Seyrantepe'de İlk kazma ekimde vurulacak

Seyrantepe'de İlk kazma ekimde vurulacak

"Başkan çok sıkı pazarlıkçı, yüzde 7'den 6'ya bile düşmedi" diyen Eren Talu, stat temelinin 1 ay içinde atılacağını, Ali Sami Yen yerine de 50 katlı tek bir kule dikeceğini söyledi.
 


 
Yılan hikâyesine dönen Seyrantepe Stadyumu ihale süreci tamamlandı. Eren Talu, TOKİ'ye verilecek payı da yüzde 0'dan 7'ye çıkarmayı kabul etti,  TOKİ  ihaleyi onayladı "Başkan çok sıkı pazarlıkçı, yüzde 7'den 6'ya bile düşmedi" diyen Eren Talu, stat temelinin 1 ay içinde atılacağını, Ali Sami Yen yerine de 50 katlı tek bir kule dikeceğini söyledi..


 


Haberi Dinle


Bu haberin ses dosyası henüz hazır değil.


 


İLİŞKİLİ HABERLER


İlk kazma ekimde vurulacak


İşte % 7 pazarlığıyla kazanan teklif


Ortak Alke Astana'da stadyum yapıyor


"Ali Sami Yen'in yerine 50 katlı tek kule dikeceğim"


'En seksi otel'in mimarı Galatasaray'ın (GS) yılan hikayesine dönen Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe Kompleksi ihale süreci sonunda tamamlandı. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ihalenin, en yüksek teklifi sunan ve yapılan görüşmelerde gelir artışından verilecek payı yüzde 0'dan yüzde 7'ye çıkarmayı da kabul eden Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu'na verilmesini onayladı. TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, ihalede en iyi teklifi vermesine rağmen idareye verilecek payın artırılmasını istemelerinin doğal olduğunu söyleyerek, "Bu hasılat paylaşımı projesi. Şartnamenin ruhuna uygun olarak ilave gelir payı istedik. Yüzde 7 üzerinde anlaşıldı. Bunun üzerine ihaleyi onayladım" dedi.


BAŞKAN SIKI PAZARLIKÇI


Eren Talu ise, "Başkanın ısrar ettiği şekilde taahhütnameyi verdik. Önceden hiçbir pay istemiyorlardı, sonra yüzde 7 pay istediler. Başkan kendine has üslubu ile ciddi bir pazarlık stratejisi yürüttü. Hatta Başkan o kadar sıkı pazarlık etti ki yüzde 7'yi yüzde 6'ya bile indiremedik. İstedikleri şekilde taahhütname verdik" diye konuştu. Seyrantepe stadını GS Başkanı Özhan Canaydın'a söz verdikleri gibi 2009-2010 sezonuna yetiştireceklerini dile getiren Talu, stadyumun mimarının kendisi olmadığını, bu projede sadece yatırımcı olarak yer aldığını ifade etti. Talu, "Ekim ayı sonu ya da en geç kasım ayı başında ilk kazmayı vururuz" dedi. Talu, GS Başkanı Özhan Canaydın'nın loca satışının başlayacağını açıkladığı su basmanı aşamasına ise yılbaşı gibi geleceklerini dile getirdi.


TEMİNAT SORUNU YOK


İddia edildiği gibi teminat mektubu konusunda bir sorun bulunmadığını ifade eden Talu, "Eğer böyle bir sorunumuz olsaydı zaten ihaleye girmezdik. İhaleyi kazandığımız bildirilince gerekli teminatlar verilir mantığıyla hareket ettik" şeklinde konuştu. Proje kapsamında, Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde dev spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı GS'nin olacak. Stadyum inşaatının tamamlanması için 720 günlük bir süre bulunuyor. Bu sürenin dolmasından 120 gün önce Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde yeni projenin inşaatına başlanabilecek. İhale sonucuna göre, TOKİ ile Eren Talu arasında 15 gün içinde sözleşme imz a l a n m a s ı bekleniyor.


Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu'nu sonuca taşıyan teklife göre, TOKİ'ye 234 milyon 567 bin 890 YTL gelir payı verilecek. Ali Sami Yen'in yerine yapılacak proje ve Seyrantepe'den toplam 777 milyon 777 bin 777 YTL gelir elde edileceği öngörülürken elde edilen hasılatın bu rakamı geçmesi halinde TOKİ'ye ek olarak yüzde 7 pay verilecek.


Ortak Alke Astana'da stadyum yapıyor


EREN Talu'nun ortak girişim kurarak ihaleye katıldığı Alke İnşaat, 1955 yılında kurulmuş bir firma. Eren Talu ile Alke İnşaat'ın ilk ve tek ortak projesi Antalya'daki Hillside Su Otel. Alke İnşaat Genel Müdürü Serdar Kemaloğlu, Eren Talu ile hem dostluklarının hem de iş ortaklıklarının bu projeyle başladığını söyleyerek, "Umuyoruz başka bir aksilik çıkmazsa Seyrantepe projesiyle de devam edecek" dedi. Yıllık cirolarının 130 milyon dolar seviyesinde olduğunu dile getiren Kemaloğlu, genelde yurt içinde altyapı ve üstyapı inşaat çalışmaları yaptıklarını anlattı. Şu anda da Kazakistan'ın başkenti Astana'da stadyum projesi inşa ettiklerini açıklayan Kemaloğlu, "İnşaatın yüzde 60'ı tamamlandı. Burası 33 bin seyirci kapasiteli bir stadyum olacak, yani Seyrantepe'den biraz daha küçük bir proje" diye konuştu.


ATAŞEHİR'DE EV YAPTIK


Kemaloğlu, şu anda Ağaoğlu İnşaat'a ait olan Eltes firmasının da geçmişte kendilerinin olduğunu söylerken bu firmayla İstanbul Ataşehir'in ilk etabında konut ve iş merkezleri yaptıklarını belirtti. Kemaloğlu, "Buradaki işler bitince firma atıl hale gelmişti, Ali Ağaoğlu firmamızı istedi, biz de devrettik" diye devam etti. Alke İnşaat, 1955-1960 yılları arasında daha çok ufak çaplı binalar, sulama işleri taahhüt ederken 1960-1970'li yıllardan itibaren, fabrika binalarından, tünellere, yoldan baraja ve konutlara kadar pek çok inşaata imza atan şirket, 1995 yılında da turizm alanında yatırımlara başladı. Alke İnşaat, Antalya Konyaaltı'nda ve Adana'da Aqualand - Su Oyunları Parklarını, yine Antalya Konyaaltı'nda 400 dönümlük alana Beach Park eğlence ve alışveriş tesisleri ve son olarak da Antalya'da 650 yataklı Hillside Su Hotel'i inşa etti.


EREN Talu, Ali Sami Yen'in yerine çok iddialı bir proje yapacaklarını söyleyerek, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Meslek hayatımın başından beri istediğim yüksek bina, rezidans projesini burada hayata geçireceğim. Stadyumu mimar olarak gerçekleştiremedik, ama bunun mimarı da ben olacağım. Dünyada bilinen, marka haline gelmiş, Türkiye'nin tanıtımına da katkı sağlayacak bir bina olması için elimden geleni yapacağım. Üstü rezidans, altı alışveriş merkezi olacak. Tek bir kule şeklinde tasarladım. Orada emsal 2.5. 85 bin metrekarelik bir alan var. 50 katlı bir bina yapmayı planlıyorum." İhalenin ilk aşaması Seyrantepe Stadyumu olarak görülse de hasılatta aslanpayı Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadyumu'nun üzerine yapılacak projeden gelecek. Merkeziliği nedeniyle çok değerli olacağı tahmin edilen bu projede rezidans, ofis ve alışveriş merkezi olacak. 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacağı hesaplanan Ali Sami Yen arazisinde yapılacak projenin metrekare fiyatlarının 4 bin dolardan satılması halinde buradan elde edilecek gelir 400 milyon doları aşacak.


KOYU Galatasaraylı olmasıyla da tanınan Galatasaray Lisesi mezunu Eren Talu, 1983 yılında kurduğu firması aracılığıyla pek çok banka, restoran ve ev projesine imza attı. Kamuoyunun Talu'yu tanımaya başlaması ise son birkaç yıl içinde gerçekleştirdiği Antalya'daki Hillside Su ve 'Dünyanın En Seksi Oteli' sloganıyla açılan Adam & Eve otelleri. Bu oteller Architectural Digest ve Interior Design gibi dergilere kapak olmakla kalmadı, dünya basınında da kendine yer buldu. Bu iki otelin mimarisinde de göze çarpan özellik Talu'nun beyaz rengine olan düşkünlüğü.


(Sabah)