Seyrantepe'de son perde..Söz sırası TOKİ'de..

Seyrantepe'de son perde..Söz sırası TOKİ'de..Seyrantepe ihalesi 234 milyon 567 bin 890 YTL bedelle Erentalu - Alke ortaklığının oldu.


Grubun teklifi '234 milyon 567 bin 890 YTL idare gelir payı, yüzde 0 gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı' olarak belirlendi.

TOKİ Başkanlığında bugün yapılan ihalenin ikinci aşamasına, geçtiğimiz Pazartesi günü teklif veren 5 firmadan 4'ü çağrıldı.

İhaleye 'Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak girişimi, Sembol-BF Ortak Girişim Grubu, Bozoğlu-Ural-A&Z Ortak Girişimi ve Kuzu İnşaat' şirketleri katılırken, Özyazıcı İnşaat teknik şartnameye uymadığı için ihaleye çağrılmadı.

İhalede önce sözlü teklifler alındı, ardından firmaların revize
ettikleri fiyatlarla kapalı teklifler alındı.

Kapalı tekliflerin bulunduğu zarfta en iyi teklif Eren Talu
Mimarlık-Alke Ortak Girişiminden geldi.

İhale Komisyonu Başkanı ve  TOKİ  Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu, teklifleri değerlendirdikten sonra, ihalenin sonucunu en kısa zamanda açıklayacaklarını bildirdi.

Grubun teklifi '234 milyon 567 bin 890 YTL idare gelir payı, yüzde sıfır (0) gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı' olarak belirlendi.

TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu başkanlığında, idare merkezinde bugün yapılan ihalenin ikinci aşamasında, önce firmaların sözlü teklifleri alındı.

Bu çerçevede Eren Talu Mimarlık-Alke Ortak Girişimi 129 milyon YTL idare gelir payı, yüzde sıfır gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı, Sembol İnşaat-BF Ortak Girişim Grubu 129 milyon 250 bin YTL idare gelir payı, yüzde 7,2 toplam
gelirden elde edilecek idare pay oranı, 1 milyar 596 milyon YTL de toplam gelir tutarı teklif etti.

İhaleye katılan diğer şirketlerden Bozoğlu -Ural-A&Z Ortak Girişim Grubu Pazartesi günü verdiği teklifi değiştirmeyerek ihaleye devam etmeyeceğini bildirdi. Kuzu İnşaat ise 129 milyon 794 bin YTL idare gelir payı, yüzde 20,44 toplam gelirden elde edilecek idare pay oranı, 635 milyon YTL de toplam gelir tutarı teklif etti.

-TEKLİFLER REVİZE EDİLDİ-
Kapalı zarf usulü revize tekliflerin alındığı son aşamada ise Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu 234 milyon 567 bin 890 YTL idare gelir payı, yüzde sıfır gelirden elde edilecek idare pay oranı, 777 milyon 777 bin 777 YTL toplam gelir tutarı verdi.

 

Sembol İnşaat-BF Ortak Girişim Grubu 150 milyon 100 bin YTL idare gelir payı, yüzde 7,2 gelirden elde edilecek idare pay oranı ve 1 milyar 596 milyon YTL toplam gelir tutarı, Kuzu İnşaat ise 130 milyon 816 bin YTL idare gelir payı, 640 milyon toplam gelir tutarı, yüzde 20,44 de gelirden elde edilecek idare pay oranı teklif etti.

 

-KARAR, DEĞERLENDİRME SONRASI AÇIKLANACAK
İhale Komisyonu Başkanı Çağatay Göktayoğlu, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını, ihale komisyonunun değerlendirmesini yaparak kararı en kısa zamanda açıklayacağını bildirdi.

 

-GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BAŞKANI CANAYDIN-
İhale sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, uzun zamandır süren ihale aşamasının hayırlısıyla son bulduğunu hissettiğini belirterek, 'Eğer komisyon araştırmasından sonra onay verirse Eren Talu Mimarlık-Alke İnşaat Ortak Girişim Grubu ihaleyi kazandı gibi gözüküyor. En şanslı onlar gözüküyor.
Tabi teknik ve hukuk boyutuna ihale komisyonu karar verecek' diye konuştu.

İhaleye katılan tüm firmalara teşekkür eden Canaydın, en kısa zamanda sözleşme yapılarak projeye başlanmasını ümit ettiğini söyledi.

Spor kompleksinin yapılacağı arazinin tapusunun geçtiğimiz Pazartesi günü TOKİ'ye devredildiğini belirten Canaydın, 'Çok uzun bir macera bitti gibi hissediyorum. Türk sporuna ve Galatasaray'a hayırlı olsun diyorum. Sözleşme yapıldıktan sonra proje inşallah 720 günde tamamlanacak' dedi.

Bir gazetecinin, 'Seyrantepe'nin olası bir depremde acil durum alanı olma ihtimali hala devam ediyor mu?' şeklindeki sorusu üzerine Canaydın, 'Allah korusun öyle bir durumda bütün mekanlar kullanılır. Fakat nereden çıkardınız keyif alacağımız bir günde böyle bir soruyu' ifadesini kullandı.

-EREN TALU-
İhale katılımcısı mimar Eren Talu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ihale sonucundan büyük mutluluk ve heyacan duyduğunu söyledi.

Galasaray Lisesinde okuduğunu, Galatasaray Spor Kulübü sporculuğundan, yönetim kurulu üyeliğine kadar hayatının her aşamasında Galatasaray bulunduğunu kaydeden Talu, 'Galasaray Stadını yapmak da bize nasip olacak. Bu şansa çok az kişi sahip olur. Çok mutluyum, çok heyecanlıyım' dedi.

Projenin 720 günde bitirilmesinin öngörüldüğünü, fakat kendilerinin bu süreyi daha öne çekmeye çalışacaklarını kaydeden Talu, şöyle konuştu: 'İlk ihalenin iptal edilmesi bizi biraz üzmüştü. Çünkü çok konsantre oluyorsunuz, bir yarışa çıkıyorsunuz, sonra diyorlar ki (kesiyoruz,
baştan yarışacaksınız). İlk motivasyonu kaybetmiş oluyorsunuz. Fakat hayırlısı, herkes için iyi oldu, 7'ler bize uğur getirdi. Bu ihale çok daha net bir ihale oldu, tartışılacak birşey yok. Biz kazandık, bizim için de iyi oldu, mutluyuz.'

-İLK İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ-
Seyrantepe'de kurulacak spor kompleksi için ilk ihale 19 Temmuz 2007 tarihinde yapılırken, şartname alan 28 firmadan 8'i teklif vermişti.

Firmaların teknik tekliflerinin değerlendirilmesi aşamasında, sunulan projelerde sorunlar yaşanması üzerine, TOKİ ihaleyi iptal etmişti.

İptal edilen bu ihalede en yüksek satış gelirini 1 milyar 482 milyon YTL ile Eren Talu Mimarlık bildirirken, TOKİ'ye en yüksek geliri 118,6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat ve Taahhüt A.Ş önermişti.

Geçtiğimiz Pazartesi günü tekrar edilen ihalenin 1. aşamasında 5 firma teklif vermişti.

İhale kapsamında Ali Sami Yen Stadyumunun bulunduğu 34 bin 640,43 metre kare alanda 'Kentsel Sosyal Altyapı Alanları' için en uygun teklifi veren firma, Seyrantepe'de spor kompleksini yapacak.

Proje kapsamında 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılacak.

Spor kompleksi, inşaatı tamamlandıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devredilecek. Stadyumun 49 yıl süreyle kullanım hakkı Galatasaray'a verilmişti. Seyrantepe'de Hazine'ye ait 120 dönüm arazi, stad yapımı için TOKİ'ye devredilmişti. Ali Sami Yen Stadının yerine ize
rezidans, ticaret ve kongre merkezi yapılması üzerinde duruluyor.