklığı'nın teklifini 179 milyon 661 bin 553 lira olarak revize ettiğini açıkladı. Varyap-Uzunlar, daha önce 184 milyon 61 bin 53 liralık teklif sunmuştu.
Ercan Tıraş, Seyrantepe Spor Kompleksi'nin bir yıl içinde tamamlanarak Türk spor camiasına teslim edileceğini bildirdi.

260 milyon liraya mal olacak
Tıraş, stadın bitirildikten sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne teslim edileceğini, müdürlüğünde söz konusu stadı 49 yıllığına Galatasaray'a kiralayacağını hatırlattı. Tıraş, Seyrantepe Stadının daha önce yapılan yatırımla birlikte TOKİ'ye anahtar teslimi 260 milyon liraya mal olacağını bildirdi.
Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş da şunları söyledi: "Kimse merak etmesin, kimsenin endişesi olmasın. Biz aldığımız her işi her zaman en iyi şekilde yaparız. Seyrantepe Stadı zamanında hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk inşaat, Türk spor camiasına teslim edilecek. Bizler de Türk inşaat sektörü olarak böyle bir stad yapmanın gururunu taşımış olacağız."
Milliyet

Cimbom'un stadını Trabzonlu Varyap inşaat yapacak
  
TOKİ tarafından inşa edilen Seyrantepe Spor Kompleksi'nin yapım ihalesini teklifini 179 milyon 661 bine düşüren Varyap-Uzunlar Ortaklığı kazandı. Varyap İnşaat'ın Trabzonsporlu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, 'Karımızdan fedakarlık ettik. Her şeyi kar olarak görmedim' dedi...

Galatasaray için Seyrantepe'de yapılacak spor kompleksinin yılan hikayesine dönen yapım ihalesi, sonunda dün bir neticeyle vardı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile grup arasında gerçekleşen kıran kırana pazarlıklar sonucunda Varyap-Uzunlar Ortaklığı, teklifini biraz daha düşürerek, 179 milyon 661 bin 553 TL olarak açıkladı. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş da yapım işinin bu doğrultuda Varyap-Uzunlar'a verildiğini ifade etti.  İhalenin ilk turunda 198.9 milyon TL ile en düşük teklifi veren grup, önceki gün yapılan son turda da teklifini 14 milyon TL düşürerek 184 milyon 61 bin 53 TL'ye indirmişti.

10 günde başlar
Şirketle imzalanacak sözleşmenin ardından, grubun, 10 gün içinde inşaata
başlayarak 1 yıl içinde stadı tamamlayacağı kaydedildi.  Ercan Tıraş, TOKİ'nin bir marka olduğunu ve markasına uygun olarak da stadın önümüzdeki yıl bu zamanlar kullanıma açılacağını vurguladı. Tıraş, stadın ilk aşamada Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne teslim edileceğini, onların da 49 yıllığına Galatasaray'a kiralayacağını belirtti.

TOKİ'ye maliyeti 260 milyon TL
BAŞKAN Yardımcısı Tıraş, stadın  TOKİ'ye anahtar teslimi maliyetinin 260 milyon TL olduğunu kaydetti. Tıraş, Eren Talu'nun yaptığı yüzde 23'lük kısmın bedeline yönelik soru üzerine de Ali Sami Yen stadını da başka bir projeyle değerlendireceklerini ve tüm projelerin sonunda kümülatif olarak kamu zararı oluşması halinde Talu'ya ödeme yapmayacaklarını söyledi.

Galatasaray benim ikinci takımım
VARLIBAŞ, AKŞAM'a yaptığı değerlendirmede de Galatasaray'ın stadının yapım işini çok isteyerek almasına rağmen Trabzonsporlu olduğunu kaydetti. Varlıbaş, 'Galatasaray 2. takımım. Öğrencilik yıllarında Galatasaraylıy'dım' dedi. Varlıbaş,  tekliflerini nasıl düşürdüklerinin sorulması üzerine de 'Karımızdan fedakarlık yaptık. Her şeyi kar olarak görmedim. Spor camiasına katkımız olmasını istedik' dedi.

Zamanından önce bitiririm
VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş da şirketinin her zaman prestij projelerinde yer aldığını ve aldığı işleri zamanından önce bitirerek bugünlere geldiğini aktardı. Varlıbaş, 'Kimse merak etmesin, endişe etmesin, stadı zamanında hatta mümkün olursa zamanından önce bitirip spor camiasına teslim ederim. Aldığım her işi en iyi şekilde yaparım' dedi.

Tavan yetişmiyor
VARLIBAŞ, stadı yetiştirmek için açılır-kapanır tavanını yapmayacaklarını ancak projeyi, açılır-kapanır tavan takılabilecek şekilde tamamlayacaklarını aktardı. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş da çatıyı daha sonra değerlendireceklerini aktararak, aksi halde stadın hizmete açılamayacağını vurguladı.
Deniz Çiçek/Akşam

Öğrenciyken Cimbom'u tuttu, 179 milyon liraya kadar inip Seyrantepe'yi kazandı

TOKİ, yapıp Galatasaray'a devredeceği Seyrantepe projesinde `stadı tamamlamak' için çıktığı ihalede Varyap Varlıbaşlar Yapı-Uzunlar İnşaat İş Ortaklığı'nın 4.5 milyon TL daha indirime gitmesi üzerine projeyi bu konsorsiyuma verdi. Stadı 179 milyon TL'ye yapmaya razı olan Varyap'ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, "12 ayda stadı bitiririz. Ben de eski Galatasaray taraftarıyım" dedi.

TOPLU Konut İdaresi'nin (TOKİ), "Artık kendimiz bitiririz" kararı alıp, "tamamlama ihalesi"ne çıktığı Seyrantepe, 179 milyon liralık teklifle Varyap Varlıbaşlar Yapı-Uzunlar İnşaat konsorsiyumunda kaldı. Daha önce birlikte yapılmak üzere ihale edilen Seyrantepe Spor Kompleksi ve Ali Sami Yen arazisi projesinde 4 ihale başarısızlıkla sonuçlanmış, TOKİ iki projeyi birbirinden ayırmaya ve stadı kendisi yapmaya karar vermişti. 2 yıl önceki ihaleyi alan ancak sorunlar yaşayan Eren Talu-Alke ortaklığının sözleşmesini 2 Temmuz'da iptal eden TOKİ, yüzde 24'ü tamamlanan Seyrantepe Kompleksi'ni bitirmek üzere davet yoluyla `iç ihale' açtı ve 11 firmayı bu ihaleye davet etti.

4.5 milyon daha indirdi
Teklif veren 5 firma içinde, `Bu işi en ucuza ben yaparım' diyen Varyap Varlıbaşlar Yapı-Uzunlar İnşaat İş Ortaklığı, 198.9 milyon TL'lik ilk teklifini önce 184 milyon TL'ye, dün de 179 milyon 661 bin TL'ye kadar çekti. TOKİ, dün yaklaşık 4.5 milyon TL daha revize edilen teklifi kabul etti. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, Ankara Bilkent'teki TOKİ merkezinde düzenlenen basın toplantısında "Seyrantepe Stadı ikmal ihalesini Varyap-Uzunlar İş Ortaklığı aldı" açıklamasını yaptı. Toplantıda, Varyap-Uzunlar İş Ortaklığı adına Varyap Varlıbaşlar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş da hazır bulundu.

Toplam maliyet 260 milyon TL
Ercan Tıraş, Galatasaray Spor Kulübü için İstanbul-Ayazağa'da yaptırılacak olan 52 bin seyirci kapasiteli Türk Telekom Arena (Seyrantepe Stadı) ikmal işi için, "Varyap, bu tesisi 365 gün içinde Türk spor camiasına teslim edecek. Spor kompleksi, daha önceki yapılan kısmını da dahil edersek TOKİ'ye 260 milyon TL'ye malolacak" dedi. Soruları yanıtlarken "30 yıldır inşaat sektöründeyim. Geliştirdiğim projeleri hep zamanından önce teslim ederek bugünlere geldim. Kimsenin endişesi olmasın, aldığımız her işi zamanında en iyi şekilde yaparız" diyen Süleyman Varlıbaş, toplantı sonrası Hürriyet'e açıklamalar yaptı. Aslen Trabzonlu ve Trabzonspor taraftarı olan Süleyman Varlıbaş, öğrencilik yıllarında, yani daha Trabzonspor kurulmadan önce Galatasaray'ı tuttuğunu belirterek, "Galatasaray, benim eski takımım ve Türkiye'nin güzide kulüplerinden biri. Trabzonsporluyum, Trabzonspor'un da böyle modern bir stadı olmasını isterim. Sporda tüm dünya ile yarışacak kalitede ve modernlikte bir stadı Galatasaray camiasına, Türkiye'ye kazandıracağımdan kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Kaynağımız var
Stadı, şartnamede belirtildiği gibi 12 ay içinde hatta daha önce bitirmeye çalışacağını söyleyen Varlıbaş, "Sporda dünya ile yarışacaksak, altyapımız da hazır olmalı. Şartname değiştiği için açılır-kapanır tavanı biz yapmayacağız ama açılır-kapanır kısmın monte edilmesine hazır olarak teslim edeceğiz. Kaynağımız var. Sözleşme 1-2 gün içinde imzalanır, 10 gün içinde Seyrantepe'de çalışmaya başlarız. Stadı yaptıkça TOKİ'den aylık hakediş alacağız"
diye konuştu.

Doğrudan bin, dolaylı 15 bin kişiye iş kapısı açtım

SÜLEYMAN Varlıbaş, TOKİ'nin dev konut projelerinin yanı sıra, Adaet Bakanlığı için de Avrupa'nın en büyük Adalet Sarayı'nı Çağlayan'a yapıyor. Batı Ataşehir'de UpHill Court'un yanı sıra, 1 milyar doların üzerinde hasılat beklenen Varyap Meridian projesine de başlayan Varyap'ın ayrıca Trabzon'da bir alışveriş merkezi, Trabzon Belediyesi Hizmet Binası inşaatını da yaptığını söyleyen Süleyman Varlıbaş, "Pendik'te bir AVM daha yapacağız. ruhsatı hazır ama başlamadık. Bir strateji çiziyoruz. Elimizdeki ekipmanı ve kadroyu, bir proje bitiminde diğerine aktarıyoruz. Aynı anda farklı proje yapacak ekip ve kaynağımız var" diyor. Varyap bünyesinde yaklaşık 1000 kadrolu çalışan olduğunu bildiren Varlıbaş, "Dolaylı olarak çalışanları, şantiyelerde taşeronlara bağlı çalışanları da eklersek belki 15 bin kişiye iş kapısı açıyoruz" diye konuşuyor.

Seyrantepe Kompleksi Türkiye'nin prestij kaynağı

GALATASARAY Kulübü'nün Seyrantepe projesinden sorumlu yöneticisi Işın Çelebi de, TOKİ'nin bu ihaleyi kısa sürede tamamlamasından duydukları memnuniyeti dile getirirken, "Global krizin olduğu süreçte bu tür gecikmeler normal. Galatasaray yönetimi olarak hep çok yakından takip ediyoruz, yönlendirmeye çalışıyoruz. 52 bin kişilik, üstü açılır-kapanır stadın bitmesi Türkiye için büyük prestij olacak" dedi. Varyap ve Uzunlar İnşaat'ın güçlü birer kuruluş olduğu bilgisine sahip olduklarını aktaran Çelebi, "Kalite ve projeye uygunluk sağlanması çok önemli. Bu açıdan biz, baştan beri projenin uygulanmasını denetleyen ASP Plan, mekanik-elektrik uzmanı Obermayer (OPB) ve çatı mekaniji uzmanı Bergemann'ın (SBP) bundan sonra da devrede olmasını arzu ediyoruz" dedi.

2010 Eylül'de stat, 2011 yazında açılır-kapanır tavan

SEYRANTEPE Stadı'nın yapımını danışman firmalar ile yakından izleyeceklerini söyleyen Galatasaray yöneticisi Işın Çelebi, "Varyap-Uzunlar'a da destek olacağız. Bu bakımdan, projeyi TOKİ'nin üstlenmesi hayırlı oldu. Açılır-kapanır tavan montajı gecikmeli yapılacak. Stadın 12 ay içinde bitmesine yoğunlaşacağız. Eylül 2010'da yeni stadımızda maç yapmaya başlarız" diyor.  Çelebi, açılır-kapanır çatının montajının da 2011 Mayıs'ından sonraya kaldığını bildirdi. Çelebi, "Projenin yol bağlantılarına ve çevre düzenine kadar aslına uygun olması önemli" dedi.
Ali Öztürk/Hürriyet

Seyrantepe stadında 365 gün sonra maç oynanacak

Galatasaray'ın Seyrantepe Stad Projesi'nin yapımını en düşük teklifi yaparak kazanan Varyap, stadı 365 gün içinde teslim edecek. Uzunlar A.Ş. ile birlikte, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yaptığı ihalede en düşük teklifi veren Varyap, Seyrantepe Projesi'ni 179 milyon 661 bin 553 lira karşılığında yapacak.

TOKİ, Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, kompleksin yapımıyla ilgili 365 günlük sürecin başladığını belirterek, yaklaşık 10 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını açıkladı. Seyrantepe Stadı'nın daha önce yapılan yatırımla birlikte TOKİ'ye anahtar teslimi 260 milyon liraya mal olacağını vurgulayan Tıraş, "10 günden sonra da 365 gün içerisinde kendisini ispatlamış, TOKİ'ye daha önce iş yapmış, bizim ilk ve puanı yüksek müteahhitlerimizden Varyap işe 10 gün içerisinde başlayarak, 365 gün içerisinde de Türk spor camiasına bu spor tesisini teslim edecektir. Önümüzdeki yıl en geç bu vakitlerde Galatasaray stadımızı, 52 bin kişilik kompleksimizi kullanmaya başlayacaktır" diye konuştu.

Zarar yoksa öderiz

İptal edilen ilk ihale kapsamında projenin yaklaşık yüzde 24'ünü gerçekleştiren Eren Talu Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi'ne ödeme yapılıp yapılmayacağına yönelik olarak da Tıraş, "Ali Sami Yen Stadı'nın olduğu bölgeyi de önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. Kümülatifte (toplamda) kamu zararı oluşması durumunda daha önce yapılan işe el koyacağız. Eğer kamu zararı yoksa o firmaya ödeme yapacağız" açıklamasını yaptı.

İhaleyi kazanan Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ise "Kimse merak etmesin, kimsenin endişesi olmasın. Seyrantepe Stadı zamanında hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk inşaat, Türk spor camiasına teslim edilecek" değerlendirmesinde bulundu
Vatan