Sigara yasağını ciro belirleyecek

Sigara yasağını ciro belirleyecekSağlık Komisyonu ciroları karşılaştırma kararı aldı.


Sigara yasağıyla alışveriş merkezi içindeki kafelerin 'Haksız rekabet var, müşteri dışarıdaki kafelere kaçtı' şikayetleri üzerine Sağlık Komisyonu ciroları karşılaştırma kararı aldı. Merkez dışındaki kafelerin cirosu arttıysa Temmuz 2009'daki yasak öne çekilecek.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, sigara yasağından zarar gördüğünü iddia eden alışveriş merkezlerindeki kafeler ile dışardaki benzer yerlerin geçmiş dönemlerindeki cirolarını karşılaştırarak, buna göre bir düzenleme yapabileceklerini söyledi. Erdöl, sadece alışveriş merkezleriyle ilgili bazı şikayetler aldıklarını kaydederek, şunları söyledi: "Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlar ile dışardaki benzer alanlar arasında haksız rekabet olduğuna yönelik eleştiriler geliyor. Bununla ilgili inceleme yapıyoruz. Acaba geçmişteki cirosuyla şimdiki cirosu nasıl? Bir de dışarıdaki benzer faaliyet gösteren yerlerdeki cirolar nasıl? Bunları karşılaştıracağız. Alışveriş merkezlerindeki işyerlerinin cirosu düşmüş, dışardaki mekanlardaki cirolar artmış ise benzer faaliyette bulunanlar açısından o zaman bir düzeltme yapma ihtiyacı olabilir. Fakat bu asla alışveriş merkezlerinde sigarayı serbest bırakmak değil, dışardakilerin yükümlülüklerinin yasanın başlayacağı Temmuz 2009'dan daha erkene alınması şeklinde olabilir."

Kanun değiştirilecek

Bu tür uygulamalar için kanun değişikliğinin gerekli olduğunu anımsatan Cevdet Erdöl, "Alışveriş merkezlerinde sigara içmeme yasağının ötelenmesi, gevşetilmesi, ertelenmesi asla söz konusu olamaz. Dışardakilerin erkene alınması düşünülebilir. Bu da kanun değişikliği gerektiriyor. Meclis açılmadan bu konuda hiçbir şey yapılamaz" diye konuştu.

Vatan